"Naprawdę trudno na to patrzeć. Ten obraz będzie siedział w naszej głowie przez jakiś czas"- tak opisano wideo, które trafiło do sieci w poniedziałek. Na nagraniu widać samicę delfina, która podtrzymuje bezwładne ciało młodego osobnika, wypływając z nim raz po raz na powierzchnię wody.
Nagranie pokazujące samicę delfina, która pływa z ciałem martwego młodego w okolicach Indian Shores na Florydzie, pojawiło się w mediach społecznościowych 3 czerwca.
Widać na nim, jak matka ociera się o bezwładne ciało małego delfinka. Próbuje je przez chwilę utrzymywać na powierzchni wody. Towarzyszy jej drugi dorosły osobnik, który niebawem odpływa.
Zobacz też: "Żałobna podróż dobiegła końca. Bogu dzięki". Orka 17 dni płynęła z martwym dzieckiem
Niezwykłe, ale nie pierwsze
Nie jest to pierwsze tego typu zaobserwowane zachowanie delfina. Naukowcy z włoskiego Instytutu Badawczego Tethys, obserwujący populację delfinów butlonosych w Zatoce Amvrakikos w Morzu Śródziemnym, byli świadkami podobnego zdarzenia w 2006 roku.Widzieli delfina, który wielokrotnie podnosił martwe cielę na powierzchnię. - Powtarzało się to wielokrotnie, czasami gorączkowo, podczas dwóch dni obserwacji - wspomina zdarzenie Joan Gonzalvo, badająca delfiny. - Matka nie była w stanie oddalić się od martwego młodego. Wydawała się niezdolna do zaakceptowania śmierci. Taka sama obserwacja pojawiła się w komentarzu do czerwcowego nagrania umieszczonego na Twitterze lokalnej firmy produkującej kajaki na Florydzie.
"Mama delfin nie jest gotowa opuścić swoje martwe cielę i podtrzymuje je, płynąc szlakiem nabrzeżnym" - napisano.
"Trudno stwierdzić na pewno bez zbadania sprawy, ale cielę mogło zostać uderzone przez łódź. Nie zakładajcie, proszę, że skoro delfiny są szybkie, to nie można uderzyć" - dodano.
W komentarzu pod nagraniem autorzy dodają też: "Naprawdę trudno na to patrzeć. Ten obraz będzie siedział w naszej głowie przez jakiś czas".
Jak ludzie
Badacze z amerykańskiej organizacji zajmującej się ochroną przyrody National Wildlife Federation (NWF) twierdzą, podobnie jak instytut Tethys, że zachowania przypominające ludzką żałobę zauważono u wielu gatunków ssaków: orek, słoni, żyraf, naczelnych, ale także u niektórych ptaków i żółwi.
- Nie mam wątpliwości, że te zwierzęta mają silne więzi z innymi osobnikami. W takich przypadkach jak ten, zachowania zwierząt wobec przedwczesnej śmierci własnego potomstwa, trudno byłoby mi sobie wyobrazić, że może to być coś innego niż okazywanie żalu - komentuje nagranie biolog Robin Baird. Delfiny uważane są przez naukowców za wspaniałych rodziców. Podobnie jak u ludzi, młode przychodzą na świat bez umiejętności ułatwiających przetrwanie. Pierwszą lekcją, jakiej matka udziela młodemu, jest odpowiednie oddychanie. Później cielęta uczą się od rodziców, jak pływać i zdobywać pożywienie. Nabywają też pierwszych umiejętności "społecznych", pozwalających im funkcjonować w stadzie.
Autor: jog//mro / Źródło: Twitter/ See Through Canoe, The Epoch Times, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@SeeThroughCanoe