62 hot dogi zjadł w 10 minut Joey Chestnut, zwycięzca tegorocznych zawodów w jedzeniu ich na czas rozgrywanych na nowojorskiej Coney Island. Impreza odbywa się co roku 4 lipca, w amerykański Dzień Niepodległości. W konkurencji kobiet zwyciężyła Miki Sudo, która zjadła w takim samym czasie 39,5 hot-doga.
We wtorek odbyła się kolejna edycja zawodów Nathan's Famous International Hot Dog Eating Contest, rozgrywanych tradycyjnie 4 lipca w restauracji Nathan's na Coney Island na nowojorskim Brooklynie. W tym roku zwycięzcą w konkursie dla mężczyzn został Joey Chestnut, zjadając 62 hot-dogi w 10 minut. Dla 39-latka z Kentucky to już 16. zwycięstwo. Jak wynika z informacji na oficjalnej stronie zawodów, w ostatnich latach tylko raz, w 2015 roku, nie udało mu się zdobyć tytułu. W swoim rekordowym 2021 roku, podczas imprezy na Coney Island zjadł ich 76. Poza hot dogami Chestnut zdobył wiele innych rekordów w jedzeniu na czas, w tym w 2014 - w konkursie jedzenia pierogów. W 8 minut zjadł ich 165. Drugie miejsce w tym roku zajął Geoffrey Esper, który zjadł 49 hot dogów.
W kategorii kobiet wygrała Miki Sudo, zjadając 39,5 hot doga w 10 minut. To już jej dziewiąte zwycięstwo w konkursie. W 2020 roku ustanowiła rekord świata kobiet w jedzeniu hot dogów, zjadając ich 48,5 w tym samym czasie. W tym roku tuż za nią uplasowała się pochodząca z Tokio Mayoi Ebihara, zjadając 33,5 hot doga. - Zdawałam sobie sprawę, że będzie dla mnie zagrożeniem. Przez pierwsze kilka minut obserwowałam ją, czego nigdy nie robię. Nigdy nie chcę być rozpraszana przez innych zawodników - powiedziała Sudo o swojej rywalce w rozmowie z ESPN.
Zaczęło się od hot dogów od imigranta z Polski
Nathan's Famous International Hot Dog Eating Contest to jeden z najpopularniejszych konkursów związanych z jedzeniem w USA. We wtorek zmaganiom uczestników na żywo przyglądało się około 35 tys. ludzi. Konkurs zawsze odbywa się przy pierwszej restauracji Nathan's Famous. Została ona założona w 1916 roku jako niewielkie stoisko z hot dogami przez imigranta z Polski, Nathana Handwerkera i jego żonę, Idę.
Legenda głosi, że konkurs narodził się również w 1916 roku dzięki czterem imigrantom z Europy, którzy spierali się o to, który z nich jest bardziej amerykański i postanowili rozwiązać tę kwestię poprzez konkurs jedzenia hot dogów. Nie jest to jednak prawdą. Pierwszy oficjalny i odnotowany konkurs odbył się dopiero 4 lipca 1972 roku.
Źródło: Today, BBC, ABC7NY