Stare karty, kłopoty z telefonami, technologiczny drenaż mózgów. Oto efekt sankcji

Źródło:
TVN24 Biznes
Grabiec o imporcie ropy z Rosji
Grabiec o imporcie ropy z RosjiTVN24
wideo 2/5
Grabiec o imporcie ropy z RosjiTVN24

Banki wykorzystują stare karty kredytowe, samochody produkowane są bez ważnych podzespołów, a smartfony nie działają prawidłowo - oto niektóre wnioski płynące z raportu dotyczącego wpływu unijnych sankcji na rosyjski sektor technologiczny. Opracowanie przygotował think tank Parlamentu Europejskiego (PE).

W stworzonym przez European Parliamentary Research Service raporcie "Sankcje na rosyjski sektor technologiczny: jak są skuteczne?" oceniono, że "dotkliwe sankcje nałożone przez Zachód na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę miały znaczący wpływ na rosyjski sektor technologiczny".

"Rosja stara się obejść sankcje, a przeciwdziałanie temu wymaga konsekwentnego wdrażania i egzekwowania ograniczeń. Dalsza koordynacja w tym zakresie zwiększyłaby wpływ istniejących sankcji i powinna stanowić krok w kierunku zakończenia wojny" - stwierdził think tank PE.

W raporcie wskazano ponadto, że "od wybuchu wojny Unia Europejska (UE) i jej zachodni sojusznicy nałożyli dziewięć pakietów sankcji i wszystkie mają na celu ograniczenie zdolności Rosji do dalszego prowadzenia wojny. Dodano, że sankcje "obejmują technologie podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystywane do celów cywilnych i celów wojskowych".

"Kontrole eksportu zostały nałożone na półprzewodniki, komponenty samolotów i wyposażenie wojskowe. Sankcjami objęto towary, ponad tysiąc osób i podmiotów. Warto zauważyć, że ósmy pakiet wprowadził całkowity zakaz skupu kryptowalut i na świadczenie usług informatycznych (IT) oraz doradztwo informatyczne. Pakiet dziewiąty przyjęty w grudniu 2022 r. wprowadził dodatkowe zakazy eksportu dronów, silników do dronów, laptopów i generatorów, by uniemożliwić ich wykorzystanie przez rosyjską armię" - wyjaśniono w raporcie.

Sankcje i ich wpływ na rosyjską gospodarkę

W raporcie wskazano, że jeśli chodzi o zyski z ropy i gazu, pomimo sankcji Rosja "wykazała pewien stopień odporności na kryzys w perspektywie krótkoterminowej". Zaznaczono jednak, że gospodarka, która jeszcze w 2021 roku była 11. na świecie, w wyniku "wyniszczających sankcji wchodzi w recesję" i "ta sytuacja ma ulec pogorszeniu w przyszłości".

W przypadku technologii natomiast, pomimo deklarowanego przez władze zamiaru uzyskania autonomii w tym zakresie, "wpływ zachodnich sankcji prawdopodobnie może cofnąć postęp technologiczny Rosji o dziesięciolecia".

Jeśli chodzi o "cyfrowe niedobory w rosyjskim życiu codziennym" - informuje think tank PE - to "ze względu na brak półprzewodników banki wykorzystują stare karty kredytowe, samochody produkowane są bez ważnych podzespołów, a smartfony nie działają prawidłowo z powodu zakłóceń związanych z tym, że Nokia i Ericsson wycofują się z rynku".

"Sieci komórkowe są wolniejsze, a zasięg i jakość komunikacji spadły. Niedawno wyżsi menedżerowie w Yandex (rosyjski Google) zostali objęci sankcjami UE. W sierpniu 2022 r. firma została sprzedana państwu, co było wyraźnym sygnałem, że prezydent Rosji Władimir Putin chce zyskać większą kontrolę nad internetem" - napisano w analizie. Zwrócono też uwagę, że aby ograniczyć swobodę wypowiedzi w internecie w marcu ubiegłego roku Rosja zakazała Twittera i Facebooka.

Think tank PE wskazał, że w Rosji następuje "technologiczny drenaż mózgów". "Szacuje się, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wojny około 250 000-500 000 wykwalifikowanych pracowników opuściło Rosję, aby kontynuować karierę gdzie indziej. (...) Według rosyjskiego wiceministra spraw wewnętrznych już w czerwcu w kraju brakowało 170 000 informatyków" - podkreślono w raporcie.

Rosyjskie próby obejścia sankcji

Ponadto zwrócono uwagę na "brak dostępnych półprzewodników dla rosyjskiej armii". Odbija się to na produkcji dronów, rakiet i wojskowych systemów łączności. "Ze względu na ich niedobór Rosja ma trudności z zaopatrzeniem w ten sprzęt swojej armii i lotnictwa wojskowego i zwraca się do krajów trzecich, takich jak Chiny, które często dostarczają mniej zaawansowane podzespoły" - stwierdzono.

Dodano, że chińscy "producenci mają obawy dotyczące pogłębiania więzi z Rosją w związku z ryzykiem wyparcia z rynków zachodnich i narażenia na wtórne sankcje USA".

Inny przykład to Iran, który dostarczył Rosji drony Shahed-36 wykorzystywane na wojnie z Ukrainą. "Niedawno utworzona amerykańska grupa zadaniowa bada obecność amerykańskiej technologii w tych dronach, które prawdopodobnie zostały przemycone lub wzięte z urządzeń kuchennych" - napisano w raporcie.

Jak powstrzymać obchodzenie sankcji?

W podsumowaniu wskazano, że "Rosja wciąż jest w stanie obejść sankcje, konieczne jest zatem ich lepsze egzekwowanie". Dodano, że "praktyki państw członkowskich dotyczące stosowania przepisów są różne", przy czym "niektórzy uważają naruszenie sankcji za przestępstwo karne, inni za administracyjne".

Wskazano, że ujednolicenie zasad dotyczących sankcji może pomóc w zwalczaniu luk prawnych, a jednocześnie służyć jako środek odstraszający.

Państwa członkowskie mogą poprawić efektywność sankcji przez większe zaangażowanie w raportowanie i dzielenie się informacjami między sobą.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: YuryKara / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Atak USA na Iran może wywołać gwałtowną reakcję na globalnych rynkach po ich ponownym otwarciu - uważają inwestorzy. Ich zdaniem mogą wzrosnąć ceny ropy i zwiększyć się popyt na bezpieczne aktywa - podał Reuters.

Reakcja rynków i inwestorów na atak USA na Iran

Reakcja rynków i inwestorów na atak USA na Iran

Źródło:
Reuters, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Od 1 lipca 2025 roku maksymalne wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny między innymi wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast mają wzrosnąć o około 5 procent - wynika z projektu rozporządzenia zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Podwyżki dla samorządowców. Rząd szykuje zmiany

Podwyżki dla samorządowców. Rząd szykuje zmiany

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+