Premium

Wysłała 300 tysięcy życzeń dla stulatków i trzy razy więcej do "diamentowych" małżeństw

Zdjęcie: PAP/EPA/STR

Królowej Elżbiecie II pozazdrościć może niejeden podróżnik - zwiedziła ponad sto krajów. Podróżowała tyle, że mogłaby okrążyć Ziemię 42 razy. Co najmniej cztery razy dotarłaby także na Księżyc. Poznała 13 prezydentów Stanów Zjednoczonych i niemal wszystkich papieży od czasów Piusa XII. Ale tej najwcześniejszej historii rządów monarchini nie pamięta większość z nas - bo 9 na 10 osób na świecie urodziło się już po jej koronacji. Oto 70 lat niezwykłego panowania - w niezwykłych liczbach.

Elżbieta II pobiła niejeden rekord. Na tronie zasiadała od 1953 roku (koronacja nastąpiła rok po objęciu panowania), czyli najdłużej ze wszystkich brytyjskich monarchów (w Europie dłużej od niej panował jedynie francuski król Ludwik XIV). Rozesłała najwięcej królewskiej korespondencji - w tym około 300 tys. kartek z gratulacjami dla stulatków i ponad 900 tys. życzeń do brytyjskich par obchodzących "diamentowe" 60-lecie małżeństwa. Poznała 15, czyli najwięcej, premierów Wielkiej Brytanii. Jej wizerunek pojawił się na banknotach i monetach w 35 krajach. Rekordowe było także jej "platynowe" małżeństwo - Elżbieta II i książę Filip byli razem przez 73 lata, czyli najdłużej w historii brytyjskiej monarchii.

"Królowa" znaczy Elżbieta

Liczba rekordów Elżbiety II nie powinna nas zresztą dziwić - do czwartku 8 września 2022 roku, 9 na 10 ludzi na świecie po prostu nie żyło za czasów innego brytyjskiego monarchy niż ona. Innymi słowy - dla 90 proc. populacji "brytyjska królowa" znaczyło zawsze Elżbieta. 

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam