Kolejne problemy Elona Muska. Tym razem z implantami Neuralink

Źródło:
Reuters
Zaczipowana świnka Gertruda. Każde jej dotknięcie pyszczkiem opatrzono dodatkowo dźwiękiem
Zaczipowana świnka Gertruda. Każde jej dotknięcie pyszczkiem opatrzono dodatkowo dźwiękiemYT/Neuralink
wideo 2/4
Zaczipowana świnka Gertruda. Każde jej dotknięcie pyszczkiem opatrzono dodatkowo dźwiękiemYT/Neuralink

Elon Musk obiecywał, że jego firma Neuralink stworzy implanty, dzięki którym niewidomi odzyskają wzrok, a sparaliżowani znów będą mogli chodzić. Jednak jak dotąd nie otrzymała ona od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków zgody na najprostsze próby kliniczne z udziałem ludzi, których celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym pisania.

Od 2019 roku Elon Musk przynajminej cztery razy razy zapowiadał, że Neuralink niebawem rozpocznie próby z udziałem ludzi, by ich implanty mogły pomóc osobom z niepełnosprawnościami. Jednak tak naprawdę firma dopiero na początku 2022 roku złożyła pierwszy wniosek o pozwolenie do Agencji Żywności i Leków (FDA). Jak przekazało Agencji Reutera siedmiu byłych i obecnych pracowników spółki Neuralink, urząd go odrzucił.

Do tej pory informacji tej nie ujawniono. Zarówno Neuralink, jak i Musk nie odpowiedzieli na prośby Reutersa o komentarz na ten temat, zaś sama FDA odmówiła komentarza, powołując się na przepisy zapewniające firmom prawo do prywatności informacji handlowych.

FDA ma zastrzeżenia do implantów Neuralinka

Agencja zwróciła uwagę na dziesiątki problemów, które musi rozwiązać Neuralink, zanim podejmie próby na ludziach.

- Główne obawy agencji w sferze bezpieczeństwa dotyczyły baterii litowej urządzenia; chodzi o możliwość migracji maleńkich drucików implantu do innych obszarów mózgu; i pytania, czy i jak urządzenie można usunąć bez uszkodzenia tkanki mózgowej - powiedzieli pracownicy, z którymi rozmawiał Reuters.

Minął rok od odrzucenia wniosku, a Neuralink wciąż pracuje nad uwagami zgłoszonymi przez FDA.

Trzech pracowników Neuralinka powiedziało, że są sceptyczni, jakoby firma mogła szybko rozwiązać problemy pomimo ostatniej prognozy Muska podczas prezentacji z 30 listopada, że firma uzyska zgodę FDA na badania na ludziach tej wiosny.

To, że teraz FDA odrzuciła wniosek Neuralinka, nie oznacza, że firma nie może spróbować ponownie. Jednak według ekspertów w procesach zatwierdzania urządzeń przez FDA odrzucenie jest sygnałem o poważnych obawach wobec projektu.

- Wydaje się, że Neuralink nie ma nastawienia i doświadczenia, które są potrzebne, aby wprowadzić to (implant - przyp. red.) na rynek w najbliższym czasie - powiedział Reutersowi Kip Ludwig, były dyrektor programowy inżynierii neuronowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Stanów Zjednoczonych (NIH). Dodał, że wszyscy w branży spodziewali się takiego rozwoju sytuacji.

Nie komentując bezpośrednio sprawy Neuralinka, FDA stwierdziła w odpowiedzi dla agencji, że przestrzega wysokich standardów w zakresie weryfikacji wszystkich implantów mózgowych, nawet jeśli ma na celu przyspieszenie recenzji. "Innowacje i bezpieczeństwo nie są scenariuszem albo-albo" - powiedział Owen Faris, który pomaga nadzorować Biuro ds. Oceny i Jakości Produktów FDA. Obydwie rzeczy muszą iść w parze.

Obietnice Muska a rzeczywistość

Podczas wystąpień Elon Musk wielokrotnie mówił o tym, jakim rewolucyjnym rozwiązaniem ma być implant Neuralinka. Obiecywał przywrócenie niewidomym wzroku, sparaliżowanym ponownej mobilności i mówił nawet o takich rzeczach, jak "przewijanie własnych wspomnień".

Jednak, jak zauważa Reuters, w lutym Dongjin "D.J." Seo, wiceprezes Neuralinka ds. inżynierii, powiedział na konferencji, że "główny cel krótkoterminowy" był skromniejszy: pomóc sparaliżowanym pacjentom komunikować się za pomocą skomputeryzowanego tekstu bez pisania. Seo powiedział, że pełna mobilność wraz z przywróceniem wzroku niewidomym to cele "długoterminowe".

- Nie może zrozumieć, że to nie jest samochód. To jest mózg człowieka. To nie jest zabawka - powiedział Reutersowi były pracownik Neuralinka o podejściu Muska do tematu implantów..

Śledztwo FDA w sprawie testów na małpach

Skupienie się przez Neuralink na tym, by dostarczyć rozwiązanie jak najszybciej, przyczyniło się do kilku problemów.

Na pierwszy plan wybija się śledztwo prowadzone na szczeblu federalnym, czy doświadczenia przeprowadzane na świniach, owcach i małpach nie były okrutne.

Trzech pracowników Neuralinka powiedziało teraz Reutersowi, że liderzy firmy chcieli przyspieszyć eksperymenty na zwierzętach w celu zebrania danych potrzebnych do pozbycia się obaw FDA dotyczących aplikacji do badań na ludziach.

Do tego Departament Transportu USA wszczął niedawno śledztwo, czy Neuralink nie złamał prawa przy obchodzeniu się z usuwaniem chipów z mózgów małp bez odpowiednich środków zabezpieczających.

- Prowadzimy dochodzenie, aby upewnić się, że Neuralink w pełni przestrzega przepisów federalnych i chroni swoich pracowników i społeczeństwo przed potencjalnie niebezpiecznymi patogenami - powiedział 6 lutego rzecznik Departamentu Transportu, gdy pojawiła się informacja o śledztwie.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images North America

Pozostałe wiadomości

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Millennium, Alior, Credit Agricole, Pocztowy - te banki zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP

"Ukryta wada konstrukcyjna silnika może zwolnić przewoźnika z odpowiedzialności za opóźniony lot" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To odpowiedź na pytanie polskiego sądu, który musi rozstrzygnąć sprawę opóźnionego lotu z Krakowa do Chicago.

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Źródło:
PAP

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca otrzymanie dotacji w programie Czyste Powietrze będzie możliwe do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Przy czym trzeba będzie przeprowadzić audyt energetyczny.

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Źródło:
PAP

Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze Tesli są na dobrej drodze do zatwierdzenia jego pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów - donosi Reuters. Ma to być wyraz uznania dla jego przywództwa oraz zachęta do skupienia przez Muska uwagi na produkcji pojazdów elektrycznych Tesli. Wynik zostanie ogłoszony na spotkaniu w siedzibie Tesli w Teksasie.

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Źródło:
Reuters