Największy na świecie piwny festiwal Oktoberfest wraca po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19. Nie wszędzie jednak powrót ten jest pewny. Wprowadzenia zakazu organizowania Oktoberfest domaga się minister ds. religijnych Malezji, który argumentuje, że święto promujące spożywanie alkoholu "prowadzi do problemów społecznych". Członkowie niemieckiej mniejszości w Malezji zapewniają jednak, że tegoroczne obchody nie są zagrożone.
Festiwal Oktoberfest organizowany jest w wielu miejscach na świecie, m.in. od ponad 40 lat W Malezji. Choć państwo to zdominowane jest przez muzułmanów, a islam zakazuje spożywania alkoholu, w Malezji nie brakuje sklepów alkoholowych ani barów skierowanych dla przedstawicieli pozostałych wyznań.
Alkohol powoduje problemy społeczne
Gdy po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 festiwal Oktoberfest ponownie ma odbyć się w Malezji, swój sprzeciw wyraził członek malezyjskiego rządu. "Choć wśród niemuzułmańskiej ludności nie obowiązuje zakaz picia alkoholu, rząd opiniuje, że zezwalanie na organizację tego festiwalu, ułatwiającego do niego (alkoholu - red.) dostęp, nie powinno mieć miejsca, ponieważ prowadzi to do problemów społecznych" - oświadczył w komunikacie malezyjski minister ds. religijnych Idris Ahmad, członek konserwatywnej islamskiej partii PAS.
W dalszej części oświadczenia Ahmad podkreślił, że alkohol "zaburza harmonię, porządek i bezpieczeństwo w społeczeństwie". "Co do Oktoberfest, wszystkie partie powinny szanować obowiązujące w Malezji zasady i przepisy, oparte na islamie, który jest główną religią federacji" - wyjaśnił malezyjski minister.
CNN przypomina, że to nie pierwszy raz, gdy muzułmańscy politycy z Malezji, gdzie wyznawcy islamu stanowią ponad 60 proc. ogółu społeczeństwa, opowiadają się przeciwko organizacji święta piwa. W 2017 jeden z konserwatywnych polityków poszedł o krok dalej i na znak protestu rozbił kratę złotego trunku przed siedzibą lokalnego parlamentu.
Oktoberfest nie jest zagrożony
Malezyjczycy obchodzą Oktoberfest od lat 70. XX wieku. Najhuczniej świętuje się go na wyspie Penang, gdzie swoich przedstawicieli mają mniejszości narodowe wywodzące się z wielu krajów. Członkowie Malezyjskiej Społeczności Niemieckiej, którzy odpowiadają za organizację obchodów piwnego święta, w rozmowie z CNN zapewnili, że tegoroczny Oktoberfest w Malezji nie jest zagrożony i odbędzie się 21 października.
"Lokalna społeczność niemiecka chce kontynuować jego obchody. Jednak w ostatnich latach niektóre grupy religijne zdawały się mylnie postrzegać Oktoberfest jako szaloną piwną imprezę i chciały, aby został on zakazany. W tym święcie nie chodzi tylko o wlewanie w siebie piwa, ale także o radość" - przekazali członkowie niemieckiej mniejszości.
Popiera ich socjaldemokratyczna partia DAP, której politycy zaznaczają jednocześnie, że "nie są zaskoczeni" zażaleniami ze strony partii muzułmańskiej. "Jesteśmy wielokulturowym i zróżnicowanym społeczeństwem, a tolerancja i szacunek wobec siebie nawzajem muszą być naszą drogą do społecznego i ekonomicznego rozwoju. To dla nas wymagające czasy i smutnym jest, że PAS zdecydowało się skupiać na Oktoberfest, gdy na głowie mamy zdecydowanie ważniejsze problemy" - napisała w oświadczeniu partia DAP.
Obchody Oktoberfest
Organizowany na przełomie września i października piwny festiwal Oktoberfest wywodzi się z niemieckiej Bawarii, jednak obecnie rozprzestrzenił się po całym świecie. Swoim zasięgiem objął również niektóre kraje muzułmańskie.
Historia Oktoberfest zaczęła się w 1810 roku od uroczystości weselnych z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika I z Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Stąd łąka (Wiese), na której rozbija się tradycyjnie wielkie namioty biesiadne, nosi nazwę Theresienwiese. Od tamtej pory festyn organizowany był co roku, a największe obchody odbywały się w Monachium, stolicy Bawarii. Odwoływano go jedynie ze względu na epidemie lub wojny. Tak było w dwóch poprzednich latach, gdy dwustuletnią tradycję storpedowała pandemia COVID-19.
Choć w nazwie święto ma październik (niem. Oktober), w Bawarii od 1972 roku ze względu na bardziej przychylną dla gości pogodę Oktoberfest rozpoczyna się w pierwszą sobotę po 15 września i trwa dwa tygodnie.
Źródło: CNN, tvn24.pl