W lesie, w górach, a może na plaży? Gdzie w Polsce można nocować pod namiotem

Źródło:
Lasy Państwowe, Urząd Morski w Gdyni, Urząd Morski w Szczecinie, tvn24.pl
Jak podczas wizyty w lesie nie zostawić po sobie żadnych śladów?
Jak podczas wizyty w lesie nie zostawić po sobie żadnych śladów?Lasy Państwowe/Echa Leśne TV, Oblicza Lasów
wideo 2/4
Jak podczas wizyty w lesie nie zostawić po sobie żadnych śladów?Lasy Państwowe/Echa Leśne TV, Oblicza Lasów

Lato i okres urlopowy sprzyjają biwakom na łonie natury i nocowaniu pod namiotem. Nie wszędzie taka forma wypoczynku jest jednak dozwolona, a za łamanie przepisów grozi wysoki mandat. Gdzie poza kempingami i polami namiotowymi można w Polsce rozbić namiot? Jak przepisy zmieniły się w ostatnich latach?

Formalnie w Polsce nie ma zakazu rozbijania namiotów "na dziko", czyli poza polami namiotowymi. W praktyce problem z takim biwakowaniem wynika jednak z faktu, że ziemia zawsze do kogoś należy, a właściciel ma prawo samodzielnie decydować o dopuszczalności rozbijania na niej namiotu.

Jeżeli ziemia jest prywatna, przed rozbiciem namiotu konieczne jest skontaktowanie się z właścicielem i uzyskanie jego zgody. Warto pamiętać, że prywatne mogą być nie tylko tereny przydomowe, ale również pola i lasy. Z kolei w odniesieniu do terenów gminnych informacji na temat dopuszczalności biwakowania w danym miejscu należy zasięgnąć bezpośrednio w danej gminie.

Namiot w lesie

W przypadku lasów państwowych istnieją przepisy jasno określające dopuszczalność rozbijania w nich namiotów i nocowania. Do niedawna było to dozwolone jedynie w nielicznych i słabo oznaczonych miejscach biwakowania.

Sytuacja ta zmieniła się jednak w 2019 roku, gdy uruchomiony został program pilotażowy Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie", przekształcony dwa lata później w stały program. Program ten nie zezwolił, co prawda, na nocowanie w dowolnym miejscu w lesie, udostępnionych do tego zostało jednak kilkaset obszarów leśnych w całym kraju. To w sumie ponad 620 tys. hektarów lasu na terenie 425 nadleśnictw.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc nocować w lesie?Shutterstock

Z tej okazji stworzona została specjalna mapa z obszarami objętymi programem "Zanocuj w lesie", dostępna również w aplikacji na smartfony mBDL. Warunki korzystania z noclegu w lesie znajdziemy w regulaminie na stronie LP.

Jednym z takich warunków jest zezwolenie na rozbicie namiotu na wskazanych terenach, o ile liczebność grupy nie przekracza 9 osób, a nocleg w danym miejscu nie będzie dłuższy niż 2 noce z rzędu. "Nocleg powyżej limitu osób i czasu (...) należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa (…) nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego ze strony nadleśnictwa, zezwalającego na pobyt" - wskazano w regulaminie na stronie Lasów Państwowych.

Ognia w większości miejsc udostępnionych w lasach państwowych nie można używać. Dozwolone pozostaje to jedynie w miejscach wyznaczonych na ognisko, ponadto w 46 z obszarów objętych programem "Zanocuj w lesie" dozwolone zostało korzystanie z kuchenek gazowych - informacja o lokalizacji tych miejsc dostępna jest na mapie programu. Jeżeli już znajdziemy miejsce przeznaczone do rozpalania ogniska, warto pamiętać, że drewno na opał powinno się przynieść ze sobą. W lesie zabronione bowiem pozostaje pozyskiwanie "drewna i innego materiału w dowolnym celu, np. rozpalenia ognia czy budowy konstrukcji obozowych".

Pozyskiwać na własny użytek można za to w lasach państwowych owoce leśne i grzyby. Niedozwolone jest natomiast pozostawianie po sobie czegokolwiek. Naczelną zasadą biwakowania na łonie natury jest pozostawianie miejsca noclegu w takim samym stanie, w jakim się je zastało. Należy więc zawsze mieć ze sobą worki na śmieci, w których zabierzemy wszystkie swoje - a jeżeli takie były, również czyjeś - odpadki. Dobrą praktyką jest również korzystanie z opakowań na jedzenie wielokrotnego użytku, które ograniczą ilość śmieci "produkowanych" na biwaku.

Bezwzględnie przed wyruszeniem do lasu należy także sprawdzić, czy na obszarze, do którego zmierzamy, nie obowiązuje okresowy lub trwały zakaz wstępu do lasu, spowodowany np. zagrożeniem pożarowym. Warto także na bieżąco sprawdzać prognozy pogody - nocowanie pod namiotem na zimnie i w strugach deszczu dla większości osób nie będzie miłym doświadczeniem.

ZOBACZ TEŻ: Wakacje pod namiotem – gdzie jechać i co zabrać na camping

Namiot nad Bałtykiem

O ile nocleg pod namiotem w lesie państwowym stał się w ostatnich latach znacznie prostszy, o tyle zasady noclegu na plaży nad Bałtykiem się nie zmieniły. Oznacza to, że prawie zawsze nocowanie na nadmorskich plażach w Polsce pozostaje zabronione, podobnie jak rozpalanie na nich ognisk.

Polskie plaże należą do dwóch urzędów: Urzędu Morskiego w Szczecinie (plaże od granicy z Niemcami do okolic Ustki) oraz Urzędu Morskiego w Gdyni (tereny od okolic Ustki po granicę z Obwodem Kaliningradzkim). I to one decydują o dopuszczalności nocowania na wybrzeżu, w tym na plażach.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni w komunikacie opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej informuje, że biwakowanie na plaży w celach turystycznych jest zabronione. "Do tego rodzaju czynności wyznaczone są odpowiednie bazy noclegowe jak np. pola namiotowe, kempingi oraz inne miejsca spoczynkowe. Ponadto plaże są to w większości tereny, na których nie ma odpowiedniej infrastruktury sanitarnej oraz często występują zagrożenia powodziowe i pożarowe, mogące stworzyć niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia" - napisano na stronie.

Plaża w Świnoujściukatatonia82 / Shutterstock

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Urzędu Morskiego w Szczecinie. Jak wynika z Zarządzenia Porządkowego nr 1 z 2015 roku w nadmorskim pasie technicznym, obejmującym m.in. plaże, wydmy i klify, zabrania się "ustawiania namiotów i biwakowania z wyjątkiem nieruchomości stanowiących własność prywatną".

Oba Urzędy Morskie są jednocześnie uprawnione do wydawania zezwoleń na biwakowanie na podległym sobie terenie. Aby starać się o takie zezwolenie, należy do właściwego urzędu złożyć formalny wniosek. Bez specjalnego zezwolenia odpoczywanie na nadbałtyckich plażach z wykorzystaniem parawanów czy namiotów plażowych dozwolone jest więc jedynie w ciągu dnia. Za nocleg na plaży grozi natomiast mandat w wysokości do 500 złotych.

Ciekawym pomysłem dla osób, które chciałyby mimo to pojechać z namiotem nad Bałtyk, może być skorzystanie tam z możliwości programu "Zanocuj w lesie". Nadleśnictwo Elbląg udostępniło bowiem na biwakowanie obszar leśny w okolicy Jantaru na Mierzei Wiślanej. Należy jednak pamiętać, że również w tym przypadku pozwolenie nie dotyczy nocowania na samej plaży, a jedynie w pobliskim lesie.

ZOBACZ TEŻ: Szeroka na 200 metrów i z najcieplejszą wodą. Ranking najpiękniejszych plaż w Polsce

Zakaz biwakowania

Na niektórych obszarach rozbijanie namiotu pozostaje całkowicie zabronione. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody dotyczy to przede wszystkim parków narodowych oraz rezerwatów przyrody. Wynika to z faktu, że obszary te znajdują się pod specjalną ochroną, a obecność człowieka, zwłaszcza poza wyznaczonymi szlakami, stanowiłaby dodatkowe obciążenie dla ich ekosystemu.

Na terenie parków narodowych i rezerwatów znajduje się m.in. wiele obszarów górskich w Polsce. Tym samym nocowanie pod namiotem w górach często nie jest dozwolone poza obszarami do tego wyznaczonymi. Również w tym przypadku pewne ułatwienia wprowadzono jednak programem "Zanocuj w lesie".

ZOBACZ TEŻ: Bałtyk, góry, a może Mazury. W której części kraju najtaniej spędzimy wakacje?

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: Lasy Państwowe, Urząd Morski w Gdyni, Urząd Morski w Szczecinie, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Decyzja Joe Bidena o wycofaniu się z walki o reelekcję rodzi pytanie, kto przejmie od niego pałeczkę w wyścigu o Biały Dom. Sam prezydent oświadczył, że popiera kandydaturę swojej wiceprezydentki Kamali Harris. Ale to nie oznacza jeszcze, że Harris stanie do walki. Potencjalnych nazwisk na liście demokratów jest wiele.

Kto zastąpi Joe Bidena? Lista nazwisk jest długa, proces skomplikowany

Kto zastąpi Joe Bidena? Lista nazwisk jest długa, proces skomplikowany

Źródło:
New York Times, BBC, TVN24

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Prezydent USA Joe Biden wydał w niedzielę oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z kandydowania na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Wierzę, że jest to w najlepszym interesie mojej partii i kraju" - napisał.

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl

Próba zamachu na Donalda Trumpa, ważna konwencja republikanów, ogłoszenie J.D. Vance'a jako kandydata na wiceprezydenta, zakażenie Joe Bidena koronawirusem, gorąca dyskusja o jego ewentualnym wycofaniu się z wyborów i wreszcie decyzja. To wszystko zaledwie w ciągu ośmiu dni. Trudno szukać w najnowszej amerykańskiej historii tygodnia obfitującego w tak gorące polityczne wydarzenia.

Szalony tydzień Ameryki. Jak do tego doszło

Szalony tydzień Ameryki. Jak do tego doszło

Źródło:
TVN24

Donald Trump skomentował rezygnację Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego i przekazanie poparcia dla swojej wiceprezydentki Kamali Harris. Zdaniem Trumpa, łatwiej będzie mu wygrać z nią niż z Bidenem.

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

"Wiele razy podejmowałeś trudne decyzje, dzięki którym Polska, Ameryka i świat były bezpieczniejsze, a demokracja i wolność silniejsze" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, komentując rezygnację Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego. "Wiem, że kierowałeś się tym samym, ogłaszając ostatnią decyzję. Być może najtrudniejszą w życiu" - dodał.

Donald Tusk o rezygnacji Bidena

Donald Tusk o rezygnacji Bidena

Źródło:
tvn24.pl

Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by zjednoczyć Partię Demokratyczną i nasz kraj, by pokonać Donalda Trumpa - oświadczyła w niedzielę wiceprezydent USA Kamala Harris, której kandydaturę poparł Joe Biden. Harris, która jest drugą osobą w Stanach Zjednoczonych, ma szansę zastąpić Joe Bidena w Białym Domu.

Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu. Jest oświadczenie Harris

Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu. Jest oświadczenie Harris

Źródło:
CNN, The Economic Times, tvn24.pl, PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Ciało 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który zaginął na Teneryfie, zostało odnalezione po blisko miesiącu intensywnych poszukiwań. Okazuje się, że zwłoki znajdowały się na terenie, który był już wcześniej przeczesywany przez policję i ekipy wolontariuszy. "Czy nieświadomie przegapiono je, kiedy pierwszy raz je mijano?" - zastanawia się BBC. I stawia kluczowe pytanie: dlaczego odnalezienie nastolatka zajęło aż 29 dni?

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni 

Źródło:
BBC

Ciało 21-letniej argentyńskiej influencerki Cataliny Gutierrez zostało znalezione w środę wieczorem na jednym z parkingów w mieście Cordoba. Do zabójstwa przyznał się jej kolega ze studiów, którzy powiedział, że kobieta była "miłością jego życia".

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Źródło:
"Daily Mail"

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Napisy nawołujące do zabicia Donalda Tuska i Adama Bodnara zostały wykonane na popularnej ścieżce pieszo-rowerowej w Kaliszu - poinformowała w niedzielę policja, która pod nadzorem prokuratury wszczęła czynności wyjaśniające.

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

Źródło:
PAP

Nurkowie w Kijowie szukają w Dnieprze dziewczyny, która wpadła w sobotę do wody po tym, jak pękła lina tyrolki umieszczonej nad rzeką.

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

67-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego został zatrzymany w związku z postrzeleniem mężczyzny. Do zdarzenia doszło podczas rodzinnej imprezy. Prokuratura podkreśla, że pod uwagę brane są różne wersje zdarzenia.

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

Źródło:
PAP

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Jeszcze tego lata mają ruszyć zdjęcia do filmu biograficznego poświęconego ikonie muzyki folk Joni Mitchell. Największą sensacją są doniesienia, że w artystkę może się wcielić inna ikona - Meryl Streep. Reżyserią ma zająć się Cameron Crowe, reżyser "U progu sławy" czy "Vanilla Sky", a przed laty dziennikarz magazynu muzycznego "Rolling Stone".

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Źródło:
NBC, World of Reel, tvn24.pl

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową, która zezwalała na budowę stacji narciarskiej na Nosalu. Inwestorem jest Tatrzański Park Narodowy, który stara się swoje plany zrealizować pomimo sprzeciwu aktywistów i negatywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody. TPN zapowiada odwołanie. - Nie otwieramy szampana, ale jesteśmy na dobrej drodze, by skutecznie zawalczyć o przyrodę Tatr - mówi Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do pierwszego tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów w Izraelu wysłano zawiadomienie o poborze do wojska - informują w niedzielę media. Do czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego byli oni zwolnieni z obowiązkowej służby w armii.

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Wyglądał prawie tak samo jak trzy lata temu - dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24. Dzień wcześniej informował, że na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Źródło:
tvn24.pl
Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl