Opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Neuroscience" badania będą pewnym pocieszeniem dla osób, które mają trudności ze wstawaniem. Naukowcy wskazują, że ludzie "mogą potrzebować więcej snu zimą". Stąd konieczność dostosowywania nawyków do pory roku.
Trudności z opuszczeniem łóżka w zimowe poranki nie muszą świadczyć o "lenistwie". Ponieważ nasze zegary biologiczne są regulowane przez słońce, zmieniająca się długość dni i ekspozycja na światło w ciągu roku mogą wpływać na czas trwania i jakość naszego snu. Nowe badania sugerują, że zimą ludzie mogą potrzebować go więcej.
Jak przeprowadzono badania
Zespół naukowców, kierowany przez Aileen Seidler z Charite Medical University w Berlinie, odkrył, że zimą ludzie doświadczają dłuższego snu REM (faza szybkich ruchów gałek ocznych) niż latem.
Do badań zrekrutowano 188 pacjentów, którzy mają problemy ze spaniem. Poddano ich polisomnografii. To technika analizowania i rejestrowania procesów, jakie zachodzą w organizmie w czasie snu. Pozwala monitorować jego jakość, rodzaj i długość; ocenić poszczególne stadia, poziom tlenu we krwi, wzorzec oddychania, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu. Pacjenci śpią w specjalnym laboratorium, bez budzika.
Badania polisomnograficzne wykazały, że sen w fazie REM - bezpośrednio powiązany z zegarem dobowym, na który wpływa zmieniające się światło - w miesiącach zimowych był o 30 minut dłuższy niż latem i jesienią.
Chociaż naukowcy przyznają, że wyniki należałoby zweryfikować, poddając badaniom również osoby nie mające problemów ze snem, już teraz stawiają hipotezę, że zmiany sezonowe mogą być jeszcze bardziej wyraźne u zdrowej części populacji.
Pierwszy taki dowód
Naukowcy - na których powołuje się "Guardian" - twierdzą, że jeśli wyniki badania potwierdziłyby się u osób ze zdrowym snem, byłby to pierwszy dowód na potrzebę dostosowania nawyków związanych ze spaniem do pory roku. Być może poprzez wcześniejsze chodzenie spać w miesiącach, gdy jest ciemno i zimno.
Dr Dieter Kunz, współautor badania, pracujący w Clinic for Sleep & Chronomedicine w szpitalu St Hedwig w Niemczech, skomentował: - Sezonowość jest wszechobecna u każdej żywej istoty na tej planecie.
I dodał: - Ogólnie rzecz biorąc, społeczeństwa powinny dostosować nawyki związane ze snem, w tym jego długość i godziny, do pory roku, a nawet dopasowywać harmonogramy szkolne i firmowe do sezonowych potrzeb związanych ze snem.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Neuroscience".
Źródło: Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock