Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej potwierdził w poniedziałek wstępne porozumienie w sprawie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do 5 czerwca 2025 roku. Projekt rozporządzenia przewiduje dwa mechanizmy, które mają chronić unijny rynek przed destabilizacją.
Parlament Europejski i negocjatorzy belgijskiej prezydencji w Radzie UE osiągnęli w poniedziałek wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia liberalizacji handlu z Ukrainą. Następnie wstępne porozumienie zatwierdził Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich (Coreper).
Dwa mechanizmy ochronne
Zgodnie z projektem rozporządzenia, w przypadku wystąpienia znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub kilku krajów UE z powodu importu z Ukrainy, na przykład pszenicy, Komisja Europejska będzie mogła podjąć szybkie działania i "nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne".
W ramach wzmocnionych środków ochronnych mających na celu ochronę unijnych rolników hamulec bezpieczeństwa może zostać uruchomiony dla drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu.
Negocjatorzy zgodzili się wydłużyć okres referencyjny wykorzystywany jako podstawa do uruchomienia tego automatycznego środka ochronnego. Oznacza to, że jeśli przywóz tych produktów przekroczy średnią wielkość odnotowaną w drugiej połowie 2021 roku oraz w całym 2022 i 2023 roku, cła zostaną ponownie nałożone.
Wejście w życie
Parlament Europejski i Rada UE będą teraz jeszcze musiały formalnie zatwierdzić wynegocjowane porozumienie. PE prawdopodobnie zagłosuje nad rozporządzeniem podczas drugiej sesji plenarnej w kwietniu.
Rozporządzenie zostanie następnie przyjęte przez Radę oraz opublikowane w Dzienniku Urzędowym, zanim wejdzie w życie 6 czerwca 2024 roku.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock