Australijscy badacze znaleźli wrak statku Blythe Star, który zatonął pół wieku temu u wybrzeży Tasmanii. W 1973 roku jego załoga na tratwie dopłynęła do zatoki Deep Glen Bay, gdzie szukała pomocy. Po trzynastu dniach część rozbitków została ocalona.
15 maja Australijska Organizacja Badań Naukowych i Przemysłowych (CSIRO) na swojej stronie internetowej potwierdziła odnalezienie wraku statku Blythe Star. 12 kwietnia natrafili na niego naukowcy z CSIRO i Uniwersytetu z Tasmanii podczas badań nad podwodnym osuwiskiem i niezidentyfikowanym obiektem, który wcześniej został wykryty przez statki rybackie. Około 10 kilometrów na zachód od południowo-zachodniego przylądka Tasmanii w Australii stwierdzono obecność wraku, leżącego 150 metrów pod powierzchnią wody. Jak twierdzą naukowcy, jest nienaruszony, stoi pionowo na dnie morskim, z dziobem skierowanym na północny zachód.
Rozbitkowie uratowani po 13 dniach
MV Blythe Star o długości 44 metrów był frachtowcem. Zaginął 13 października 1973 roku. Statek wyruszył w rutynowy rejs ze stolicy Tasmanii, Hobart, do King Island. Z niewyjaśnionych przyczyn jednostka przewróciła się i zatonęła. Wszystkim 10 członkom załogi udało się przedostać na dmuchaną tratwę ratunkową. Spędzili na niej dziewięć dni, w tym czasie jeden z marynarzy stracił życie. Pozostali dopłynęli do brzegu w zatoce Deep Glen Bay na półwyspie Forestier.
Grupka rozbitków wyszła na ląd, by szukać pomocy, jednak w ich trakcie - najprawdopodobniej z powodu hipotermii i wyczerpania organizmu - zmarły dwie kolejne osoby. Pozostali zostali uratowani 26 października, po tym jak odnaleźli drogę i zatrzymali przejeżdżającego kierowcę. Przez dziesięciolecia nie natrafiono na żaden ślad statku.
Tragedia Blythe Star doprowadziła do zmian w prawie
Jak wskazuje "Guardian", tragedia doprowadziła do uchwalenia ważnych przepisów w prawie morskim w Australii, m.in. wprowadzenia systemu raportowania pozycji na morzu, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo osób pracujących na statkach. Minister infrastruktury, transportu, rozwoju regionalnego i samorządu terytorialnego Catherine King stwierdziła na Twitterze, że odnalezienie wraku Blythe Star przypomina o niebezpieczeństwach, na jakie narażeni są "odważni australijscy marynarze".
Źródło: Csiro.au, Guardian