Świnie z rożna ruszyły na ulice

Ulicami filipińskiego Patangas przemaszerowała kolorowa parada. Przy akompaniamencie bębnów i radosnych krzyków, w strumieniach wody z pistoletów wodnych paradowały... Pieczone świnie. Parada świń z rożna, to filipińska tradycja związana z obchodami dnia św. Jana Chrzciciela. Na tegoroczny pochód upieczono na złotobroząwo (bo tak nakazuje tradycja) kilkaset świń. (Reuters)
Świnie z rożna paradowały na Filipinach
Źródło: Reuters
Ulicami filipińskiego Patangas przemaszerowała kolorowa parada. Przy akompaniamencie bębnów i radosnych krzyków, w strumieniach wody z pistoletów wodnych paradowały... Pieczone świnie.

Parada świń z rożna, to filipińska tradycja związana z obchodami dnia św. Jana Chrzciciela. Na tegoroczny pochód upieczono na złotobroząwo (bo tak nakazuje tradycja) kilkaset świń. Pochód zaczął się sprzed świątyni wybudowanej ku czci św. Jana. Tam przebrane w różne kostiumy świnie uczestniczyły w procesji, a następnie w pochodzie ulicami miasta. Po paradzie świnie można było zjeść.

Z obchodami dnia św. Jana Chrzciciela związana jest także tradycja oblewania się wodą, podobna do polskiej tradycji "lanego poniedziałku".

- Mamy taką samą tradycję w Polsce - ale nie pochodu z upieczonymi świniami, tylko oblewania się wodą w drugi dzień Wielkiejnocy, ale tutaj jest zdecydowanie weselej - powiedziała reporteram Reuters'a, spotkana na uroczystości Polka, Małgorzata Naporowska.

Uroczystości i festyny zakończą się, jak co roku, późną nocą.

Pierwszy pochód świń z rożna odbył w 1906. Obchodzi go co roku ponad 70 tys. ludzi.

Źródło: Reuters, TVN24

Czytaj także: