Trzy tankowce z rosyjską ropą naftową utknęły u wybrzeży Chin z powodu najnowszych amerykańskich sankcji - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Sankcje na zbiornikowce, przewożące dwa miliony baryłek ropy, zostały nałożone w ostatni piątek.
Dwa statki, Huihai Pacific i Mermar, płynęły pod banderą Panamy, a tankowiec o nazwie Olia - pod banderą Gabonu. Piątkowy pakiet sankcji wymienił je wśród 183 jednostek należących do tzw. floty cieni, przewożącej rosyjską ropę po cenie powyżej ustalonego pułapu 60 dolarów za baryłkę.
Ich celem były chińskie porty
Wszystkie trzy statki wypłynęły na początku stycznia z rosyjskiego naftoportu Kozmino, 85 kilometrów na południowy wschód od Władywostoku. Ich celem były porty w chińskiej prowincji Szantung, w której zlokalizowanych jest wiele rafinerii, odbierających ropę naftową z krajów objętych amerykańskim embargiem.
Wdrażając sankcje, przedstawiciele administracji USA podkreślali, że ten najostrzejszy z nałożonych dotychczas pakietów restrykcji powinien spowodować w Rosji straty sięgające miesięcznie miliardów dolarów.
Agencja Reutera poinformowała 8 stycznia, że grupa Shandong, obsługująca główne porty na wschodnim wybrzeżu ChRL, zakazała wpływania tam tankowcom objętym sankcjami. Przez te porty do Chin importowana jest ropa z Rosji, Iranu i Wenezueli.
Sankcje nałożone na Rosję
Od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. UE nałożyła na Rosję szeroko zakrojone sankcje.
W ramach sankcji gospodarczych Unia wprowadziła szereg ograniczeń importowych i eksportowych wobec Rosji. Podmioty europejskie nie mogą sprzedawać niektórych produktów do Rosji (ze względu na ograniczenia eksportowe), a podmioty rosyjskie nie mogą sprzedawać niektórych produktów do UE (ze względu na ograniczenia importowe) - czytamy na stronie Rady Unii Europejskiej.
Według Komisji Europejskiej od lutego 2022 r. UE zakazała eksportu do Rosji towarów o wartości ponad 48 mld euro i importu z Rosji do UE towarów o wartości 91,2 mld euro. Oznacza to, że w porównaniu z 2021 r. embargo dotyczy obecnie 54 proc. eksportu i 58 proc. importu.
Na liście produktów objętych embargiem znajdują się:
- najnowocześniejsze technologie (np. komputery kwantowe, zaawansowane półprzewodniki, komponenty elektroniczne i oprogramowanie); - konkretne towary i technologie potrzebne do rafinacji ropy naftowej; - sprzęt, technologia i usługi wykorzystywane w przemyśle energetycznym; - towary i technologia branży lotniczej i kosmicznej (np. statki powietrzne, silniki samolotowe, części zamienne i wszelkiego rodzaju wyposażenie do samolotów i śmigłowców, paliwo do silników odrzutowych); - sprzęt do nawigacji morskiej i technologia łączności radiowej; - szereg produktów podwójnego zastosowania (mogących służyć zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych), takich jak silniki i oprogramowanie do dronów czy urządzenia szyfrujące; - towary luksusowe (np. samochody, zegarki czy biżuteria); - broń i materiały pokrewne wszelkiego rodzaju, w tym broń palna do użytku cywilnego i jej części chemikalia, generatory i termostaty; - komponenty informatyczne, elektroniczne i optyczne; - aparaty fotograficzne, obiektywy, drony będące zabawkami, laptopy i twarde dyski.
UE, G7 i Australia wprowadziły też limit cenowy na ropę z Rosji sprowadzaną drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Zaczął on obowiązywać od 5 grudnia 2022. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock