Wcześniejsze badania na temat wpływu chronotypu - cechy osobniczej związanej z preferowaną porą aktywności - dowiodły już m.in., że osoby skłaniające się ku aktywności w godzinach wieczornych częściej przejawiają gorsze nawyki żywieniowe od tzw. "rannych ptaszków". Najnowsze ustalenia naukowców zuniwersytetu Harvarda wskazują, że osoby te odznaczają się też mniejszą aktywnością fizyczną, częstszym uzależnieniem od tytoniu i krótszym czasem snu.
Opublikowane we wtorek na łamach czasopisma naukowego "Annals of Internal Medicine" badanie przeprowadzono na podstawie danych o grupie 63 676 pielęgniarek w wieku od 45 do 62 lat, uczestniczących w latach 2009-2017 w studium Nurses' Health Study II.
Ryzyko cukrzycy typu 2 jest wyższe w przypadku nocnych marków niż rannych ptaszków
W ramach badania Nurses' Health Study II pielęgniarki zostały poproszone m.in. o zadeklarowanie przynależności do chronotypu wieczornego lub porannego. Mianem "nocnych marków" określiło się 11 procent badanych, a mianem "rannych ptaszków" - 35 procent. Pozostałe uczestniczki nie potrafiły wskazać preferowanej pory aktywności. W ramach studium zebrano również dane na temat nawyków związanych z dietą, aktywnością fizyczną, stosowaniem wyrobów tytoniowych i snem badanych oraz informacje o dotykających je chorobach.
ZOBACZ TEŻ: Depresja może mieć bezpośredni wpływ na rozwój cukrzycy typu 2. Pierwsze takie ustalenia naukowców
Po przeanalizowaniu wyników Nurses' Health Study II akademicy z uniwersytetu Harvarda stwierdzili, że uczestniczki badania, które określiły się jako "nocne marki", częściej borykały się z uzależnieniem od papierosów, złą dietą i problemami ze snem. Wykazywały one też mniejszą aktywność fizyczną i miały wyższy poziom BMI, niż uczestniczki identyfikujące się jako ranne ptaszki. Powyższe czynniki przyczyniały się u nich do 19-procentowego wzrostu ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 – ocenili autorzy badania.
Zdaniem głównej autorki badania Tianyi Huang, 19-procentowy wzrost ryzyka należy ocenić jako "silny". W rozmowie z NBC News adiunkt uniwersytetu Harvarda zaznaczyła jednak, że wzrost ryzyka rozwoju cukrzycy dotyczył tylko pielęgniarek z chronotypem wieczornym, które rozpoczynały pracę w godzinach porannych. - U osób pracujących na nocnych zmianach nie stwierdzono zwiększonego ryzyka rozwoju cukrzycy - powiedziała naukowczyni.
Warto podkreślić, że badanie uczonych z uniwersytetu Harvarda dowodzi jedynie zależności, a nie związku przyczynowo-skutkowego między preferowanymi godzinami aktywności i cukrzycą. Jego ograniczeniem jest również fakt, iż zostało ono przeprowadzone na grupie niezróżnicowanej płciowo i rasowo. Potwierdza ono jednak wcześniejsze ustalenia naukowców, którzy w ubiegłym roku ocenili, że osoby z chronotypem wieczornym mogą być bardziej narażone na insulinooporność, a w efekcie na cukrzycę typu 2.
ZOBACZ TEŻ: Naukowcy radzą, jak zapobiegać zachorowaniu na cukrzycę. "Czynnikiem ryzyka głównym jest otyłość"
Autorka/Autor: jdw//mro
Źródło: Annals of Internal Medicine, NBC News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock