"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters
Rynek reaguje na cła Trumpa
Rynek reaguje na cła TrumpaJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4
Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologicznąJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

Jednym z pierwszych partnerów negocjacyjnych będzie w poniedziałek szef Unii Europejskiej do spraw handlu Marosz Szefczovicz. Przybędzie na pilne negocjacje dotyczące wysokich taryf celnych Trumpa. UE jest jednym z największych partnerów handlowych USA, z dwustronną wymianą handlową na poziomie blisko 1 biliona dolarów - wskazał Reuters.

Rozmowy bez głównego negocjatora ze strony USA

Jak napisał Reuters, w trakcie przyjazdu do Waszyngtonu Szefczovicza na miejscu nie będzie głównego negocjatora prezydenta Donalda Trumpa ds. taryf - sekretarza skarbu Scotta Bessenta. Ma on być wówczas w Argentynie, mimo że wymiana handlowa z tym krajem to 16,3 miliarda dolarów rocznie. Agencja zaznaczyła, że nieobecność tak kluczowej postaci w trakcie negocjacji, wzbudza wątpliwości wśród ekspertów, co do ewentualnej skuteczności w realizacji planu.

Wendy Cutler, była główna negocjatorka Przedstawiciela Handlowego USA, która teraz kieruje Asia Society Policy Institute, zapewnia, że "podjęcie tych decyzji będzie wymagało poważnych negocjacji". Jak dodała, "nie ma szans, żeby w tym czasie udało się zawrzeć kompleksowe porozumienie z którymkolwiek z tych krajów".

Z kolei doradca ds. handlu Białego Domu Peter Navarro powiedział w piątek na antenie Fox Business Network, że przedstawiciel USA ds. handlu Jamieson Greer i sekretarz handlu Howard Lutnick podołają temu zadaniu.

- Więc zamierzamy zawrzeć 90 umów w ciągu 90 dni. To możliwe - zaznaczył. Jak dodał, ostateczne decyzje i tak podejmie sam Trump. - Szef będzie głównym negocjatorem. Nic nie jest robione bez jego uważnego przyjrzenia się temu - dodał.

Zawieszenie ceł na 90 dni. Zawirowania na rynku wywierają presję

Reuters wyjaśniał że Trump rozpoczął odliczanie 90 dni od momentu zawieszenia ceł "wzajemnych". Do tego działania przyczyniła się gwałtowna reakcja rynków finansowych i obawa o recesję i wzrost inflacji. Trump podkreślił, że 90-dniowa przerwa pozwoli krajom na zawarcie dwustronnych umów z USA.

Drugim celem zamrożenia nowych taryf ma być odzyskanie zaufania rynków finansowych. Agencja dodaje, że inwestorzy sprzedali amerykańskie obligacje skarbowe w minionym tygodniu, co spowodowało spadek wartości dolara w obawie przed recesją w USA i odradzeniem się inflacji. Złoto, będące schronieniem dla inwestorów w czasach kryzysu, osiągnęło rekordowy poziom.

Zdaniem Cutler zawirowania te wywierają presję na ekipę Trumpa, która będzie chciała szybko odnieść zwycięstwo. - Ciężar spoczywać będzie na nich, aby pokazali, że potrafią szybko zawierać umowy z krajami i zbudować zaufanie na rynku oraz u innych partnerów handlowych, że istnieje szansa na wyjście z tej sytuacji - zaznaczyła.

"Ogromne wyzwanie"

Agencja dodała, że zaostrzająca się wojna handlowa z Chinami pogłębiła w minionym tygodniu pesymizm na rynkach finansowych. Była główna negocjatorka Przedstawiciela Handlowego USA dodała, że osiągnięcie porozumień, które zadowolą zarówno Trumpa, ale i rynki finansowe będzie "ogromnym wyzwanie". W jej ocenie prezydent Donald Trump będzie musiał nadać priorytet rozmowom z kluczowymi krajami i przedłużyć 90-dniową przerwę dla pozostałych.

Reuters przypomniał, że negocjacje Trumpa, zmieniające postanowienia dotyczące motoryzacji i stali w umowie o wolnym handlu między USA a Koreą Południową, które odbyły się w trakcie jego pierwszej kadencji, trwały ponad osiem miesięcy. Natomiast zawarcie kompleksowej umowy handlowej pomiędzy USA, Meksykiem i Kanadą trwało ponad dwa lata.

Greer zaznaczył, że USA mogą dość do punktu, w którym prezydent będzie mógł zamknąć negocjacje umów i rozważyć, czy jest to etap na przyjęcie jej warunków, czy jednak na wprowadzenie ceł.

Braki kadrowe

Dodatkowym problemem, o którym wspomniał Reuters, jest logistyczna koordynacja serii negocjacji, z powodu ograniczonych możliwości kadrowych administracji Trumpa. Wiele kluczowych stanowisk nie zostało obsadzonych, a urzędnicy, którzy są na tych stanowiskach, często są zajęci innymi zadaniami. Tak było w przypadku urzędników skarbowych, którzy w piątek spotkali się z przedstawicielami Ukrainy w sprawie umowy dotyczącej metali ziem rzadkich.

Czytaj również: Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie" >>>

Greer zaznaczył w stacji Fox News, że jego 200-osobowy zespół pracował "na okrągło", wymieniając się propozycjami z zagranicznymi partnerami.

Reuters podkreślił, że Departament Skarbu USA ma tylko jednego innego wysokiego rangą urzędnika zatwierdzonego przez Senat, zastępcę sekretarza skarbu Michaela Faulkendera. Trump nie nominował nawet nikogo na kluczowe stanowisko podsekretarza ds. międzynarodowych. W Biurze Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych (USTR) również brakuje kilku kluczowych stanowisk zastępców wymagających zatwierdzenia przez Senat. Kadra opiera się obecnie w dużej mierze na pracownikach etatowych.

Innym czynnikiem komplikującym sytuację jest niepewność co do stanowiska USA w kwestiach handlowych. Każdy z głównych doradców Trumpa ds. handlu ma swoje własne zdanie. - To nie jest tak, że jest kartka papieru z twardymi punktami do dyskusji, która zmienia właściciela. To proces. I powiedziałbym, żeby używać terminu rozmowy, a nie negocjacje - powiedziało jedno ze źródeł dyplomatycznych. 

Reuters dodał, że niektóre kraje, m.in. Wielka Brytania i Australia, rozmawiały z administracją na temat handlu od czasu inauguracji Trumpa w styczniu, lecz nie przyniosło to większych rezultatów.

Autorka/Autor:Pkarp/kris

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL

Pozostałe wiadomości

Przedstawiciele biur podróży zapewniają, że nie ma masowych rezygnacji z wypoczynku w popularnych destynacjach, takich jak Egipt czy Turcja, z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przyznają jednak, że zapytań o kwestie bezpieczeństwa czy trasy lotu jest coraz więcej.

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Źródło:
TVN24+

Ceny ropy naftowej gwałtownie spadły w poniedziałek wieczorem po irańskim ataku rakietowym na amerykańską bazę w Katarze - podał portal CNBC. Nie ma ani ofiar śmiertelnych ostrzału, ani osób rannych, a rakiety "zostały przechwycone". Zdaniem inwestorów tego typu odpowiedź Teheranu może być pierwszym krokiem w kierunku deeskalacji konfliktu.

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Źródło:
CNBC, Reuters, PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski liczy, że 18. pakiet sankcji przeciw Rosji zostanie uzgodniony podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, czyli do końca czerwca. Kaja Kallas, szefowa unijnej dyplomacji, zapowiedziała finalizację rozmów w tej sprawie do końca tygodnia.

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Źródło:
PAP

Europa obawia się zależności od amerykańskich usług w chmurze, które decyzją władz w USA mogłyby zostać ograniczone - pisze Politico. Eksperci proponują stworzenie własnej infrastruktury cyfrowej, co może jednak zaostrzyć relacje z Donaldem Trumpem.

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracodawca będzie miał obowiązek przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem kandydatowi na dane stanowisko informację o proponowanej pensji - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy w sprawie jawności płac. Ustawa w poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie za sześć miesięcy.

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Źródło:
PAP

Renta wdowia to nowe świadczenie, którego wypłata rusza od 1 lipca 2025 roku. Do tej pory złożono 1 milion 64 tysiące 414 wniosków o jego przyznanie. - Czekamy cały czas na kolejne - poinformowała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Rodzic, który zdąży wysłać wniosek do końca czerwca, otrzyma wyrównanie 800 plus za ten miesiąc i nie straci finansowo - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dotychczas opiekunowie wystąpili o świadczenie na niemal 7 milionów dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 5 miliardów złotych.

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

- Mamy do czynienia z zalewem wniosków o "złote wizy" - powiedziała nowozelandzka minister do spraw imigracji Erica Stanford. Kraj ten w kwietniu poluzował przepisy i wprowadził nowy rodzaj wizy dla inwestorów, mając nadzieję, że przyciągnie to bogatsze osoby i pobudzi gospodarkę.

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Źródło:
Reuters

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 8670,51 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym wzrosło ono o 8,4 procent. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Źródło:
PAP

Frederick Smith, założyciel Federal Express (FedEx), zmarł w sobotę w wieku 80 lat - poinformowała spółka. FedEx to jedna z największych firm kurierskich na świecie.

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Źródło:
BBC

Wartość długów alimentacyjnych w Polsce wynosi obecnie to 16,4 miliarda złotych. To o 20 procent więcej niż trzy lata temu - poinformował w poniedziałek Krajowy Rejestr Długów. Prawie 96 procent zaległości wobec dzieci to niespłacone zobowiązania ojców - łącznie 15,7 miliarda złotych.

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Marco Rubio wezwał Chiny do uniemożliwienia Iranowi zamknięcia Cieśniny Ormuz, jednego z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie.

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

Źródło:
BBC

Nawet 15 tysięcy dolarów oferują amerykańskie miasta w ramach zachęty dla osób, które zdecydują się na przeprowadzkę. Głównym celem większości tych programów jest przyciągnięcie utalentowanych osób, które przyczynią się do rozwoju lokalnych społeczności.

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Źródło:
PAP

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP