Weekend w TVN24 Biznes i Świat: jak pomóc Ukrainie, bezcenne skarby niszczone przez dżihadystów

Michał Sznajder zaprasza na weekend w TVN24 Biznes i Świat

W weekend w TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy o Ukrainie i trwającym tam konflikcie. Wśród tematów także rosnący w siłę dżihadyści i ludzie, którzy rzucili stałą pracę by żyć, tak jak zawsze pragnęli. Zajrzymy też w kosmos.

O 10.30 Łukasz Jasina powie o tropach w sprawie zabójstwa Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji. 55-letni polityk wczoraj wieczorem został zastrzelony w samym sercu Moskwy, przed murami Kremla. Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował, że do Niemcowa oddano co najmniej siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu.

"Obcy” wróci na ekrany kin. Kolejny film z przerażającym kosmitą w roli głównej nakręci Neil Blomkamp z RPA. Czy twórca "Dystryktu 9” i "Elizjum" sprosta oczekiwaniom? O tej i innych kinowych zapowiedziach opowie w sobotę Marcin Cisowski z Moviemag.pl. W sobotę o 10:30 pokażmy też, na co warto pójść w ten weekend do kina razem z Państwem zajrzymy za kulisy filmowego świata.

W sobotnie południe pokażemy bezcenne skarby historii niszczone przez dżihadystów. Księgi w płomieniach, zabytkowe posągi w gruzach, bo fanatycy uznali je za sprzeczne z regułami Islamu. Czy skarby kolebki cywilizacji można ochronić? Opowiedzą prof. Piotr Bieliński z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i specjalista ds. Bliskiego Wschodu, dr Wojciech Szewko.

Eksperci

O 11.00 z Michałem Kacewiczem z "Newsweeka" porozmawiamy o ostatnich wydarzeniach w Rosji. Jest ostatnim polskim dziennikarzem, który przeprowadził wywiad z Niemcowem.

A 13:30 z Agnieszką Szypielewicz z TVN24.pl o reakcji rosyjskich mediów na zabójstwo Borysa Niemcowa.

O 14.10 program "Babilon". Piotr Marciniak będzie gościł Julię Piterę, Tatianę Mindewicz-Puacz, Krystynę Iglicką-Okólską, Barbarę Mowacką, Hannę Bakułę oraz prof. Alicję Chybicką.

Michał Kacewicz z "Newsweeka".Ok. 13:30 porozm

O 17:30 pokażemy rewolucyjną technologię, która pomaga odzyskać wzrok. Dzięki bionicznemu oku mężczyzna mógł po 10 latach znów zobaczyć swoją żonę. Urządzenie łączy nerwy wzrokowe ze specjalną kamerą. Pozwala widzieć kontury oraz ich zmianę. Czy w przyszłości technika pomoże zastąpić uszkodzone narządy? O 18:30 – o katarskim mundialu absurdów Michał Sznajder będzie rozmawiał z byłym bramkarzem Janem Tomaszewskim i dziennikarzem sportowym Sergiuszem Ryczelem. Wiadomo już, rozgrywki odbędą się zimą. I wiadomo też, że FIFA nie zapłaci ani grosza klubom za przerwę w ligowych rozgrywkach. Zapłacą wiec katarscy szejkowie, ale to chyba nie problem, gdzie za grube miliardy buduje się na piasku klimatyzowane stadiony.

Niedziela

Jak pomóc ukraińskiej armii? Czy wysłanie tam żołnierzy – nawet po to by szkolili – nie sprowokuje Rosji do dalszej agresji? Czy polityka państw zachodnich wobec Kijowa jest właściwa? Między innymi o tym w niedzielę o 12:30 w programie "Korespondent”. Gośćmi Marka Tejchmana będą korespondenci zagranicznych mediów w Polsce: Gabriele Lesser, korespondentka niemieckiej "Die Tageszeitung", Jan Cieński z brytyjskiego "The Economist" oraz Jan Hunin piszący dla holenderskiego dziennika "De Volkskrant". W niedzielę zajrzymy też w kosmos. Będziemy na żywo razem z astronautami, montującymi nową śluzę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spytamy też o przyszłość orbitalnej współpracy, bo Rosjanie rozważają utworzenie własnej stacji orbitalnej. Po 2024 roku Rosja może odłączyć swoje moduły stacji i de facto utworzyć własną bazę. Zostałaby ona rozbudowana i mogłaby posłużyć w programie badań Księżyca. Rosjanie chcą wysłać tam załogową misję przed 2030 rokiem. Tylko czy ich na to wszystko stać? O 14:30 Michał Sznajder porozmawia o tym z jedynym polskim kosmonautą, gen. Mirosławem Hermaszewskim.

Co z Ukrainą?

Polska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wyślą żołnierzy na Ukrainę. Nie będą walczyć, tylko szkolić. Jakie umiejętności instruktorzy NATO powinni przekazać ukraińskim wojskowym? Czy tak skromne grono może unowocześnić armię Kijowa? A może liczy się jakość przekazywanej wiedzy? O wojskowym szkoleniu – bez tajemnic – w niedzielę o 17:30 opowiedzą emerytowany oficer GROM, płk Andrzej Kruczyński oraz płk Maciej Marszałek z Akademii Obrony Narodowej.

Prezydent w Japonii

Bronisław Komorowski z małżonką odwiedzili Japonię. Audiencja u pary cesarskiej jest tylko jednym z elementów wizyty. Egzotyczny kraj, z nietypowym ceremoniałem. Czy wizyty w Japonii różnią się od tych w innych krajach? Na co należy uważać, gdzie czyhają pułapki i czy prezydent nazywając szefa BBN "Szogunem” popełnił gafę? O 18:30 Michał Sznajder zapyta o to specjalistę ds. protokołu dyplomatycznego Jana Wojciecha Piekarskiego oraz pana Ryotaro Sakamoto, nauczyciela języka japońskiego.

Dokumenty

Żyjemy coraz szybciej, w coraz bardziej hałaśliwym świecie. Zabójcze tempo i zgiełk sprawiają, że przybywa ludzi którzy świadomie rezygnują z dobrych posad i wybierają spokojne życie w małych społecznościach. Czy wracając do korzeni, żyjąc wolniej i mniej wygodnie, ale pełniej i bez ciągłej presji – można znaleźć spełnienie? O tym w sobotę o 16:15 i w niedzielę o 22:00. W cyklu "Ewa Ewart poleca” wyemitujemy dokument "Niewidzialne rewolucje”. Weekend w TVN24 Biznes i Świat to także daleki podróże i ciekawe dokumenty. Ekipa "Podróży z pasją” zabierze nas do Australii i pokaże przyrodnicze cuda jej zachodniego wybrzeża. Będziemy też w Singapurze, by zanurzyć się w jego zakamarkach i spróbować egzotycznych potraw.

Sobota

8:10 Podróże z pasją: Kimberley Coast, Australia 9:30 "Granice inteligencji" 11:00 "Jak to zrobić: czyściej” 12:30 PREMIERA "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.7 13:00 PREMIERA "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.8 16:15 PREMIERA "Niewidzialne rewolucje" 20:30 "Apollo 17: Ostatni zdobywcy Księżyca" 22:15 "Życie po SARS"

Niedziela

8:15 "Jak to zrobić: czyściej" 10:00 "Świat bez czterech kółek" 16:30 "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.7 17:00 "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.8 20:00 "Ocieplenie klimatu: Przyparci do muru" 21:00 "Ocieplenie klimatu: Bilans" 22:00 "Niewidzialne rewolucje" 23:00 "Piasek na wagę złota"

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP