Kolejne problemy Elona Muska. Tym razem z implantami Neuralink

Źródło:
Reuters
Zaczipowana świnka Gertruda. Każde jej dotknięcie pyszczkiem opatrzono dodatkowo dźwiękiem
Zaczipowana świnka Gertruda. Każde jej dotknięcie pyszczkiem opatrzono dodatkowo dźwiękiemYT/Neuralink
wideo 2/4
Zaczipowana świnka Gertruda. Każde jej dotknięcie pyszczkiem opatrzono dodatkowo dźwiękiemYT/Neuralink

Elon Musk obiecywał, że jego firma Neuralink stworzy implanty, dzięki którym niewidomi odzyskają wzrok, a sparaliżowani znów będą mogli chodzić. Jednak jak dotąd nie otrzymała ona od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków zgody na najprostsze próby kliniczne z udziałem ludzi, których celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym pisania.

Od 2019 roku Elon Musk przynajminej cztery razy razy zapowiadał, że Neuralink niebawem rozpocznie próby z udziałem ludzi, by ich implanty mogły pomóc osobom z niepełnosprawnościami. Jednak tak naprawdę firma dopiero na początku 2022 roku złożyła pierwszy wniosek o pozwolenie do Agencji Żywności i Leków (FDA). Jak przekazało Agencji Reutera siedmiu byłych i obecnych pracowników spółki Neuralink, urząd go odrzucił.

Do tej pory informacji tej nie ujawniono. Zarówno Neuralink, jak i Musk nie odpowiedzieli na prośby Reutersa o komentarz na ten temat, zaś sama FDA odmówiła komentarza, powołując się na przepisy zapewniające firmom prawo do prywatności informacji handlowych.

FDA ma zastrzeżenia do implantów Neuralinka

Agencja zwróciła uwagę na dziesiątki problemów, które musi rozwiązać Neuralink, zanim podejmie próby na ludziach.

- Główne obawy agencji w sferze bezpieczeństwa dotyczyły baterii litowej urządzenia; chodzi o możliwość migracji maleńkich drucików implantu do innych obszarów mózgu; i pytania, czy i jak urządzenie można usunąć bez uszkodzenia tkanki mózgowej - powiedzieli pracownicy, z którymi rozmawiał Reuters.

Minął rok od odrzucenia wniosku, a Neuralink wciąż pracuje nad uwagami zgłoszonymi przez FDA.

Trzech pracowników Neuralinka powiedziało, że są sceptyczni, jakoby firma mogła szybko rozwiązać problemy pomimo ostatniej prognozy Muska podczas prezentacji z 30 listopada, że firma uzyska zgodę FDA na badania na ludziach tej wiosny.

To, że teraz FDA odrzuciła wniosek Neuralinka, nie oznacza, że firma nie może spróbować ponownie. Jednak według ekspertów w procesach zatwierdzania urządzeń przez FDA odrzucenie jest sygnałem o poważnych obawach wobec projektu.

- Wydaje się, że Neuralink nie ma nastawienia i doświadczenia, które są potrzebne, aby wprowadzić to (implant - przyp. red.) na rynek w najbliższym czasie - powiedział Reutersowi Kip Ludwig, były dyrektor programowy inżynierii neuronowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Stanów Zjednoczonych (NIH). Dodał, że wszyscy w branży spodziewali się takiego rozwoju sytuacji.

Nie komentując bezpośrednio sprawy Neuralinka, FDA stwierdziła w odpowiedzi dla agencji, że przestrzega wysokich standardów w zakresie weryfikacji wszystkich implantów mózgowych, nawet jeśli ma na celu przyspieszenie recenzji. "Innowacje i bezpieczeństwo nie są scenariuszem albo-albo" - powiedział Owen Faris, który pomaga nadzorować Biuro ds. Oceny i Jakości Produktów FDA. Obydwie rzeczy muszą iść w parze.

Obietnice Muska a rzeczywistość

Podczas wystąpień Elon Musk wielokrotnie mówił o tym, jakim rewolucyjnym rozwiązaniem ma być implant Neuralinka. Obiecywał przywrócenie niewidomym wzroku, sparaliżowanym ponownej mobilności i mówił nawet o takich rzeczach, jak "przewijanie własnych wspomnień".

Jednak, jak zauważa Reuters, w lutym Dongjin "D.J." Seo, wiceprezes Neuralinka ds. inżynierii, powiedział na konferencji, że "główny cel krótkoterminowy" był skromniejszy: pomóc sparaliżowanym pacjentom komunikować się za pomocą skomputeryzowanego tekstu bez pisania. Seo powiedział, że pełna mobilność wraz z przywróceniem wzroku niewidomym to cele "długoterminowe".

- Nie może zrozumieć, że to nie jest samochód. To jest mózg człowieka. To nie jest zabawka - powiedział Reutersowi były pracownik Neuralinka o podejściu Muska do tematu implantów..

Śledztwo FDA w sprawie testów na małpach

Skupienie się przez Neuralink na tym, by dostarczyć rozwiązanie jak najszybciej, przyczyniło się do kilku problemów.

Na pierwszy plan wybija się śledztwo prowadzone na szczeblu federalnym, czy doświadczenia przeprowadzane na świniach, owcach i małpach nie były okrutne.

Trzech pracowników Neuralinka powiedziało teraz Reutersowi, że liderzy firmy chcieli przyspieszyć eksperymenty na zwierzętach w celu zebrania danych potrzebnych do pozbycia się obaw FDA dotyczących aplikacji do badań na ludziach.

Do tego Departament Transportu USA wszczął niedawno śledztwo, czy Neuralink nie złamał prawa przy obchodzeniu się z usuwaniem chipów z mózgów małp bez odpowiednich środków zabezpieczających.

- Prowadzimy dochodzenie, aby upewnić się, że Neuralink w pełni przestrzega przepisów federalnych i chroni swoich pracowników i społeczeństwo przed potencjalnie niebezpiecznymi patogenami - powiedział 6 lutego rzecznik Departamentu Transportu, gdy pojawiła się informacja o śledztwie.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images North America

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP