Tegoroczna Niedziela Palmowa wypada 5 kwietnia. Msza święta tego dnia będzie transmitowana na żywo na portalu TVN24.pl. W Niedzielę Palmową rozpocznie się Wielki Tydzień, który potrwa do Wielkiej Soboty, przypadającej 11 kwietnia.
Niedziela Palmowa to święto ruchome ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Tradycyjnie wierni przynoszą tego dnia do świątyń kolorowe palemki, jako symbol odradzającego się życia.
Wyjątkowa Niedziela Palmowa 2020
Tegoroczna Niedziela Palmowa będzie różnić się od poprzednich. Z powodu pandemii COVID-19 na terenie całej Polski wprowadzono ograniczenia, przez które wierni nie będą mogli uczestniczyć w mszach świętych w swoich parafiach. Dlatego rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski zachęca do robienie palemek w domu. - Z powodu epidemii zakup tradycyjnych palm będzie utrudniony, ale możemy przygotować je z materiałów, które mamy w domu, możemy też wykorzystać zielone gałązki. Ważne, żeby zaangażować do tego dzieci – zachęca ks. Paweł Rytel-Andrianik. Ksiądz proponuje też, by zamieszać w mediach społecznościowych zdjęcia palemek i dodawać do nich #Palma. - Dzięki temu powstanie wielka wirtualna „procesja z palmami”. W ten sposób będziemy też dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej - przekonuje kapłan.
Mszę Świętą w Niedzielę Palmową możesz obejrzeć na portalu. Co tydzień o godzinie 11 na naszym portalu udostępniamy transmisję nabożeństwa z kościoła seminaryjnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie.
Na zmiany zdecydował się również papież Franciszek. Wszystkie wydarzenia w Watykanie związane z Wielkanocą, w tym także obchody Niedzieli Palmowej, odbędą się się bez udziału wiernych.
Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2020
Wielki Tydzień rozpocznie się w tym roku w niedzielę 5 kwietnia, a zakończy w sobotę 11 kwietnia. Triduum Paschalne zainauguruje Wielki Czwartek, 9 kwietnia.
Wielki Tydzień to dla chrześcijan uroczysty okres upamiętnienia ostatnich dni Chrystusa, który przygotowuje ich do Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa. Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym dla katolików. Rozpoczyna się mszą wieczorną w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Wielkiej Niedzieli, które są również zakończeniem Wielkiego Tygodnia.
Wieczorna msza Wieczerzy Pańskiej odprawiana w Wielki Czwartek inauguruje Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i pozostaje niedokończona. Jej kontynuacja odbywa się w Wielki Piątek, czyli dzień powagi i smutku. W ten dzień odprawiana jest droga krzyżowa, a najważniejszym wydarzeniem jest liturgia Męki Pańskiej. W Wielką Sobotę wierni odwiedzają symboliczne groby Chrystusa w świątyniach. W Polsce tradycyjnie święci się potrawy wielkanocne (w tym roku takie obrzędy nie będą organizowane w kościołach). Podczas wigilii paschalnej święcone są też woda i ogień.
Tegoroczne obchody
W związku z pandemią COVID-19 wierni są proszeni o pozostanie w domach, modlitwy w czasie transmisji nabożeństw online lub w telewizji.
Plan Wielkiego Tygodnia w Watykanie. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w tym roku wyjątkowo nie odbędzie się w Koloseum, a na placu Świętego Piotra w Watykanie. Poza tym nie odbędzie się msza Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, zaś msza Wieczerzy Pańskiej, która inauguruje Triduum Paschalne, będzie odprawiona w Watykanie. Wszystkie uroczystości bez obecności wiernych.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Pixabay