Spanie w pomieszczeniach, do których dociera sztuczne światło, może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę o nawet 28 procent - alarmują naukowcy na łamach czasopisma "Diabetologia". W listopadowym wydaniu magazynu opublikowano wyniki badania przeprowadzonego na grupie niemal 100 tysięcy dorosłych.
Chiński zespół naukowców wykazał, że osoby chronicznie wystawione na oddziaływanie sztucznego światła w nocy, wykazywały wyższy poziom glukozy we krwi. Były one także silniej narażone na rozwój insulinooporności i cukrzycy. Zdaniem badaczy, spanie przy sztucznym świetle może odpowiadać za nawet 9 milionów przypadków zachorowań na cukrzycę wśród chińskich dorosłych.
Spanie w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach zwiększa ryzyko cukrzycy
Naukowcy, w opublikowanej na łamach magazynu "Diabetologia" pracy, wykorzystali dane dotyczące dokładnie 98 658 osób, zebrane w 2010 roku w ramach ogólnokrajowego Badania Nadzoru nad Chorobami Niezakaźnymi w Chinach. Jego uczestnicy odpowiedzieli wówczas na serię pytań związanych z ich stylem życia, historią medyczną, demografią oraz chorobami występującymi w przeszłości u innych członków rodziny. Naukowcy porównali wyniki ankiety z próbkami krwi uczestników oraz satelitarnymi obrazami, mierzącymi poziom światła w okolicy, w której mieszkali respondenci.
Po przeanalizowaniu danych stwierdzili, że osoby mieszkające w obszarach o wysokim poziomie sztucznego światła w nocy, były o około 28 procent bardziej narażone na rozwój cukrzycy niż osoby, które mieszkały w rejonach z niższym dopływem sztucznego oświetlenia. - Praca potwierdza wyniki wcześniejszych badań, dotyczących potencjalnie szkodliwego wpływu światła w nocy na funkcje metaboliczne i ryzyko cukrzycy - komentuje w CNN pracę chińskich naukowców dr Phyllis Zee, ekspert na co dzień zajmująca się zagadnieniami z zakresu somnologii (medycyny snu).
W marcu tego roku kierowany przez nią zespół naukowców opublikował własne wyniki badania na temat wpływu spania przy sztucznym oświetleniu na grupę zdrowych dwudziestolatków. Już po jednej nocy spędzonej w pomieszczeniu ze słabym źródłem sztucznego światła u uczestników eksperymentu zaobserwowano wyższy poziom cukru we krwi.
Źródło: CNN, Diabetologia
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock