Rzym w szponach gigantycznych ptaków polujących na jedzenie. "Robią to, co chcą"

Ze świata

Niemal co trzeci Polak wyrzuca jedzenie. Przerażający raportFakty TVN
wideo 2/4

W Rzymie będą specjalne kosze na śmieci zabezpieczone przed mewami - zapowiedziały władze. Ogromne ptaszyska żerują w poszukiwaniu odpadków, a o ich inwazji napisał ostatnio dziennik "The New York Times", co zmobilizowało władze do tego, by rozwiązać problem.

Włoskie media zauważają, że po raz kolejny powraca sprawa brudu i bałaganu na ulicach Wiecznego Miasta. Tym razem dyskusję i falę krytyki wywołał artykuł w nowojorskiej gazecie, w którym opisano stolicę w szponach gigantycznych ptaków polujących na jedzenie i demolujących kosze oraz pojemniki na odpadki. "W Rzymie mewy robią to, co chcą" - podkreślono w artykule.

Przytoczone w nim zostały opinie ekspertów, którzy inwazję mew na Rzym wiążą z zamknięciem przed pięciu laty peryferyjnego wysypiska śmieci, największego w Europie. Stamtąd ptaki przeniosły się do miasta.

Tysiące mew

Burmistrz Virginia Raggi, zabierając głos w tej dyskusji, oświadczyła: - Musimy odzyskać dumę z tego, że jesteśmy rzymianami. Następnie zapewniła: - Zakasaliśmy rękawy i robimy wszystko, by przywrócić miastu splendor, na jaki zasługuje. - Zgadzamy się z krytyką, która nam pomaga, a odrzucamy tę, która tylko nas niszczy - dodała burmistrz Rzymu. Zapowiedziała powołanie specjalnego zespołu, złożonego z ochotników i strażników miejskich do walki z brudem.

Ornitolodzy szacują, że w rejonie metropolii żyje około 10 tysięcy mew. Są one ogromne, wręcz - jak mówią rzymianie - spasione, bo jedzenia na ulicach mają pod dostatkiem. Przedstawiciele władz miejskich przyznali, że rozważają możliwość wysterylizowania tych ptaków. Na razie szefowa wydziału do spraw ochrony środowiska w magistracie Pinuccia Montanari ogłosiła, że trwają prace nad projektem nowych żeliwnych koszy na śmieci, tak zabezpieczonych, by mewy nie mogły w nich grasować i by nie dziurawiły worków na odpadki. Pierwsze takie kosze mają pojawić się w historycznym centrum.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock