Elżbieta II była wyjątkową monarchinią. Gościła półtora miliona osób, 42 razy okrążyła Ziemię

Źródło:
The Daily Star, The Daily Telegraph, Sunday Times, Royal.uk
Królowa Elżbieta II 2
Królowa Elżbieta II 2Reuters
wideo 2/2
Królowa Elżbieta II 2Reuters

Elżbieta II była nie tylko najstarszą urzędującą głową państwa na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Królowa w ciągu 70 lat panowania odwiedziła ponad 100 krajów, pokonując odległość równą 42-krotnemu okrążeniu Ziemi.

Zmarła w czwartek 8 września królowa Elżbieta II została najdłużej panującym brytyjskim monarchą już w 2015 roku, wyprzedzając swoją prababkę królową Wiktorię, która panowała 63 lata, siedem miesięcy i dwa dni. Była nie tylko najdłużej zasiadającym na tronie monarchą w historii Wielkiej Brytanii: zapisała się w historii jako jeden z najdłużej panujących monarchów w historii świata. Równie długo panował tylko król Tajlandii Bhumibol Adulyadej (70 lat i 4 miesiące) i król Francji Ludwik XIV (72 lata).

42 razy dookoła świata

W ciągu siedmiu dekad na tronie Elżbieta II odbyła rekordową liczbę podróży zagranicznych - odwiedziła ponad sto krajów. W Kanadzie była 22 razy - więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. W Europie najczęściej odwiedzała Francję - 13 razy. Polskę odwiedziła raz, w 1996 roku. W ciągu trzydniowej wizyty m.in. wystąpiła w Sejmie, zasadziła dąb w Ogrodzie Saskim z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy, odwiedziła Teatr Narodowy i spacerowała po Starówce razem z mężem, księciem Filipem. Spotkała się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i 30 licealistami, których nauczyciele przed wizytą zostali poinstruowani, jak postępować: "Nie wolno było pytać o brytyjską wołowinę (z powodu wykrycia na Wyspach choroby szalonych krów kraje Europy wprowadziły wtedy embargo na jej import – red.), wojnę o Falklandy, o rozwód księcia Karola z Dianą i inne rozwody w rodzinie. Najlepiej mówić o koniach, psach, pogodzie i samopoczuciu" - relacjonowała "Gazeta Wyborcza".

Elżbieta II podczas wizyty w Nowej ZelandiiReuters

Jak wyliczył "The Daily Telegraph", królowa odbyła podróże na dystansie równym 42-krotnemu okrążeniu Ziemi. Z zagranicznych wypraw zrezygnowała dopiero w wieku 89 lat, w listopadzie 2015 roku. W najdłuższą podróż wyruszyła zaledwie kilka miesięcy po koronacji: w ciągu 168 dni na przełomie 1953 i 1954 roku odwiedziła 13 krajów.

Rekordowa liczba spotkań

Jako królowa, Elżbieta II wzięła udział w około 21 tysiącach oficjalnych wydarzeń, w tym w 180 przyjęciach w ogrodach Pałacu Buckingham, w których w sumie wzięło udział półtora miliona osób. Gościła na swoim dworze 112 głów państw, w tym cesarza Japonii Hirohito, prezydenta RPA Nelsona Mandelę i prezydenta Polski Lecha Wałęsę. Monarchini spotkała się z 13 spośród 14 prezydentów USA sprawujących urząd w ciągu kilku ostatnich dekad. Ostatnim prezydentem Stanów Zjednoczonych, którego gościła, był Joe Biden.

Królowa Elżbieta II podczas tańca z prezydentem Ghany (1961 rok)Central Press/Getty Images

Jako głowa Kościoła anglikańskiego, Elżbieta II spotkała sie z czterema papieżami: Janem XXIII, Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem.

Królowa miała okazję zamienić słowo z wieloma postaciami ze świata nauki i show-biznesu, m.in. z Marilyn Monroe, Frankiem Sinatrą czy Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem – pierwszymi ludźmi na Księżycu.

300 tysięcy kartek z gratulacjami dla stulatków

Jedną z tradycji kultywowanych przez Elżbietę II w ciągu 70 lat panowania było wysyłanie kartek z gratulacjami do osób, które skończyły 100 lat. W imieniu królowej wysłano około 300 tysięcy kartek z gratulacjami do stulatków i ponad 900 tysięcy do par obchodzących 60-lecie małżeństwa.

Jak podaje oficjalna strona Pałacu Buckingham, królowa przez lata swojego panowania miała wyłączne prawo do nadawania tytułów honorowych. Na wniosek rządu królowa przyznawała m.in. Order Podwiązki, Order Imperium Brytyjskiego, Order Świętego Patryka i Order Zakonu Łaźni. To monarchini nadawała też tytuły szlacheckie. W gronie wyróżnionych tytułem szlacheckim przez Elżbietę II osób znaleźli się m.in. Elton John, Judi Dench, Mick Jagger, Paul McCartney i kapitan Tom Moore – weteran II wojny światowej, który w czasie pandemii ogłosił zbiórkę pieniędzy i wyzwanie dla siebie samego: przejście 100 okrążeń wokół domu z okazji swoich 100. urodzin. Weteranowi udało się zebrać 32,8 miliona funtów

Kapitan Tom MooreTwitter/captaintommoore

Wizerunek na setkach portretów i banknotach 33 krajów

Od siódmego roku życia Elżbieta II pozowała do ponad 200 portretów, w większości namalowanych w tradycyjnym stylu. Wizerunek monarchini znajduje się też na banknotach – nie tylko na funtach brytyjskich. Portret Elżbiety II znajdziemy na banknotach 33 krajów, w tym Nowej Zelandii, Australii, Fidżi, Kajmanów i Gibraltaru – wylicza "The Sydney Morning Herald". Elżbieta II po raz pierwszy pojawiła się na banknocie w Kanadzie w 1935 roku. Miała wówczas osiem lat.

Banknot 20-funtowyPetr Kratochvil / domena publiczna

Była najbogatszą królową

"Sunday Times" w 2021 roku oszacował, że majątek królowej wynosił 365 milionów funtów, czyli o 15 milionów więcej niż jeszcze rok wcześniej. "Wzbogacenie było spowodowane głównie majątkiem o wartości 10 milionów funtów, pozostawionym przez jej zmarłego męża, księcia Filipa, najdłużej urzędującego małżonka brytyjskiego monarchy (69 lat i 62 dni)" - wyjaśniał tygodnik.

Elżbieta II i książę Filip w 2020 rokuThe Royal Family

W służbie z agentem 007

Elżbieta II była jedyną monarchinią w historii Wielkiej Brytanii, która "skoczyła" ze spadochronem w towarzystwie Jamesa Bonda. Wydarzenie było częścią ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

W humorystycznym filmie słynny agent przybył do Pałacu Buckingham, by zabrać ze sobą królową Elżbietę II. Oboje wsiedli do śmigłowca, przelecieli nad Londynem (pozdrawiał ich ożywiony na pomnikowym cokole Winston Churchill) i skoczyli ze spadochronami. "W tym momencie... reflektory skierowały się na trybunę honorową, na którą wkroczyła owacyjnie witana królowa Elżbieta II".

Autorka/Autor:wac//az//am

Źródło: The Daily Star, The Daily Telegraph, Sunday Times, Royal.uk

Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwie osoby mieszkały w kamienicy w Jezioranach, która w niedzielę rano stanęła w płomieniach. Jedna z nich sama wyszła z budynku. Drugą strażacy znaleźli na pogorzelisku. Nie żyje. Akcja jest trudna, ponieważ zawalił się dach, spłonęły drewniane schody i stropy.

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kolumna króla Zygmunta III Wazy stanęła przed Zamkiem Królewskim w Warszawie 24 listopada 1644 roku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli stolicy.

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na  placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl