List Elżbiety II do prezydenta USA z przepisem na naleśniki. "Mam nadzieję, że uzna je pan za udane"

Autor:
jdw//am
Źródło:
catalog.archives.gov, tvn24.pl,
Królowa Elżbieta II 2
Królowa Elżbieta II 2Reuters
wideo 2/5
ReutersKrólowa Elżbieta II 2

Dużą popularność w mediach społecznościowych zdobył po śmierci Elżbiety II list królowej z dołączonym do niego przepisem na szkockie naleśniki. Królowa wysłała go osobiście prezydentowi USA Dwightowi Eisenhowerowi. Teraz jest on dostępny w amerykańskich archiwach.

Elżbieta II po raz pierwszy spotkała 34. prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1957 roku. Dwa lata później odwiedził ją, wraz z małżonką, w królewskiej posiadłości w Balmoral. Według późniejszych przekazów, to właśnie wtedy, podczas przyjęcia z grillem, królowa poczęstowała gości własnoręcznie przygotowanymi drop scones, czyli szkockimi naleśnikami.

ZOBACZ TEŻ: Wysłała 300 tysięcy życzeń dla stulatków i trzy razy więcej do "diamentowych" małżeństw

List Elżbiety II do prezydenta Stanów Zjednoczonych 

Odręcznie napisany list monarchini z 1960 roku, wraz z dołączonym do niego przepisem na naleśniki znaleźć można w zbiorach amerykańskiego archiwum narodowego. W ostatnich dniach zdobywa on sporą popularność i jest chętnie udostępniany przez użytkowników z całego świata na platformach społecznościowych.

"Zobaczywszy pana zdjęcie w dzisiejszej gazecie, stojącego przed grillowaną przepiórką, przypomniałam sobie, że nigdy nie wysłałam przepisu na naleśniki, który obiecałam panu w Balmoral. Śpieszę zrobić to teraz i mam nadzieję, że uzna je pan za udane" - napisała brytyjska królowa. 

ZOBACZ TEŻ: Żartobliwe oblicze królowej. Były oficer ochrony wspomina anegdotę o Elżbiecie II o amerykańskich turystach

Przepis na naleśniki królowej Elżbiety II

Ulubione naleśniki królowej wyglądem przypominają nieco amerykańskie pancakes, są jednak od nich mniejsze i grubsze. Zwyczajowo serwuje się je z odrobiną owocowego dżemu lub z dodatkiem masła. Zgodnie z królewskim przepisem do przyrządzenia masy potrzeba: 4 szklanek mąki, 4 łyżek drobnego cukru, 2 szklanek mleka, 2 jajek, 2 łyżeczek sody oczyszczonej, 3 łyżek winianu potasu (z ang. cream of tartar, znany też jako kamień winny; ułatwia wypiek ciast - red.) oraz 2 łyżek roztopionego masła. 

"Masa musi zostać dobrze ubita. Nie należy jej też odkładać na zbyt długo przed usmażeniem" - dodała królowa. Wspomniała także, że podany w przepisie cukier można zastąpić popularnym w Wielkiej Brytanii golden syrup lub melasą. Poinstruowała również prezydenta, że choć z podanych przez nią proporcji można przygotować porcje dla 16 osób, gdy przyrządza naleśniki dla mniejszego grona, ogranicza tylko ilość mąki i mleka, inne składniki pozostawiając bez zmian.  

ZOBACZ TEŻ: Miś Paddington i kanapki z marmoladą wśród kwiatów. Dlaczego niedźwiadek z Peru jest kojarzony z Elżbietą II

"Z wielką radością wspominamy waszą wizytę w Balmoral. Mam nadzieję, że ta fotografia (załączona do listu kartka z przepisem - red.), będzie miłą pamiątką tego szczęśliwego dnia, który z nami spędziliście. Przesyłam najlepsze życzenia dla pana i dla pani Eisenhower" - tymi słowami królowa zakończyła list.

Autor:jdw//am

Źródło: catalog.archives.gov, tvn24.pl,

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości