Dla kogo karta rowerowa jest obowiązkowym dokumentem? I co jeśli dziecko jej nie posiada?

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP, TVN24.pl
Mały rowerzysta omal nie wjechał pod tramwaj. Motorniczy zdążył wyhamować
Mały rowerzysta omal nie wjechał pod tramwaj. Motorniczy zdążył wyhamowaćMPK Wrocław
wideo 2/7
MPK WrocławMały rowerzysta omal nie wjechał pod tramwaj. Motorniczy zdążył wyhamować

Wedle obowiązujących przepisów, osoby w wieku od 10. do 18. roku życia korzystające z roweru powinny mieć kartę rowerową. Taki dokument to potwierdzenie, że jego posiadacz ma wiedzę i umiejętności techniczne pozwalające mu bezpiecznie i rozsądnie uczestniczyć w ruchu drogowym. A co jeśli dziecko nie ma karty rowerowej?

Czy dziecko musi mieć kartę rowerową?

Karta rowerowa jest obowiązkowa w przypadku dzieci, które ukończyły 10. rok życia. Młodsze nie muszą jej posiadać, ale też nie powinny korzystać z roweru bez opieki rodzica. Prawo o ruchu drogowym traktuje takich młodych rowerzystów jako pieszych. Z tego powodu nie mogą poruszać się rowerem po jezdni, tylko po chodniku. Prawo zezwala na jazdę chodnikiem także ich opiekunom.

Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą poruszać się rowerem po jezdni, tylko po chodniku.Cristian Barleanu / Shutterstock.com

Jak i gdzie zdobyć kartę rowerową?

Według ustawy o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 roku, kartę rowerową może uzyskać osoba, która "wykazała się niezbędnymi umiejętnościami w kierowaniu rowerem podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć prowadzonych przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań".

Egzamin na kartę rowerową może też przeprowadzić policja. - W każdej komendzie wojewódzkiej policji istnieje sekcja profilaktyki, skąd policjanci przyjeżdżają na zaproszenie szkół i prowadzą zajęcia i egzaminy na kartę rowerową. Taką wizytę należy odpowiednio wcześniej uzgodnić z miejscowym wydziałem ruchu drogowego - mówił w rozmowie z PAP komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak wygląda egzamin na kartę rowerową?

Na egzamin składa się część teoretyczna i praktyczna. Część teoretyczna zawiera 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Pytania mogą dotyczyć znajomości znaków, prawidłowego rozpoznawania pierwszeństwa na drodze czy udzielania pierwszej pomocy.

W części praktycznej uczeń musi m.in. wykonać slalom pomiędzy rozstawionymi na trasie pachołkami, przejechać w linii prostej, po łukach i na tzw. ósemce, dokonać nagłego zatrzymania na komendę i zatrzymać się w wyznaczonym miejscu. By zdać cżęść teoretyczną, należy udzielić poprawnej odpowiedzi na co najmniej 20 z 25 pytań. Do zaliczenia części praktycznej wymagane jest poprawne wykonanie minimum 90 procent manewrów.

Jakimi pojazdami mogą poruszać się posiadacze karty rowerowej?

Karta rowerowa uprawnia do korzystania nie tylko z rowerów, ale również hulajnóg elektrycznych czy urządzeń transportu osobistego, takich jak deskorolki elektryczne. Posiadacze dokumentu, którzy skończyli 15. lat, mogą poruszać się pojazdami zaprzęgowymi. Z kolei rowerzyści po 17. roku życia mogą poruszać się rowerami wieloosobowymi i siadać za kierownicą rikszy.

Karta wydawana jest nieodpłatnie i bezterminowo, jednak przestaje być potrzebna w momencie, kiedy jej właściciel kończy 18 lat. Osobom pełnoletnim, które poruszają się rowerem, wystarczy dowód osobisty lub prawo jazdy.

Nie wszyscy nastoletni rowerzyści są zobowiązani do posiadania karty rowerowej: wyjątek stanowią ci, którzy wyrobili prawo jazdy kategorii, która pozwala na poruszanie się określonymi pojazdami przed ukończeniem 18. roku życia: AM, A1, B1 lub T oraz posiadacze karty motorowerowej.

Jakie kary grożą za brak uprawnień do kierowania rowerem?

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, że dziecko, które bez opieki rodzica porusza się rowerem bez stosownych uprawnień, może zostać ukarane mandatem karnym w wysokości 1500 złotych. - Nie jest to prawdą - zapewniał komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP.

Taryfikator mandatów mówi o karze 200 złotych za jazdę rowerem bez uprawnień. Czy nieletniemu rowerzyście może grozić mandat? - Zatrzymując nieletniego za złamanie przepisów, policjant, jeśli uzna, że wykroczenie jest niewielkie, może pouczyć młodego kierowcę. Jeśli jednak sprowadził na kogoś zagrożenie, policjant sporządzi odpowiednią dokumentację, która trafi następnie do sądu rodzinnego - mówił komisarz Robert Opas. Dodał, że zgodnie z kodeksem wykroczeń, na zasadach w nim określonych, za wykroczenia odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 2,5 tysiąca złotych mandatu może dostać rowerzysta. Jakie kary za nieprzestrzeganie przepisów?

Statystyki wskazują, że coraz więcej osób w Polsce wybiera rower jako środek transportu. Z danych Eco-Compteur, firmy produkującej urządzenia do liczenia pieszych i rowerzystów wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat ruch rowerowy wzrósł w Polsce o 45 procent.

Autor:wac//az

Źródło: PAP, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości