Tusk na szczycie G20: Słowa to za mało, czas na realne działania

Ze świata

tvn24Szczyt G20. Tusk apeluje, by przywódcy świata walczyli z terroryzmem

Rusza szczyt G20 w Turcji. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do najważniejszych przywódców świata o determinację w walce z terroryzmem. - G20 ma obowiązek, aby przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu - napisał Tusk na Twitterze. - Wyłącznie przy naszej współpracy w zakresie wymiany informacji o podejrzanych transakcjach będziemy w stanie efektywnie przeciwdziałać temu zagrożeniu - powiedział z kolei podczas swojego wystąpienia na szczycie.

Donald Tusk napisał na portalu społecznościowym Twitter, że wzywa liderów, którzy pojawią się na szczycie G20 do pokazania pełnej determinacji w walce z terroryzmem.

Szczególny obowiązek

"Sieci terrorystyczne nie mogą planować, nie mogą działać bez pieniędzy. Szczyt G20 ma szczególny obowiązek, aby przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej.

Realne działania

Donald Tusk w czasie G20 podkreślił, że to nie może być kolejny zwykły szczyt. - Po piątkowych wydarzeniach w Paryżu, kiedy ludzie wolnego świata zostali zaatakowani przez terrorystów, słowa to za mało. Nadeszła pora na realne działania. Rozmawiałem z prezydentem Francji, który jasno powiedział, że spodziewa się działań. Dlatego wzywamy liderów G20, aby wykazali się pełną determinacją w naszej walce przeciwko terroryzmowi - powiedział Tusk i dodał, że nie ma lepszego forum niż G20 do analizy finansowania terrorystów. - Sieci terrorystyczne nie będą w stanie ani planować, ani działać bez pieniędzy, które przepływają przez systemy finansowe wielu krajów. Wyłącznie przy naszej współpracy w zakresie wymiany informacji o podejrzanych transakcjach będziemy w stanie efektywnie przeciwdziałać temu zagrożeniu. Walka z terroryzmem to nie tylko wstrzymanie tych nieuczciwych przelewów pieniędzy, ale to też kwestia prowadzenia operacji polowych takich jak ta w Syrii. Musimy jasno stwierdzić jedną rzecz: to nie umiarkowana syryjska opozycja przeprowadziła ataki w Paryżu, to było tak zwane Państwo Islamskie. Zwracam się do przywódców G20, aby skoncentrowali swoje działania przeciwko Państwu Islamskiemu - powiedział Donald Tusk.

Dziś w Turcji ruszył szczyt G20 - grupy najbogatszych krajów świata, z udziałem m.in. Baracka Obamy, Władimira Putina i Angeli Merkel. Do G20 należy 19 państw i Unia Europejska.

Oczekuje się, że szczyt zdominują tematy konfliktu w Syrii, kryzysu migracyjnego i globalnego ocieplenia - przed międzynarodową konferencją klimatyczną w Paryżu.

W cieniu zamachów

Najważniejszy przywódcy świata rozmawiają w cieniu piątkowych zamachów w Paryżu. W sześciu zamachach życie straciło co najmniej 129 osób, a około 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).

Rusza szczyt G20tvn24

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl, PAP