W lesie, w górach, a może na plaży? Gdzie w Polsce można nocować pod namiotem

Źródło:
Lasy Państwowe, Urząd Morski w Gdyni, Urząd Morski w Szczecinie, tvn24.pl
Jak podczas wizyty w lesie nie zostawić po sobie żadnych śladów?
Jak podczas wizyty w lesie nie zostawić po sobie żadnych śladów?Lasy Państwowe/Echa Leśne TV, Oblicza Lasów
wideo 2/4
Jak podczas wizyty w lesie nie zostawić po sobie żadnych śladów?Lasy Państwowe/Echa Leśne TV, Oblicza Lasów

Lato i okres urlopowy sprzyjają biwakom na łonie natury i nocowaniu pod namiotem. Nie wszędzie taka forma wypoczynku jest jednak dozwolona, a za łamanie przepisów grozi wysoki mandat. Gdzie poza kempingami i polami namiotowymi można w Polsce rozbić namiot? Jak przepisy zmieniły się w ostatnich latach?

Formalnie w Polsce nie ma zakazu rozbijania namiotów "na dziko", czyli poza polami namiotowymi. W praktyce problem z takim biwakowaniem wynika jednak z faktu, że ziemia zawsze do kogoś należy, a właściciel ma prawo samodzielnie decydować o dopuszczalności rozbijania na niej namiotu.

Jeżeli ziemia jest prywatna, przed rozbiciem namiotu konieczne jest skontaktowanie się z właścicielem i uzyskanie jego zgody. Warto pamiętać, że prywatne mogą być nie tylko tereny przydomowe, ale również pola i lasy. Z kolei w odniesieniu do terenów gminnych informacji na temat dopuszczalności biwakowania w danym miejscu należy zasięgnąć bezpośrednio w danej gminie.

Namiot w lesie

W przypadku lasów państwowych istnieją przepisy jasno określające dopuszczalność rozbijania w nich namiotów i nocowania. Do niedawna było to dozwolone jedynie w nielicznych i słabo oznaczonych miejscach biwakowania.

Sytuacja ta zmieniła się jednak w 2019 roku, gdy uruchomiony został program pilotażowy Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie", przekształcony dwa lata później w stały program. Program ten nie zezwolił, co prawda, na nocowanie w dowolnym miejscu w lesie, udostępnionych do tego zostało jednak kilkaset obszarów leśnych w całym kraju. To w sumie ponad 620 tys. hektarów lasu na terenie 425 nadleśnictw.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc nocować w lesie?Shutterstock

Z tej okazji stworzona została specjalna mapa z obszarami objętymi programem "Zanocuj w lesie", dostępna również w aplikacji na smartfony mBDL. Warunki korzystania z noclegu w lesie znajdziemy w regulaminie na stronie LP.

Jednym z takich warunków jest zezwolenie na rozbicie namiotu na wskazanych terenach, o ile liczebność grupy nie przekracza 9 osób, a nocleg w danym miejscu nie będzie dłuższy niż 2 noce z rzędu. "Nocleg powyżej limitu osób i czasu (...) należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa (…) nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego ze strony nadleśnictwa, zezwalającego na pobyt" - wskazano w regulaminie na stronie Lasów Państwowych.

Ognia w większości miejsc udostępnionych w lasach państwowych nie można używać. Dozwolone pozostaje to jedynie w miejscach wyznaczonych na ognisko, ponadto w 46 z obszarów objętych programem "Zanocuj w lesie" dozwolone zostało korzystanie z kuchenek gazowych - informacja o lokalizacji tych miejsc dostępna jest na mapie programu. Jeżeli już znajdziemy miejsce przeznaczone do rozpalania ogniska, warto pamiętać, że drewno na opał powinno się przynieść ze sobą. W lesie zabronione bowiem pozostaje pozyskiwanie "drewna i innego materiału w dowolnym celu, np. rozpalenia ognia czy budowy konstrukcji obozowych".

Pozyskiwać na własny użytek można za to w lasach państwowych owoce leśne i grzyby. Niedozwolone jest natomiast pozostawianie po sobie czegokolwiek. Naczelną zasadą biwakowania na łonie natury jest pozostawianie miejsca noclegu w takim samym stanie, w jakim się je zastało. Należy więc zawsze mieć ze sobą worki na śmieci, w których zabierzemy wszystkie swoje - a jeżeli takie były, również czyjeś - odpadki. Dobrą praktyką jest również korzystanie z opakowań na jedzenie wielokrotnego użytku, które ograniczą ilość śmieci "produkowanych" na biwaku.

Bezwzględnie przed wyruszeniem do lasu należy także sprawdzić, czy na obszarze, do którego zmierzamy, nie obowiązuje okresowy lub trwały zakaz wstępu do lasu, spowodowany np. zagrożeniem pożarowym. Warto także na bieżąco sprawdzać prognozy pogody - nocowanie pod namiotem na zimnie i w strugach deszczu dla większości osób nie będzie miłym doświadczeniem.

ZOBACZ TEŻ: Wakacje pod namiotem – gdzie jechać i co zabrać na camping

Namiot nad Bałtykiem

O ile nocleg pod namiotem w lesie państwowym stał się w ostatnich latach znacznie prostszy, o tyle zasady noclegu na plaży nad Bałtykiem się nie zmieniły. Oznacza to, że prawie zawsze nocowanie na nadmorskich plażach w Polsce pozostaje zabronione, podobnie jak rozpalanie na nich ognisk.

Polskie plaże należą do dwóch urzędów: Urzędu Morskiego w Szczecinie (plaże od granicy z Niemcami do okolic Ustki) oraz Urzędu Morskiego w Gdyni (tereny od okolic Ustki po granicę z Obwodem Kaliningradzkim). I to one decydują o dopuszczalności nocowania na wybrzeżu, w tym na plażach.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni w komunikacie opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej informuje, że biwakowanie na plaży w celach turystycznych jest zabronione. "Do tego rodzaju czynności wyznaczone są odpowiednie bazy noclegowe jak np. pola namiotowe, kempingi oraz inne miejsca spoczynkowe. Ponadto plaże są to w większości tereny, na których nie ma odpowiedniej infrastruktury sanitarnej oraz często występują zagrożenia powodziowe i pożarowe, mogące stworzyć niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia" - napisano na stronie.

Plaża w Świnoujściukatatonia82 / Shutterstock

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Urzędu Morskiego w Szczecinie. Jak wynika z Zarządzenia Porządkowego nr 1 z 2015 roku w nadmorskim pasie technicznym, obejmującym m.in. plaże, wydmy i klify, zabrania się "ustawiania namiotów i biwakowania z wyjątkiem nieruchomości stanowiących własność prywatną".

Oba Urzędy Morskie są jednocześnie uprawnione do wydawania zezwoleń na biwakowanie na podległym sobie terenie. Aby starać się o takie zezwolenie, należy do właściwego urzędu złożyć formalny wniosek. Bez specjalnego zezwolenia odpoczywanie na nadbałtyckich plażach z wykorzystaniem parawanów czy namiotów plażowych dozwolone jest więc jedynie w ciągu dnia. Za nocleg na plaży grozi natomiast mandat w wysokości do 500 złotych.

Ciekawym pomysłem dla osób, które chciałyby mimo to pojechać z namiotem nad Bałtyk, może być skorzystanie tam z możliwości programu "Zanocuj w lesie". Nadleśnictwo Elbląg udostępniło bowiem na biwakowanie obszar leśny w okolicy Jantaru na Mierzei Wiślanej. Należy jednak pamiętać, że również w tym przypadku pozwolenie nie dotyczy nocowania na samej plaży, a jedynie w pobliskim lesie.

ZOBACZ TEŻ: Szeroka na 200 metrów i z najcieplejszą wodą. Ranking najpiękniejszych plaż w Polsce

Zakaz biwakowania

Na niektórych obszarach rozbijanie namiotu pozostaje całkowicie zabronione. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody dotyczy to przede wszystkim parków narodowych oraz rezerwatów przyrody. Wynika to z faktu, że obszary te znajdują się pod specjalną ochroną, a obecność człowieka, zwłaszcza poza wyznaczonymi szlakami, stanowiłaby dodatkowe obciążenie dla ich ekosystemu.

Na terenie parków narodowych i rezerwatów znajduje się m.in. wiele obszarów górskich w Polsce. Tym samym nocowanie pod namiotem w górach często nie jest dozwolone poza obszarami do tego wyznaczonymi. Również w tym przypadku pewne ułatwienia wprowadzono jednak programem "Zanocuj w lesie".

ZOBACZ TEŻ: Bałtyk, góry, a może Mazury. W której części kraju najtaniej spędzimy wakacje?

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: Lasy Państwowe, Urząd Morski w Gdyni, Urząd Morski w Szczecinie, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe.

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

1074 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali Połtawę. Zabili siedem osób, a 14 - w tym dziecko - zostało rannych. MSZ Ukrainy skrytykowało i nazwało cynizmem kampanię reklamową rosyjskiego portalu Meduza, w której wykorzystano zdjęcia Ukraińców, dotkniętych przez wojnę z Rosją. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl