Karol III w Pałacu Westminsterskim. Izby złożyły mu kondolencje, król przemówił do parlamentu

Autor:
akr\mtom
Źródło:
Reuters, BBC

Nowy brytyjski monarcha Karol III i królowa małżonka Kamila odwiedzili przed południem Pałac Westminsterski, siedzibę brytyjskiego parlamentu. Izba Gmin i Izba Lordów złożyły kondolencje królowi w związku ze śmiercią jego matki, Elżbiety II, a on po raz pierwszy przemówił do parlamentu jako głowa państwa. - Parlament jest żywym, istotnym instrumentem naszej demokracji - mówił.

To jedna z uroczystości związanych z pożegnaniem zmarłej królowej Elżbiety II. Lord John Francis McFall z Alcluith, wygłosił przemówienie w imieniu Izby Lordów. Powiedział, że władczyni była zarówno "przywódczynią, jak i sługą ludu". Później głos zabrał przewodniczący Izby Gmin, sir Lindsay Hoyle.

Karol III przemawiał po raz pierwszy do parlamentu, gdzie zebrało się kilkaset osób, jako głowa państwa. Podziękował za wyrazy współczucia. - Gdy staję przed wami tu i teraz, czuję dobrze wagę historii, która otacza nas wszystkich i która przypomina nam o istotnych tradycjach parlamentarnych, wobec których członkowie obydwu izb poświęcają swoje życie - mówił.

Wskazywał, że "parlament jest żywym, istotnym instrumentem naszej demokracji". - Wasze tradycje są pradawne i to widzimy w murach tej wielkiej sali, w pozostałościach tego, co zostawili nasi poprzednicy, którzy tak jak ja zostali powołani do tej służby - powiedział. 

- Lordowie, członkowie Izby Gmin, zbieramy się tu dzisiaj, by przypomnieć sobie godny zauważenia, wieloletni trud naszej królowej na rzecz naszych ludzi - dodał monarcha. - Jeszcze w młodych latach świętej pamięci królowa zobowiązała się do służenia krajowi i ludziom, do utrzymania w mocy jakże istotnej rzeczy - rządu konstytucyjnego, który jest istotą naszego kraju. Ten ślub był dotrzymywany przez nią z ogromnym poświęceniem - dodał. - Była przykładem najwspanialszej służby, którą z Bożą pomocą i waszą radą jestem zdecydowanie gotów nieść dalej - oświadczył król Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wielka Brytania żegna Elżbietę II. Program uroczystości z udziałem rodziny królewskiej

Karol III udał się do Edynburga

Po uroczystości w Londynie w towarzystwie swojej żony, królowej małżonki Kamili, Karol III udał się samolotem do Edynburga. To część operacji pod kryptonimem "Spring Tide" (z ang. Wiosenny Przypływ), czyli protokołu wstąpienia księcia Walii na tron brytyjski. Król ma w planach podróż do wszystkich czterech części Zjednoczonego Królestwa.

W szkockiej stolicy w poniedziałek po południu król z żoną oraz inni członkowie rodziny królewskiej pójdą w kondukcie za trumną Elżbiety II. Pochód przejdzie z Pałacu Holyroodhouse do katedry świętego Idziego, gdzie ma dotrzeć 20 minut później. O godzinie 15 w poniedziałek w świątyni zostanie odprawiona msza święta.

Po mszy Karol III powróci do Holyrood, gdzie przyjmie na audiencji pierwszą minister Szkocji Nicolę Sturgeon, a następnie przewodniczącą szkockiego parlamentu Alison Johnstone. O godzinie 17.40 król i królowa małżonka złożą wizytę w siedzibie szkockiego parlamentu, gdzie deputowani złożą im kondolencje.

Następnie wraz z pozostałymi członkami rodziny królewskiej ponownie udadzą się do katedry świętego Idziego, gdzie na godzinę 19.20 zaplanowane jest czuwanie nad trumną Elżbiety II. Królewska para pozostanie na noc w Edynburgu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr\mtom

Źródło: Reuters, BBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości