Miś Paddington i kanapki z marmoladą wśród kwiatów. Dlaczego niedźwiadek z Peru jest kojarzony z Elżbietą II

Autor:
kgo//mro
Źródło:
BBC, tvn24.pl
Tłum żałobników składając kwiaty, oddaje cześć zmarłej królowej
Tłum żałobników składając kwiaty, oddaje cześć zmarłej królowejTVN24
wideo 2/3
TVN24Tłum żałobników składając kwiaty, oddaje cześć zmarłej królowej

Przed bramą Pałacu Buckingham i innych miejscach związanych z Elżbietą II od kilku dni pojawiają się nie tylko kwiaty, ale również maskotki przedstawiające Misia Paddingtona oraz kanapki z marmoladą. Tak Brytyjczycy oddają hołd królowej. Dlaczego fikcyjny niedźwiadek i jego ulubiona przekąska stały się symbolami kojarzonymi ze zmarłą monarchinią?

Królowa Elżbieta II w czerwcu 2022 obchodziła Platynowy Jubileusz, czyli 70. rocznicę swojego panowania. Właśnie tej okazji ugościła na tradycyjnej angielskiej herbatce słynnego Misia Paddingtona. Niedźwiadek przy stole zachowywał się niezdarnie, pił herbatę prosto z czajnika i przypadkowo zniszczył przygotowaną dla niego bułkę z kremem. Gdy miś pokazał królowej, że ma przy sobie swoją ulubioną kanapkę z marmoladą, monarchini, ku jego uciesze, wyjęła z torebki taką samą przekąskę. Później zza okna dobiegły odgłosy odbywającego się przed pałacem koncertu rockowego, a królowa zaczęła uderzać łyżeczką o filiżankę w rytm hitu "We will rock you",.

Tak wygląda wideo, które po raz pierwszy zostało pokazane w trakcie czerwcowych obchodów Platynowego Jublieuszu królowej. Nagrano je w Pałacu Buckingham, u boku komputerowego hologramu Misia Paddingtona wystąpiła w nim Elżbieta II we własnej osobie.

Kim jest Miś Paddington?

Fikcyjny niedźwiadek został wybrany na bohatera rocznicowego nagrania królowej, ponieważ od wielu dekad jest symbolem brytyjskiej kultury. Paddingtona stworzył w 1958 roku pisarz Michael Bond, urodzony, tak samo jak królowa, w 1926 roku. Zainspirowała go maskotka, którą kupił kilka lat wcześniej. Urodzony w Peru niedźwiadek, którego przygarnęła londyńska rodzina, łącznie pojawił się w 16 książkach i dwóch filmach: "Paddington" z 2014 roku i "Paddington 2" z 2017 roku.

Królowa ELżbieta II z Misiem PaddingtonemThe Royal Family/twitter

Frank Cottrell-Boyce, jeden z autorów nagrania, w rozmowie z BBC przekazał, że do umieszczenia u boku królowej brunatnego niedźwiadka twórców przekonał również jego charakter. - W postaci Paddingtona chodzi o dobroć, tolerancję, bycie miłym dla obcych, uprzejmość - są to wartości, które królowa ucieleśniała przez całe życie - podkreślił Cottrell-Boyce..

Ostatni obraz Elżbiety II

Choć na historiach z kultowym misiem w roli głównej wychowało się już kilka pokoleń Brytyjczyków, przed publikacją rocznicowego wideo postać ta wcale nie była kojarzona z królową. Cytowana przez BBC Karen Jankel, córka Michaela Bonda, przyznała, że widok maskotek składanych przed bramą Pałacu Puckingham jest dla niej czymś "niezwykłym".

- Gdyby rok temu ktoś powiedział mi, że królowa niestety umrze, a kiedy to się stanie, Paddington będzie ważną częścią tego wszystkiego, byłabym całkowicie zdziwiona - podkreśliła córka nieżyjącego już autora pierwszej książki, w jakiej pojawił się niedźwiadek.

ZOBACZ TEŻ: Jak bogaty jest Karol III? Odziedziczył fortunę po królowej, ale wcześniej sam też zgromadził ogromny majątek

- Wielu z nas po raz ostatni widziało królową z tak bliska właśnie w tym wspaniałym skeczu z okazji uroczystości jubileuszowych. Dla wielu ludzi był to jej ostatni obraz, zapamiętali go i łączą królową z Paddingtonem - dodała Jankel.

Pod koniec opublikowanego w czerwcu nagrania Miś Paddington zwraca się do Elżbiety II: "Dziękuję za wszystko, proszę pani". Dokładnie takie same słowa pojawiły się we wpisie opublikowanym na oficjalnym twitterowym koncie fikcyjnego niedźwiadka. Post polubiło ponad milion użytkowników.

Elżbieta II i celebryci

Miś Paddington był jednym z ostatnich gości królowej Elżbiety II. W ciągu 70 lat swojego panowania widziała się z najważniejszymi i najbardziej znanymi ludźmi z całego świata. Możliwość spotkania z brytyjską królową mieli najwięksi w swoich czasach przywódcy, artyści, biznesmeni i sportowcy: od Alfreda Hitchcocka i Marilyn Monroe, po Lady Gagę i gwiazdy serialu "Gra o tron".

ZOBACZ TEŻ: Królowa zostawiła po sobie "tajny list". Trafił do kapsuły czasu, nie może zostać otwarty przed 2085 rokiem

Autor:kgo//mro

Źródło: BBC, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości