Kamień Przeznaczenia ostatni raz był użyty podczas koronacji Elżbiety II. Teraz trafi na koronację jej syna

Autor:
wac//am
Źródło:
The Telegraph

152-kilogramowy Kamień Przeznaczenia przez wieki stanowił część tronu, na którym zasiadali kolejni brytyjscy monarchowie w trakcie koronacji. Chociaż po 700 latach został zwrócony Szkocji, ponownie trafi do Londynu na czas koronacji króla Karola III.

Rzeczniczka Historic Environment Scotland (HES) potwierdziła, że Kamień Przeznaczenia, znany również jako Kamień Koronacyjny lub Kamień ze Scone, zostanie przeniesiony z Zamku w Edynburgu do Opactwa Westminsterskiego przed koronacją króla Karola III, a następnie zwrócony Szkocji. Według oświadczenia na stronie internetowej organizacji, kamień zostanie wypożyczony "tylko na czas koronacji".

Kamień ze Scone, symbol szkockiej monarchii

Podkreślenie, że słynny kamień zostanie wypożyczony jedynie na krótko, ma źródło w jego burzliwej historii. Jak podaje "The Telegraph", mierzący ok. 65 cm długości i 40 cm szerokości podłużny blok piaskowca o wadze 152 kg w przeszłości był wykorzystywany podczas koronacji królów Szkocji i jest postrzegany jako "historyczny symbol szkockiej monarchii". Według przekazów, w 841 roku trafił do opactwa w Scone, któremu zawdzięcza swoją pierwotną nazwę.

ZOBACZ TEŻ: Wytyczne dla przywódców przed pogrzebem Elżbiety II. Prośba o loty rejsowe, dojazd tylko autobusami

Król Anglii Edward I w 1296 roku rozkazał zabrać Kamień Przeznaczenia ze Szkocji i wbudować go w nowy tron ​​w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Tron z kamieniem był wykorzystywany przy koronacjach kolejnych władców, łącznie z koronacją Elżbiety II w 1953 roku.

Zwrócony Szkocji po 700 latach

W 1950 roku czterech studentów ukradło kamień z Opactwa Westminsterskiego. Znaleziono go ok. trzy miesiące później w Szkocji, przy ołtarzu głównym opactwa Arbroath, ok. 800 kilometrów od Londynu. Znów trafił do Anglii, jednak po kolejnych 46 latach w końcu został oficjalnie zwrócony Szkocji. Szefowa tamtejszego rządu Nicola Sturgeon w listopadzie 2020 roku ogłosiła plan przeniesienia kamienia do Perth, czyli niedaleko Scone, miejsca, skąd pochodzi.

Na razie kamień trafi na koronację Karola III. Choć daty uroczystości nie podano, znawcy rodziny królewskiej mówią o miesiącach przygotowań. Koronacja Elżbiety II odbyła się 16 miesięcy po objęciu przez nią władzy.

ZOBACZ TEŻ: Karol III w Pałacu Westminsterskim. Izby złożyły mu kondolencje, król przemówił do parlamentu

Replika Kamienia Koronacyjnego (Kamienia Przeznaczenia)Shutterstock

Autor:wac//am

Źródło: The Telegraph

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości