W weekend w TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy o Ukrainie i trwającym tam konflikcie. Wśród tematów także rosnący w siłę dżihadyści i ludzie, którzy rzucili stałą pracę by żyć, tak jak zawsze pragnęli. Zajrzymy też w kosmos.
O 10.30 Łukasz Jasina powie o tropach w sprawie zabójstwa Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji. 55-letni polityk wczoraj wieczorem został zastrzelony w samym sercu Moskwy, przed murami Kremla. Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował, że do Niemcowa oddano co najmniej siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu.
"Obcy” wróci na ekrany kin. Kolejny film z przerażającym kosmitą w roli głównej nakręci Neil Blomkamp z RPA. Czy twórca "Dystryktu 9” i "Elizjum" sprosta oczekiwaniom? O tej i innych kinowych zapowiedziach opowie w sobotę Marcin Cisowski z Moviemag.pl. W sobotę o 10:30 pokażmy też, na co warto pójść w ten weekend do kina razem z Państwem zajrzymy za kulisy filmowego świata.
W sobotnie południe pokażemy bezcenne skarby historii niszczone przez dżihadystów. Księgi w płomieniach, zabytkowe posągi w gruzach, bo fanatycy uznali je za sprzeczne z regułami Islamu. Czy skarby kolebki cywilizacji można ochronić? Opowiedzą prof. Piotr Bieliński z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i specjalista ds. Bliskiego Wschodu, dr Wojciech Szewko.
Eksperci
O 11.00 z Michałem Kacewiczem z "Newsweeka" porozmawiamy o ostatnich wydarzeniach w Rosji. Jest ostatnim polskim dziennikarzem, który przeprowadził wywiad z Niemcowem.
A 13:30 z Agnieszką Szypielewicz z TVN24.pl o reakcji rosyjskich mediów na zabójstwo Borysa Niemcowa.
O 14.10 program "Babilon". Piotr Marciniak będzie gościł Julię Piterę, Tatianę Mindewicz-Puacz, Krystynę Iglicką-Okólską, Barbarę Mowacką, Hannę Bakułę oraz prof. Alicję Chybicką.
Michał Kacewicz z "Newsweeka".Ok. 13:30 porozm
O 17:30 pokażemy rewolucyjną technologię, która pomaga odzyskać wzrok. Dzięki bionicznemu oku mężczyzna mógł po 10 latach znów zobaczyć swoją żonę. Urządzenie łączy nerwy wzrokowe ze specjalną kamerą. Pozwala widzieć kontury oraz ich zmianę. Czy w przyszłości technika pomoże zastąpić uszkodzone narządy? O 18:30 – o katarskim mundialu absurdów Michał Sznajder będzie rozmawiał z byłym bramkarzem Janem Tomaszewskim i dziennikarzem sportowym Sergiuszem Ryczelem. Wiadomo już, rozgrywki odbędą się zimą. I wiadomo też, że FIFA nie zapłaci ani grosza klubom za przerwę w ligowych rozgrywkach. Zapłacą wiec katarscy szejkowie, ale to chyba nie problem, gdzie za grube miliardy buduje się na piasku klimatyzowane stadiony.
Niedziela
Jak pomóc ukraińskiej armii? Czy wysłanie tam żołnierzy – nawet po to by szkolili – nie sprowokuje Rosji do dalszej agresji? Czy polityka państw zachodnich wobec Kijowa jest właściwa? Między innymi o tym w niedzielę o 12:30 w programie "Korespondent”. Gośćmi Marka Tejchmana będą korespondenci zagranicznych mediów w Polsce: Gabriele Lesser, korespondentka niemieckiej "Die Tageszeitung", Jan Cieński z brytyjskiego "The Economist" oraz Jan Hunin piszący dla holenderskiego dziennika "De Volkskrant". W niedzielę zajrzymy też w kosmos. Będziemy na żywo razem z astronautami, montującymi nową śluzę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spytamy też o przyszłość orbitalnej współpracy, bo Rosjanie rozważają utworzenie własnej stacji orbitalnej. Po 2024 roku Rosja może odłączyć swoje moduły stacji i de facto utworzyć własną bazę. Zostałaby ona rozbudowana i mogłaby posłużyć w programie badań Księżyca. Rosjanie chcą wysłać tam załogową misję przed 2030 rokiem. Tylko czy ich na to wszystko stać? O 14:30 Michał Sznajder porozmawia o tym z jedynym polskim kosmonautą, gen. Mirosławem Hermaszewskim.
Co z Ukrainą?
Polska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wyślą żołnierzy na Ukrainę. Nie będą walczyć, tylko szkolić. Jakie umiejętności instruktorzy NATO powinni przekazać ukraińskim wojskowym? Czy tak skromne grono może unowocześnić armię Kijowa? A może liczy się jakość przekazywanej wiedzy? O wojskowym szkoleniu – bez tajemnic – w niedzielę o 17:30 opowiedzą emerytowany oficer GROM, płk Andrzej Kruczyński oraz płk Maciej Marszałek z Akademii Obrony Narodowej.
Prezydent w Japonii
Bronisław Komorowski z małżonką odwiedzili Japonię. Audiencja u pary cesarskiej jest tylko jednym z elementów wizyty. Egzotyczny kraj, z nietypowym ceremoniałem. Czy wizyty w Japonii różnią się od tych w innych krajach? Na co należy uważać, gdzie czyhają pułapki i czy prezydent nazywając szefa BBN "Szogunem” popełnił gafę? O 18:30 Michał Sznajder zapyta o to specjalistę ds. protokołu dyplomatycznego Jana Wojciecha Piekarskiego oraz pana Ryotaro Sakamoto, nauczyciela języka japońskiego.
Dokumenty
Żyjemy coraz szybciej, w coraz bardziej hałaśliwym świecie. Zabójcze tempo i zgiełk sprawiają, że przybywa ludzi którzy świadomie rezygnują z dobrych posad i wybierają spokojne życie w małych społecznościach. Czy wracając do korzeni, żyjąc wolniej i mniej wygodnie, ale pełniej i bez ciągłej presji – można znaleźć spełnienie? O tym w sobotę o 16:15 i w niedzielę o 22:00. W cyklu "Ewa Ewart poleca” wyemitujemy dokument "Niewidzialne rewolucje”. Weekend w TVN24 Biznes i Świat to także daleki podróże i ciekawe dokumenty. Ekipa "Podróży z pasją” zabierze nas do Australii i pokaże przyrodnicze cuda jej zachodniego wybrzeża. Będziemy też w Singapurze, by zanurzyć się w jego zakamarkach i spróbować egzotycznych potraw.
Sobota
8:10 Podróże z pasją: Kimberley Coast, Australia 9:30 "Granice inteligencji" 11:00 "Jak to zrobić: czyściej” 12:30 PREMIERA "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.7 13:00 PREMIERA "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.8 16:15 PREMIERA "Niewidzialne rewolucje" 20:30 "Apollo 17: Ostatni zdobywcy Księżyca" 22:15 "Życie po SARS"
Niedziela
8:15 "Jak to zrobić: czyściej" 10:00 "Świat bez czterech kółek" 16:30 "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.7 17:00 "Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur" cz.8 20:00 "Ocieplenie klimatu: Przyparci do muru" 21:00 "Ocieplenie klimatu: Bilans" 22:00 "Niewidzialne rewolucje" 23:00 "Piasek na wagę złota"
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat