Od Marilyn Monroe po Lady Gagę. Największe gwiazdy, z którymi spotkała się Elżbieta II

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Spotkania królowej Elżbiety II z gwiazdami
Spotkania królowej Elżbiety II z gwiazdamiReuters
wideo 2/4
Reuters Spotkania królowej Elżbiety II z gwiazdami

Królowa Elżbieta II w czasie 70 lat swojego panowania widziała się z najważniejszymi i najbardziej znanymi ludźmi z całego świata. Możliwość spotkania z brytyjską królową mieli najwięksi w swoich czasach przywódcy, artyści, biznesmeni i sportowcy: od Alfreda Hitchcocka i Marilyn Monroe, po Lady Gagę i gwiazdy serialu "Gra o tron".

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września. Była najdłużej panującą brytyjską monarchinią w historii: jako królowa wzięła udział w ponad 21 tysiącach oficjalnych wydarzeń, w tym w 180 przyjęciach w ogrodach Pałacu Buckingham, w których w sumie uczestniczyło półtora miliona osób. Na swoim dworze gościła 112 głów państw, w tym cesarza Japonii Hirohito, prezydenta RPA Nelsona Mandelę i prezydenta Polski Lecha Wałęsę, sama odwiedziła ponad 100 państw.

W czasie 70 lat panowania Elżbieta II nie ograniczała się wyłącznie do spotkań z politykami. Jej gośćmi w trakcie 70-letniego panowania byli też najwięksi w swoich czasach artyści, sportowcy, przedsiębiorcy czy celebryci.

Hitchcock, Monroe, Sinatra

W listopadzie 1955 roku, trzy lata po swojej koronacji, Elżbieta II wzięła udział w londyńskiej premierze filmu "Złodziej w hotelu" Alfreda Hitchcocka. Spotkała się wówczas zarówno ze słynnym reżyserem, jak i aktorami, którzy wystąpili w produkcji, m.in. Avą Gardner i Giną Lollobrigidą.

Rok później królowa uścisnęła dłoń Marylin Monroe przy okazji premiery "Księcia i aktoreczki" z jej udziałem. W latach 50. monarchini przy okazji innych premier filmowych poznała także m.in. Ann Hayward, Jayne Mansfield i Sophię Loren.

Królowa Elżbieta II i celebryciReuters

W latach 60. XX wieku królowa spotkała się m.in. z członkami zespołu The Beatles, autorem przeboju "The Young Ones" piosenkarzem Cliffem Richardem, czy pierwszym odtwórcą roli Jamesa Bonda, Seanem Connerym. Podczas swojej podróży do Stanów Zjednoczonych w 1983 roku Elżbieta została zaproszona na kolację przez ówczesną amerykańską pierwszą damę, Nancy Reagan. W uroczystości wzięło udział wiele hollywoodzkich gwiazd, a także m.in. piosenkarz Frank Sinatra.

ZOBACZ TEŻ: Elżbieta II i Miś Paddington. Nagranie z okazji Platynowego Jubileuszu królowej pokazano przed koncertem

Spice Girls, Jim Carrey, Lady Gaga

Jeszcze liczniejsze były spotkania królowej Elżbiety w ostatniej dekadzie XX wieku. W lipcu 1996 roku Paul McCartney, były członek Beatlesów, ugościł ją na otwarciu szkoły w swoim rodzinnym Liverpoolu, zaprosił ją też do studia, w którym legendarny zespół nagrywał swoje płyty.

Rok później królowa rozmawiała z członkiniami zespołu Spice Girls, a Victoria Beckham i koleżanki zagrały w jej obecności w londyńskim Victoria Palace Theatre. W latach 90. Elżbieta II spotkała się też m.in. z Michaelem Cainem, Shirleyem Bassey'em, Joanem Collinsem, Cate Blanchett, Jimem Carrey'em czy Renee Zellweger.

Na początku nowego stulecia przywileju rozmowy z brytyjską królową dostąpili z kolei m.in. Madonna, dwaj kolejni odtwórcy roli Bonda - Pierce Brosnan i Daniel Craig, a także bollywoodzka gwiazda Shlipa Shetty. W 2009 roku na koncercie Royal Variety Performance w Blackpool Elżbieta II wymieniła też kilka zdań z dwoma wiodącymi wówczas gwiazdami muzyki pop, Miley Cyrus i Lady Gagą.

Królowa Elżbieta II i Jennifer LopezReuters

Dwa lata później monarchini przyjęła w Buckingham Palace dwie aktorki mające na koncie role brytyjskich monarchiń - Helen Mirren, która zagrała samą Elżbietę w "Królowej" z 2006 roku, oraz Judi Dench, królową Wiktorię z "Mrs Brown" i "Victoria&Abdul".

ZOBACZ TEŻ: Corgi Elżbiety II. Co się stanie z psami królowej po jej śmierci?

Otworzyła igrzyska, była na planie "Gry o tron"

Przy okazji igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku królowa po raz kolejny spotkała się z Danielem Craigiem. Opublikowano wówczas promujące imprezę nagranie, na którym James Bond zabiera Elżbietę z Buckingham Palace i helikopterem transportuje ją na ceremonię otwarcia, kończąc podróż z przytupem - skokiem ze spadochronem. Nagranie zrobiło furorę, a sama monarchini mówiła, że była szczęśliwa, mogąc promować odbywające się w jej kraju igrzyska.

W 2014 roku królowa Elżbieta oraz jej mąż książę Filip, przy okazji wizyty w Irlandii Północnej, pojawili się na planie serialu "Gra o tron". Spotkali się tam z gwiazdami tej produkcji, m.in. Kitem Haringtonem, odtwórcą roli Jona Snowa, Maisie Williams, która grała Aryę Stark, czy Conlethem Hillem, serialowym Lordem Varysem. W ciągu ostatnich dziesięciu lat z królową rozmawiali również m.in. Bono z U2, Elton John, Stevie Wonder, Paul McCartney, Robbie Williams, Andrea Bocelli, Jennifer Lopez, Angelina Jolie, David Beckham, Rod Stewart, Bill Gates.

Królowa Elżbieta II przy Żelaznym Tronie z "Gry o Tron" (Czerwiec 2014)Reuters

ZOBACZ TEŻ: Małgorzata II obchodzi swój 50. jubileusz

Autor:kgo//mm

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości