Rada miasta Denver w Stanach Zjednoczonych zniosła we wtorek zakaz posiadania psów rasy pitbull. O zmianach poinformowano w mediach społecznościowych.
Zakaz adoptowania i kupowania pitbulli w Denver obowiązywał przez ostatnie 30 lat. Przepis zabraniał posiadania psa rasy, która uznawana jest za niebezpieczną. Rada miasta swoją decyzję o zmianie regulacji opublikowała w poście na Twitterze.
"Rozpoczęły się godzinne konsultacje publiczne w celu wprowadzenia zmian w kodeksie miejskim dotyczących konieczności posiadania licencji dla właścicieli pitbulli. Posiadanie pitbulla jest obecnie zakazane w Denver" - można przeczytać w oświadczeniu rady miasta Denver.
Nowe przepisy zostały przegłosowane większością 7 do 4 głosów. Wejdą w życie w ciągu 90 dni.
Pitbull legalny, potrzebna rejestracja
Przyszli właściciele pitbuli będą musieli zarejestrować psa w lokalnym towarzystwie ochrony zwierząt i wyrobić licencję. Należy podać między innymi dwa numery kontaktowe do właścicieli, adres zamieszkania zwierzęcia, opisać wygląd psa i opłacić roczny podatek. Jeżeli pitbull ucieknie, ugryzie kogoś albo zdechnie należy powiadomić o tym towarzystwo ochrony. Posiadanie czworonoga tej rasy bez licencji będzie nadal nielegalne.
Mieszane odczucia internautów
Internauci żywiołowo komentują tę decyzję i zmianę przepisów. "To tragedia, że takie prawo w ogóle istniało" - pisze użytkownik Twittera. "Chciałbym, żeby odrobili swoje zadanie domowe. Te psy są niebezpieczne i posiadanie ich powinno pozostać zakazane " - przekonuje internauta.
"To tak, jakby chcieli, żeby dzieci zostały zabite przez ataki pitbulli" - napisał ktoś inny.
"Jestem zadowolona, że zmieniono prawo. Powinno być to całkowicie dozwolone, ale to krok naprzód" - czytamy w innym komentarzu.
Pitbulle w Polsce
W naszym kraju również potrzebne jest zezwolenie na posiadanie pitbulla. Psy te są umieszczone na liście ras uznawanych za agresywne (rozporządzenie MSWiA z 2003 roku). Uzyskanie pozwolenia wiąże się między innymi z koniecznością przedstawienia kopii rodowodu psa.
Źródło: CNN.com