Stare karty, kłopoty z telefonami, technologiczny drenaż mózgów. Oto efekt sankcji

Źródło:
TVN24 Biznes
Grabiec o imporcie ropy z Rosji
Grabiec o imporcie ropy z RosjiTVN24
wideo 2/5
Grabiec o imporcie ropy z RosjiTVN24

Banki wykorzystują stare karty kredytowe, samochody produkowane są bez ważnych podzespołów, a smartfony nie działają prawidłowo - oto niektóre wnioski płynące z raportu dotyczącego wpływu unijnych sankcji na rosyjski sektor technologiczny. Opracowanie przygotował think tank Parlamentu Europejskiego (PE).

W stworzonym przez European Parliamentary Research Service raporcie "Sankcje na rosyjski sektor technologiczny: jak są skuteczne?" oceniono, że "dotkliwe sankcje nałożone przez Zachód na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę miały znaczący wpływ na rosyjski sektor technologiczny".

"Rosja stara się obejść sankcje, a przeciwdziałanie temu wymaga konsekwentnego wdrażania i egzekwowania ograniczeń. Dalsza koordynacja w tym zakresie zwiększyłaby wpływ istniejących sankcji i powinna stanowić krok w kierunku zakończenia wojny" - stwierdził think tank PE.

W raporcie wskazano ponadto, że "od wybuchu wojny Unia Europejska (UE) i jej zachodni sojusznicy nałożyli dziewięć pakietów sankcji i wszystkie mają na celu ograniczenie zdolności Rosji do dalszego prowadzenia wojny. Dodano, że sankcje "obejmują technologie podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystywane do celów cywilnych i celów wojskowych".

"Kontrole eksportu zostały nałożone na półprzewodniki, komponenty samolotów i wyposażenie wojskowe. Sankcjami objęto towary, ponad tysiąc osób i podmiotów. Warto zauważyć, że ósmy pakiet wprowadził całkowity zakaz skupu kryptowalut i na świadczenie usług informatycznych (IT) oraz doradztwo informatyczne. Pakiet dziewiąty przyjęty w grudniu 2022 r. wprowadził dodatkowe zakazy eksportu dronów, silników do dronów, laptopów i generatorów, by uniemożliwić ich wykorzystanie przez rosyjską armię" - wyjaśniono w raporcie.

Sankcje i ich wpływ na rosyjską gospodarkę

W raporcie wskazano, że jeśli chodzi o zyski z ropy i gazu, pomimo sankcji Rosja "wykazała pewien stopień odporności na kryzys w perspektywie krótkoterminowej". Zaznaczono jednak, że gospodarka, która jeszcze w 2021 roku była 11. na świecie, w wyniku "wyniszczających sankcji wchodzi w recesję" i "ta sytuacja ma ulec pogorszeniu w przyszłości".

W przypadku technologii natomiast, pomimo deklarowanego przez władze zamiaru uzyskania autonomii w tym zakresie, "wpływ zachodnich sankcji prawdopodobnie może cofnąć postęp technologiczny Rosji o dziesięciolecia".

Jeśli chodzi o "cyfrowe niedobory w rosyjskim życiu codziennym" - informuje think tank PE - to "ze względu na brak półprzewodników banki wykorzystują stare karty kredytowe, samochody produkowane są bez ważnych podzespołów, a smartfony nie działają prawidłowo z powodu zakłóceń związanych z tym, że Nokia i Ericsson wycofują się z rynku".

"Sieci komórkowe są wolniejsze, a zasięg i jakość komunikacji spadły. Niedawno wyżsi menedżerowie w Yandex (rosyjski Google) zostali objęci sankcjami UE. W sierpniu 2022 r. firma została sprzedana państwu, co było wyraźnym sygnałem, że prezydent Rosji Władimir Putin chce zyskać większą kontrolę nad internetem" - napisano w analizie. Zwrócono też uwagę, że aby ograniczyć swobodę wypowiedzi w internecie w marcu ubiegłego roku Rosja zakazała Twittera i Facebooka.

Think tank PE wskazał, że w Rosji następuje "technologiczny drenaż mózgów". "Szacuje się, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wojny około 250 000-500 000 wykwalifikowanych pracowników opuściło Rosję, aby kontynuować karierę gdzie indziej. (...) Według rosyjskiego wiceministra spraw wewnętrznych już w czerwcu w kraju brakowało 170 000 informatyków" - podkreślono w raporcie.

Rosyjskie próby obejścia sankcji

Ponadto zwrócono uwagę na "brak dostępnych półprzewodników dla rosyjskiej armii". Odbija się to na produkcji dronów, rakiet i wojskowych systemów łączności. "Ze względu na ich niedobór Rosja ma trudności z zaopatrzeniem w ten sprzęt swojej armii i lotnictwa wojskowego i zwraca się do krajów trzecich, takich jak Chiny, które często dostarczają mniej zaawansowane podzespoły" - stwierdzono.

Dodano, że chińscy "producenci mają obawy dotyczące pogłębiania więzi z Rosją w związku z ryzykiem wyparcia z rynków zachodnich i narażenia na wtórne sankcje USA".

Inny przykład to Iran, który dostarczył Rosji drony Shahed-36 wykorzystywane na wojnie z Ukrainą. "Niedawno utworzona amerykańska grupa zadaniowa bada obecność amerykańskiej technologii w tych dronach, które prawdopodobnie zostały przemycone lub wzięte z urządzeń kuchennych" - napisano w raporcie.

