Olimpijczycy zwracają medale z Paryża, oddano ponad sto "wadliwych" krążków

Jagger Eaton, Yuto Horigome, Nyjah Huston
Moment zapalenia znicza olimpijskiego podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu
Źródło: Eurosport

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że "wadliwe" medale z ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu zostaną wymienione w najbliższych tygodniach. Wcześniej wielu sportowców zaczęła publikować w mediach społecznościowych zdjęcia swoich medali, które miały wskazywać na ich niską jakość wykonania. Według francuskich mediów, ponad sto krążków zostało już z tego powodu zwróconych.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował agencję AFP, że organizatorzy igrzysk są w kontakcie z krajowymi komitetami olimpijskimi sportowców, którzy złożyli zażalenia. Potwierdzono, że proces wymiany rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Mennica Francuska (Monnaie de Paris) stara się znaleźć przyczyny wszelkich uszkodzeń.

"Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii uszkodzonych medali od czasu pierwszych wniosków o wymianę w sierpniu i zmobilizowaliśmy swoje wewnętrzne zespoły. Od tego czasu firma zmodyfikowała i zoptymalizowała swój proces lakierowania. Monnaie de Paris wymieni wszystkie uszkodzone medale na prośbę sportowców w pierwszym kwartale 2025 roku" - przekazano w oświadczeniu.

Medale igrzysk olimpijskich w Paryżu
Medale igrzysk olimpijskich w Paryżu
Źródło: Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Iga, Julia, dwie Ole - one dały radę. Lista tych, którzy zawiedli, jest dłuższa

Medale olimpijskie do wymiany

Mennica Francuska odmówiła podania liczby zwróconych medali, ale francuska strona internetowa "La Lettre" oszacowała, że było ich ponad 100. Francuski Komitet Olimpijski i MKOl również nie ujawnili żadnych danych w tej sprawie. "Uszkodzone medale będą systematycznie zastępowane przez Monnaie de Paris i grawerowane w identyczny sposób jak oryginały" - poinformował MKOl.

Agencja AFP informuje o "wadliwych" medalach olimpijskich, jednak rzecznik Mennicy Francuskiej odrzucił to określenie twierdząc, że medale zgłoszone jako "uszkodzone" są sukcesywnie wymieniane od sierpnia. - Od sierpnia wymieniliśmy wszystkie uszkodzone medale i nadal będziemy to robić w taki sam profesjonalny sposób, jak wcześniej - przekazał, dodając, że wymiany są dokonywane "w miarę napływania wniosków".

Jagger Eaton, Yuto Horigome, Nyjah Huston na olimpijskim podium w Paryżu
Jagger Eaton, Yuto Horigome, Nyjah Huston na olimpijskim podium w Paryżu
Źródło: Mast Irham/EPA/PAP

ZOBACZ TEŻ: Nitras: prezydent stanął przeciwko całemu środowisku sportowemu

Wadliwe medale olimpijskie

Na igrzyska olimpijskie i paralimpijskie w Paryżu wyprodukowano łącznie 5084 medale. Zaprojektował je paryski dom jubilerski Chaumet. W każdym z medali znalazł się sześciokątny, wypolerowany kawałek żelaza pochodzący z wieży Eiffla. Kawałki żelaza osadzone w środku medali olimpijskich ważą po 18 gramów, zostały wycięte z dźwigarów i innych elementów, które zostały usunięte z wieży Eiffla podczas remontu.

Obawy o jakość medali pojawiły się jeszcze przed zakończeniem igrzysk latem ubiegłego roku, kiedy amerykański skateboarder Nyjah Huston opublikował film pokazujący, jak szybko zaczął niszczeć jego brązowy medal. "Wygląda, jakby wrócił z wojny", ocenił. Również wielu innych sportowców narzekało na medale. Francuscy pływacy Yohann Ndoye-Brouard i Clement Secchi niedawno opublikowali zdjęcia swoich medali w mediach społecznościowych. Jak złośliwie komentowali, wyglądają już "jakby pochodziły z 1924 roku", a ich łuszczącą powłokę nazywali "skórą krokodyla".

ZOBACZ TEŻ: Co z nagrodami dla polskich medalistów z Paryża? PKOL komentuje

Czytaj także: