Deficyt budżetowy Stolicy Apostolskiej na koniec 2021 roku wyniósł 3 miliony euro, podczas gdy rok wcześniej było to 63 miliony euro. Tak wynika z danych ogłoszonych w piątek w Watykanie. To budżet "praktycznie zrównoważony" - wskazał prefekt Sekretariatu do spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves.
- Nie dążymy do nadwyżek, ale do równowagi w służbie Stolicy Apostolskiej - stwierdził prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves w wywiadzie dla mediów. Wyraził opinię, że 3 miliony euro deficytu "to niewiele". To budżet "praktycznie zrównoważony i nie jest to liczba, która budzi niepokój" - dodał.
Zaznaczył, że dobre rezultaty finansowe w zeszłym roku sprawiły, że deficyt znacznie się zmniejszył.
Sytuacja finansowa Stolicy Apostolskiej
- Zrobiliśmy wiele kroków w słusznym kierunku przejrzystości, ochrony ekonomicznej Stolicy Apostolskiej i zrównoważonego rozwoju - powiedział hiszpański jezuita.
Wyniki - jak zapewnił Alves - "są lepsze niż przewidywaliśmy". - Ale jeśli chodzi o przyszłość, to rysuje się bardzo niepewny okres - przyznał. - Nie możemy powiedzieć, że czas wyrzeczeń się skończył. Rok 2022 będzie szczególnie trudny i taki będzie też 2023 - dodał Alves.
Stolica Apostolska to władza zwierzchnia papieża w Kościele katolickim. Stanowi odpowiednim rządu Kościoła katolickiego, ze wszystkimi instytucjami Kurii Rzymskiej i Państwo Watykańskie mają osobne budżety.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock