Niezwykłe odkrycie neurobiologów dotyczące ludzkiego mózgu

Australijscy neurobiolodzy odkryli nieznaną strukturę w mózgu
Niezwykłe odkrycie australijskich neurobiologów
Źródło: tvn24

Australijscy neurobiolodzy opisali niesklasyfikowaną do tej pory strukturę w ludzkim mózgu. Może ona mieć związek z funkcjami motorycznymi. - Wydawałoby się, że najważniejsze struktury w mózgu już znamy, a tu mamy niespodziankę - komentuje profesor Jan Celichowski, kierownik zakładu neurobiologii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Mózg to najbardziej tajemnicza część ludzkiego organizmu. Dobrze zbadana, a wciąż skrywa wiele sekretów. Kolejny właśnie odkryli australijscy neurobiolodzy.

- Odkryliśmy region mózgu, którego nauka do tej pory nie znała - powiedział profesor George Paxinos z Neuroscience Research Australia.

Jego fachowa nazwa to endorestiform nucleus. Istnienie tego obszaru mózgu podejrzewano od ponad 30 lat. Strukturę udało się zlokalizować teraz, dzięki specjalnym technikom barwienia i obrazowania.

"Wydawało się, że najważniejsze struktury w mózgu już znamy"

- Wreszcie mamy takie narzędzia, które pozwoliły odkryć nową strukturę. Odkrycie tego nowego narządu możemy porównać do odkrycia nowej gwiazdy - stwierdził doktor Michał Podgórski z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

- Wydawałoby się, że najważniejsze struktury w mózgu już znamy, a tu mamy niespodziankę - dodał profesor Jan Celichowski, kierownik zakładu neurobiologii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Ta niespodzianka zlokalizowana jest u podstawy mózgu, niedaleko połączenia z rdzeniem kręgowym.

- To połączenie móżdżka z rdzeniem - powiedział Michał Podgórski wskazując konkretne miejsce odkrytej struktury. Mówiąc o przekaźnikach naszego ciała tłumaczy, że odkryta struktura "jest jak bramka kontrolna na autostradzie, która wpuszcza lub nie".

- (Struktura - red.) jest odbiorcą informacji z rdzenia kręgowego i prawdopodobnie przekazuje je dalej do móżdżku - powiedział profesor George Paxinos.

"Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonywać subtelne ruchy"

Według naukowców chodzi o bardzo konkretne informacje związane z naszą posturą, równowagą i ruchami.

Choć funkcje nowo odkrytej struktury będą dopiero szczegółowo badane, już teraz neurobiolodzy przypuszczają, że odpowiada za ludzką motorykę. - Autorzy odkrycia uważają, że jest to struktura, która wiąże się z wykonywaniem ruchów precyzyjnych - stwierdził profesor Jan Celichowski.

- Możemy przypuszczać, że dzięki temu jesteśmy w stanie wykonywać bardzo subtelne i delikatne ruchy - dodał Michał Podgórski. Mowa tutaj o czynnościach takich jak gra na gitarze czy pisanie.

- Te funkcje my tradycyjnie nauczamy, że zależą od wielu struktur, ale chyba będziemy musieli zmienić dydaktykę i w przyszłości napisać od nowa podręczniki - ocenił Celichowski.

Nie występuje u ssaków naczelnych

Co istotne, endorestiform nucleus najprawdopodobniej występuje tylko w ludzkim mózgu. Struktury nie znaleziono u badanych zwierząt, w tym u ssaków naczelnych.

- Tutaj dochodzimy do sedna, tego co najciekawsze w tym odkryciu, że to może być jeden z tych elementów, który sprawia, że nasz mózg jest tak wyjątkowy i że różnimy się od naczelnych, i że jesteśmy ludźmi - powiedział doktor Podgórski.

Przed naukowcami lata pracy nad dokładnym określeniem roli, jaką pełni ta struktura. Odkrycie w przyszłości może pozwolić na sprawniejszą diagnostykę i zabiegi neurochirurgiczne, a także pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona.

Autor: asty/adso / Źródło: tvn24

Czytaj także: