Weekend w TVN24 Biznes i Świat: jak pomóc Ukrainie, bezcenne skarby niszczone przez dżihadystów

Michał Sznajder zaprasza na weekend w TVN24 Biznes i Świat

W weekend w TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy o Ukrainie i trwającym tam konflikcie. Wśród tematów także rosnący w siłę dżihadyści i ludzie, którzy rzucili stałą pracę by żyć, tak jak zawsze pragnęli. Zajrzymy też w kosmos.

O 10.30 Łukasz Jasina powie o tropach w sprawie zabójstwa Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji. 55-letni polityk wczoraj wieczorem został zastrzelony w samym sercu Moskwy, przed murami Kremla. Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował, że do Niemcowa oddano co najmniej siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu.

"Obcy” wróci na ekrany kin. Kolejny film z przerażającym kosmitą w roli głównej nakręci Neil Blomkamp z RPA. Czy twórca "Dystryktu 9” i "Elizjum" sprosta oczekiwaniom? O tej i innych kinowych zapowiedziach opowie w sobotę Marcin Cisowski z Moviemag.pl. W sobotę o 10:30 pokażmy też, na co warto pójść w ten weekend do kina razem z Państwem zajrzymy za kulisy filmowego świata.

W sobotnie południe pokażemy bezcenne skarby historii niszczone przez dżihadystów. Księgi w płomieniach, zabytkowe posągi w gruzach, bo fanatycy uznali je za sprzeczne z regułami Islamu. Czy skarby kolebki cywilizacji można ochronić? Opowiedzą prof. Piotr Bieliński z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i specjalista ds. Bliskiego Wschodu, dr Wojciech Szewko.

Eksperci

O 11.00 z Michałem Kacewiczem z "Newsweeka" porozmawiamy o ostatnich wydarzeniach w Rosji. Jest ostatnim polskim dziennikarzem, który przeprowadził wywiad z Niemcowem.

A 13:30 z Agnieszką Szypielewicz z TVN24.pl o reakcji rosyjskich mediów na zabójstwo Borysa Niemcowa.

O 14.10 program "Babilon". Piotr Marciniak będzie gościł Julię Piterę, Tatianę Mindewicz-Puacz, Krystynę Iglicką-Okólską, Barbarę Mowacką, Hannę Bakułę oraz prof. Alicję Chybicką.

Michał Kacewicz z "Newsweeka".Ok. 13:30 porozm

O 17:30 pokażemy rewolucyjną technologię, która pomaga odzyskać wzrok. Dzięki bionicznemu oku mężczyzna mógł po 10 latach znów zobaczyć swoją żonę. Urządzenie łączy nerwy wzrokowe ze specjalną kamerą. Pozwala widzieć kontury oraz ich zmianę. Czy w przyszłości technika pomoże zastąpić uszkodzone narządy? O 18:30 – o katarskim mundialu absurdów Michał Sznajder będzie rozmawiał z byłym bramkarzem Janem Tomaszewskim i dziennikarzem sportowym Sergiuszem Ryczelem. Wiadomo już, rozgrywki odbędą się zimą. I wiadomo też, że FIFA nie zapłaci ani grosza klubom za przerwę w ligowych rozgrywkach. Zapłacą wiec katarscy szejkowie, ale to chyba nie problem, gdzie za grube miliardy buduje się na piasku klimatyzowane stadiony.

Niedziela

Jak pomóc ukraińskiej armii? Czy wysłanie tam żołnierzy – nawet po to by szkolili – nie sprowokuje Rosji do dalszej agresji? Czy polityka państw zachodnich wobec Kijowa jest właściwa? Między innymi o tym w niedzielę o 12:30 w programie "Korespondent”. Gośćmi Marka Tejchmana będą korespondenci zagranicznych mediów w Polsce: Gabriele Lesser, korespondentka niemieckiej "Die Tageszeitung", Jan Cieński z brytyjskiego "The Economist" oraz Jan Hunin piszący dla holenderskiego dziennika "De Volkskrant". W niedzielę zajrzymy też w kosmos. Będziemy na żywo razem z astronautami, montującymi nową śluzę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spytamy też o przyszłość orbitalnej współpracy, bo Rosjanie rozważają utworzenie własnej stacji orbitalnej. Po 2024 roku Rosja może odłączyć swoje moduły stacji i de facto utworzyć własną bazę. Zostałaby ona rozbudowana i mogłaby posłużyć w programie badań Księżyca. Rosjanie chcą wysłać tam załogową misję przed 2030 rokiem. Tylko czy ich na to wszystko stać? O 14:30 Michał Sznajder porozmawia o tym z jedynym polskim kosmonautą, gen. Mirosławem Hermaszewskim.

Co z Ukrainą?

Polska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wyślą żołnierzy na Ukrainę. Nie będą walczyć, tylko szkolić. Jakie umiejętności instruktorzy NATO powinni przekazać ukraińskim wojskowym? Czy tak skromne grono może unowocześnić armię Kijowa? A może liczy się jakość przekazywanej wiedzy? O wojskowym szkoleniu – bez tajemnic – w niedzielę o 17:30 opowiedzą emerytowany oficer GROM, płk Andrzej Kruczyński oraz płk Maciej Marszałek z Akademii Obrony Narodowej.

Prezydent w Japonii

Bronisław Komorowski z małżonką odwiedzili Japonię. Audiencja u pary cesarskiej jest tylko jednym z elementów wizyty. Egzotyczny kraj, z nietypowym ceremoniałem. Czy wizyty w Japonii różnią się od tych w innych krajach? Na co należy uważać, gdzie czyhają pułapki i czy prezydent nazywając szefa BBN "Szogunem” popełnił gafę? O 18:30 Michał Sznajder zapyta o to specjalistę ds. protokołu dyplomatycznego Jana Wojciecha Piekarskiego oraz pana Ryotaro Sakamoto, nauczyciela języka japońskiego.

Dokumenty

Żyjemy coraz szybciej, w coraz bardziej hałaśliwym świecie. Zabójcze tempo i zgiełk sprawiają, że przybywa ludzi którzy świadomie rezygnują z dobrych posad i wybierają spokojne życie w małych społecznościach. Czy wracając do korzeni, żyjąc wolniej i mniej wygodnie, ale pełniej i bez ciągłej presji – można znaleźć spełnienie? O tym w sobotę o 16:15 i w niedzielę o 22:00. W cyklu "Ewa Ewart poleca” wyemitujemy dokument "Niewidzialne rewolucje”. Weekend w TVN24 Biznes i Świat to także daleki podróże i ciekawe dokumenty. Ekipa "Podróży z pasją” zabierze nas do Australii i pokaże przyrodnicze cuda jej zachodniego wybrzeża. Będziemy też w Singapurze, by zanurzyć się w jego zakamarkach i spróbować egzotycznych potraw.

Sobota

8:10 Podróże z pasją: Kimberley Coast, Australia 9:30 "Granice inteligencji" 11:00 "Jak to zrobić: czyściej” 12:30 PREMIERA "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.7 13:00 PREMIERA "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.8 16:15 PREMIERA "Niewidzialne rewolucje" 20:30 "Apollo 17: Ostatni zdobywcy Księżyca" 22:15 "Życie po SARS"

Niedziela

8:15 "Jak to zrobić: czyściej" 10:00 "Świat bez czterech kółek" 16:30 "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.7 17:00 "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.8 20:00 "Ocieplenie klimatu: Przyparci do muru" 21:00 "Ocieplenie klimatu: Bilans" 22:00 "Niewidzialne rewolucje" 23:00 "Piasek na wagę złota"

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP