Rośnie liczba oszustw i nieprawidłowości przy produkcji oliwy - alarmują europejskie służby. W związku z szybko rosnącymi kosztami produkcji oliwy "powszechną praktyką" stało się jej podrabianie - ostrzega Interpol. Jak rozpoznać podrobioną oliwę? Na co warto zwrócić uwagę, robiąc zakupy?
Włoskie służby w piątek podsumowały ostatnie działania podjęte w walce z nieuczciwymi producentami oliwy. Podczas serii przeprowadzonych kontroli skonfiskowały łącznie ponad 46 tysięcy litrów oliwy, zawiesiły działalność 22 firm, wykryły 26 osób łamiących prawo w handlu oliwą oraz ukarały grzywną 202 przedsiębiorców za wykroczenia administracyjne na łączną kwotę 189 tys. euro (równowartość ok. 830 tys. zł - red.). W ramach kampanii przeprowadzono 1250 inspekcji, podczas których wykryto nieprawidłowości w łącznie 256 firmach, dotyczące najczęściej m.in. kwestii czystości i niestosowania procedur w produkcji oliwy.
To kolejna seria nieprawidłowości wykrytych wśród producentów oliwy we Włoszech i w Hiszpanii. Rosnącym problemem staje się jej podrabianie. Tylko w listopadzie 2023 roku w skoordynowanej akcji włoskich i hiszpańskich służb przejęto łącznie 260 tysięcy litrów takiej oliwy. Z kolei na początku stycznia służby podjęły działania przeciwko 50 restauracjom w samym Rzymie, podejrzewanych o serwowanie podrobionej oliwy.
Podrabiana oliwa zalewa rynek
Jak w poniedziałek opisuje ten problem portal Euronews, połączenie szeregu czynników "stworzyło doskonałą pożywkę dla nieuczciwych producentów". Głównym źródłem problemu jest rosnący niedobór oliwek spowodowany pogłębiającą się suszą w regionie basenu Morza Śródziemnego. Razem z szalejącą w ostatnich latach w Europie inflacją wpływa to na gwałtowny wzrost cen oliwek, jak i produkowanej z nich oliwy. W tej sytuacji według Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) sprzedaż podrabianej oliwy stała się "powszechną praktyką", a "walka z nią stała się priorytetem organów ścigania - zwłaszcza w krajach produkujących oliwę".
Jak zaznacza Interpol, istnieje wiele sposobów podrabiania oliwy. Najczęstszym jest jej rozcieńczanie innymi rodzajami tańszych olejów lub mieszanie oliwy z pierwszego tłoczenia z oliwami gorszej jakości. Częste jest także sprzedawanie przez nieuczciwych producentów jako oliwy z pierwszego tłoczenia tzw. "lampante". To niespełniająca standardów złej jakości oliwa wyprodukowana z przejrzałych lub przemarzniętych oliwek, która nie nadaje się do spożycia. Charakteryzuje się ona "podwyższoną kwasowością, niepożądanym smakiem i wyrazistym nieprzyjemnym zapachem" - czytamy na stronie Europolu. Agencja wyjaśnia, że określenie "lampante" ma związek z dawnym zastosowaniem tego rodzaju oliwy w lampach oliwnych.
Podrobiona oliwa - jak rozpoznać?
Portal Euronews wyjaśnia, jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z podrobioną oliwą. W wielu przypadkach jest to możliwe bez większej trudności. Kupując oliwę w sklepie, warto sprawdzić, czy na etykiecie widnieje data i miejsce zbioru oliwek oraz certyfikat odpowiedniej instytucji kontrolującej. Część producentów umieszcza na etykietach również kody QR, zeskanowanie których umożliwia sprawdzenie całego łańcucha produkcyjnego danej butelki oliwy.
Portal zwraca uwagę, że w podrobionych produktach często wyraźnie brakuje smaku i aromatu. Tymczasem oliwa "może być mniej lub bardziej słodka, gorzka lub pikantna, ale nigdy nie będzie pozbawiona smaku" - wyjaśnił w rozmowie z portalem profesor nauk o żywności Maurizio Servili. Ekspert zaznaczył, że oszustwo może być trudniej wykryć, jeśli oliwa zostanie jedynie rozcieńczona innymi olejami. W takich przypadkach warto zwrócić uwagę, czy produkt posiada charakterystyczny dla oliwy słomkowo-zielonkawy kolor, często rozpoznanie podrobionej oliwy będzie jednak wymagać choćby najprostszego badania laboratoryjnego.
Źródło: ENEX, Euronews, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock