Nawyki żywieniowe wyssane z mlekiem matki? Naukowcy: nadwaga w ciąży może mieć wpływ na dzieci

Autor:
jdw//am
Źródło:
Science Direct, ScienceDaily
Łańcuchowska o problemie otyłości u dzieci: powinniśmy skupić się na edukacji rodziców
Łańcuchowska o problemie otyłości u dzieci: powinniśmy skupić się na edukacji rodzicówtvn24
wideo 2/4
tvn24Łańcuchowska o problemie otyłości u dzieci: powinniśmy skupić się na edukacji rodziców

Osoby, których matki miały nadwagę w trakcie ciąży i karmienia piersią, mogą w dorosłym życiu wykazywać większe łaknienie niezdrowej żywności - uważa zespół naukowców z amerykańskiego Rutgers University. Wyniki ich badania, przeprowadzonego na myszach, opublikowano 14 marca na łamach portalu Science Direct. 

Jak wynika z zaprezentowanych ustaleń akademików, przyjmowanie nadmiernych ilości kalorii u matek w czasie ciąży i podczas okresu karmienia piersią przyczynia się do zmian w mózgach dzieci, co może prowadzić do ich późniejszych problemów z utrzymaniem zdrowej wagi. - Eksperymenty takie jak ten sugerują, że wyjaśnienie (tej zależności - red.) wykracza poza czynniki środowiskowe - uważa jeden ze współautorów badania Mark Rossi, cytowany przez ScienceDaily.

ZOBACZ TEŻ: Ponad połowa ludzkości będzie otyła do 2035 roku. Eksperci wskazali, kto tyje najszybciej

Niezdrowe nawyki żywieniowe wyssane z mlekiem matki?

Naukowcy z Rutgers University przeprowadzili badanie z wykorzystaniem myszy laboratoryjnych. Zebrali grupę sześciu gryzoni, które następnie podzielili na dwie części. Pierwszą zaczęli karmić wysokotłuszczowym pokarmem, a drugą - zdrową karmą, dzięki czemu otrzymali grupę myszy z nadwagą oraz grupę osobników o prawidłowej wadze. Podział ten utrzymywano następnie przez cały okres ich ciąży i karmienia. Po jego zakończeniu przeanalizowano dane dotyczące około 50 sztuk urodzonego przez myszy potomstwa. Między wagą obu miotów zaobserwowano różnice w wadze. 

W kolejnej fazie studium naukowcy zaczęli podawać wszystkim myszom nielimitowane ilości zdrowej karmy. Wówczas waga wszystkich myszy wyrównała się i mieściła się w normie. W ostatniej fazie badania gryzoniom zapewniono nieograniczony dostęp do niezdrowej żywności. Choć wszystkie myszy zaczęły wówczas spożywać nadmierne ilości pożywienia, ilości przyjmowane przez potomstwo matek z nadwagą były znacząco większe. 

Dalsze badania pozwoliły ustalić, że za różnice w ilościach pożywienia przyjmowanego na ostatnim etapie eksperymentu odpowiadały odmienne połączenia między dwiema częściami mózgu. Jak podkreślają naukowcy, różnice te są istotne, gdyż przekładają się na zwiększone łaknienie wysokotłuszczowych czy niezdrowych pokarmów u myszy urodzonych przez osobniki z nadwagą. - Obecnie nie rozumiemy jeszcze w pełni, w jaki sposób zachodzą te zmiany, nawet u myszy. Wciąż pozostaje więc wiele do zrobienia - skomentował Mark Rossi. Jak jednak dodał, "każdy eksperyment dostarcza nam więcej informacji, a każda odrobina wiedzy o procesach stojących za objadaniem się może pomóc w (opracowaniu - red.) potencjalnego leczenia".

ZOBACZ TEŻ: Reuters: przełomowy lek na otyłość wkrótce w Wielkiej Brytanii

Autor:jdw//am

Źródło: Science Direct, ScienceDaily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości