W pobliżu popularnej turystycznej wyspy Korcula chorwaccy naukowcy dokonali na dnie morza niezwykłego odkrycia. Znaleziono podwodną drogę wybudowaną siedem tysięcy lat temu, która łączyła dawniej wyspę z zatopioną od wieków starożytną osadą.
O niezwykłym odkryciu 7 maja poinformował w mediach społecznościowych chorwacki Uniwersytet w Zadarze. Przekazano, że archeolodzy pracowali pod wodą przy zatopionej neolitycznej miejscowości Soline blisko adriatyckiej wyspy Korcula. W pewnym momencie badaczom na morskim dnie ukazały się starannie ułożone, wielkie kamienne płyty, które tworzyły pas o szerokości 4 metrów.
Podwodne odkrycie w Chorwacji
Badacze ustalili, że była to starożytna droga, łącząca dawniej osadę Soline - gdy ta była jeszcze na powierzchni - ze znajdującą się 70 metrów dalej Korculą. Analiza radiowęglowa zachowanych fragmentów drewna pozwoliła ustalić, że osada pochodziła z ok 4900 r. p.n.e. Tym samym, jak podkreślają naukowcy, odkryta na morskim dnie droga była wykorzystywana przez ludzi prawie siedem tysięcy lat temu. Zdjęciami i nagraniami z podwodnego odkrycia Uniwersytet w Zadarze pochwalił się na Facebooku.
Zatopiona osada na dnie morza
Uczelnia poinformowała również, że kolejne odkrycie dokonane zostało podczas badań w pobliskiej zatoce Gradina, która znajduje się po drugiej stronie wyspy Korcula. Również tam zauważono dziwne struktury na dnie morza, które okazały się drugą, niemal identyczną starożytną osadą jak Soline. Znaleziono na miejscu m.in. neolityczne artefakty, takie jak krzemienne ostrza, kamienne topory oraz fragmenty kamieni młyńskich.
Źródło: Facebook/ Sveučilište u Zadru
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock