Czy amerykański aktor Michael Douglas przyznał się w wywiadzie, że jego rak krtani został spowodowany seksem oralnym? Brytyjski dziennik "Guardian" twierdzi, że tak i publikuje na dowód nagranie rozmowy dziennikarza z gwiazdą. Rzecznik aktora twierdzi natomiast coś wręcz przeciwnego.
W poniedziałek "Guardian" opublikował artykuł, w którym napisano, że 68-letni aktor przyznał, iż zaawansowany nowotwór krtani, z którym walczył w ostatnich latach, był wywołany przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Można się nim zakazić podczas seksu oralnego.
Kwestia interpretacji
Według "Guardiana" Douglas, mąż aktorki Catherine Zeta-Jones, wprost stwierdził, iż to właśnie seks oralny był powodem jego problemów. Jednak rzecznik aktora, Allen Burry, twierdzi, że Douglas mówił ogólnie o możliwych przyczynach raka krtani, nie mając konkretnie na myśli własnego przypadku.
Brytyjski dziennik w odpowiedzi opublikował nagranie rozmowy dziennikarza z aktorem. Jest słabej jakości, ale wyraźnie można usłyszeć, że pytany o przyczyny swojej choroby Douglas mówi: "Nie zagłębiając się w szczegóły, ten konkretny rak jest powodowany przez coś nazywanego HPV, co przenosi się w wyniku seksu oralnego". Douglas używa przy tym zwrotu "cunnilingus", co oznacza seks oralny, w którym to mężczyzna jest stroną aktywną. Po tym słychać śmiech aktora i dziennikarza.
Kwestią interpretacji jest to, czy formułując swoją wypowiedź w ten sposób, aktor rzeczywiście stwierdza, iż jego rak jest skutkiem seksu oralnego, czy też opisuje ogólnie HPV.
Niebezpieczny, ale do pokonania
Wirus HPV (brodawczaka ludzkiego), ten sam, który bywa przyczyną raka szyjki macicy, jest również (według danych z raportu ONZ) odpowiedzialny za 90 proc. przypadków raka odbytu, 40 proc. przypadków raka zewnętrznych narządów płciowych (sromu, pochwy i prącia), przynajmniej 12 proc. przypadków raka krtani i gardła oraz przynajmniej 3 proc. zachorowań na raka jamy ustnej.
Istnieje szczepionka chroniąca przed wirusem HPV. Przeznaczona jest przede wszystkim dla dziewcząt przed pokwitaniem, które nie rozpoczęły współżycia płciowego, ale zaleca się je także chłopcom, którzy nie rozpoczęli współżycia płciowego. Szczepionka może zapobiegać rozwojowi raka szyjki macicy (u dziewcząt) i raka prącia (u chłopców), ale również raka odbytu czy niektórych nowotworów głowy i szyi (u obu płci).
Autor: mk/ja / Źródło: Guardian, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | David Shankbone