Jak powstrzymać obchodzenie sankcji?

W podsumowaniu wskazano, że "Rosja wciąż jest w stanie obejść sankcje, konieczne jest zatem ich lepsze egzekwowanie". Dodano, że "praktyki państw członkowskich dotyczące stosowania przepisów są różne", przy czym "niektórzy uważają naruszenie sankcji za przestępstwo karne, inni za administracyjne".

Wskazano, że ujednolicenie zasad dotyczących sankcji może pomóc w zwalczaniu luk prawnych, a jednocześnie służyć jako środek odstraszający.

Państwa członkowskie mogą poprawić efektywność sankcji przez większe zaangażowanie w raportowanie i dzielenie się informacjami między sobą.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: YuryKara / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Unia Europejska chce przyciągnąć najbardziej utalentowanych badaczy z całego świata, w tym z USA - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała przy tym wsparcie dla nauki w wysokości 500 milionów euro. Skrytykowała też działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Źródło:
PAP, Politico

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski ocenił w poniedziałek w mediach społecznościowych, że pojawienie się nowych inwestorów na rynku bankowym może zwiększyć konkurencyjność tego sektora. Jastrzębski zamieścił swój wpis w poniedziałek na platformie X po informacji o tym, że Erste Group kupi 49 procent udziałów Santander Bank Polska.

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Źródło:
PAP

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP

Ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie - podkreślili związkowcy podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego z Andrzejem Dudą. Prezydent wyjaśnił, że poprosił o konsultacje zanim podejmie decyzję co do dalszych losów ustawy.

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Źródło:
PAP

Linie Finnair odwołały w poniedziałek około 100 lotów, czyli blisko jedną trzecią. Pracownicy fińskiego przewoźnika kontynuują strajk rozpoczęty pod koniec ubiegłego tygodnia, a domagają się podwyżki płac.

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Źródło:
PAP

Polska spółka hotelarska Orbis po ponad 100 latach działalności zmieniła swoją nazwę na Essendi - wynika z informacji przekazanych przez firmę. Zmiana ta jest efektem decyzji właściciela, grupy AccorInvest, która dąży do ujednolicenia swojej działalności.

Orbis zmienił nazwę

Orbis zmienił nazwę

Źródło:
PAP

Przez zakaz używania fajerwerków upaść mogą tysiące firm, a rynek zostanie zalany niebezpiecznymi produktami niewiadomego pochodzenia - ostrzega Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt, podczas którego omawiana będzie kwestia ograniczeń w korzystaniu z wyrobów pirotechnicznych.

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obszar startów rakiet firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, uzyska oficjalny status miasta. W referendum dotyczącym tej kwestii większość głosujących stanowili pracownicy miliardera. "Starbase w Teksasie jest teraz prawdziwym miastem!" - napisał w mediach społecznościowych Elon Musk.

Musk będzie miał swoje miasto

Musk będzie miał swoje miasto

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Radaway oraz jej dyrektorowi handlowemu - poinformował urząd w komunikacie prasowym. Według UOKiK, firma mogła przez prawie 10 lat w niedozwolony sposób ustalać ceny wyposażenia łazienek.

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Źródło:
PAP

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to jak najszybciej. 31 maja kończy się okres wypłat na podstawie wniosków z ubiegłego roku - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona w środę. Ekonomiści są zgodni. Według oczekiwań rynkowych RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byłoby to dobrą wiadomością dla części kredytobiorców, bowiem im niższa stopa NBP, tym niższa rata.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu w poniedziałek zostanie wyłączony komunikator Skype. Usługa została uruchomiona w 2003 roku i szybko zyskała popularność na całym świecie jako tańsza alternatywa dla połączeń telefonicznych. Ale czasy świetności ma już dawno za sobą.

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bierze pod uwagę wydłużenie terminu na sprzedaż TikToka przez spółkę ByteDance. Według obecnych przepisów Chińczycy mają na to czas do 19 czerwca, inaczej aplikacja będzie zakazana w USA.

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

Źródło:
CNN

Trwają prace nad ostatecznymi zapisami programu dopłat do rowerów elektrycznych - przekazał resort klimatu i środowiska. Zapewniono, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje, by "Mój Rower Elektryczny" ruszył do połowy roku. Budżet programu to 50 milionów złotych.

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Źródło:
PAP

Narodowy bank Tanzanii zakazał używania walut obcych, w tym dolara amerykańskiego, do rozliczania krajowych transakcji i płatności. Cudzoziemcy, również turyści, muszą wymienić waluty obce w bankach komercyjnych lub kantorach w Tanzanii.

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Warren Buffett, amerykański miliarder, finansista i legendarny inwestor, zapowiedział odejście na emeryturę pod koniec tego roku i rezygnację z kierowania Berkshire Hathaway. 94-latek wskazał również swojego następcę.

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Źródło:
PAP, BBC

Wzrost ceł może spowodować wzrost kosztów produkcji samolotów i osłabić turystykę przyjazdową do USA - ocenili ekonomiści w raporcie Allianz Research. Ich zdaniem wojna handlowa dodatkowo zwiększy zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dla producentów samolotów.

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale tego roku na rynku było wielu klientów zdecydowanych na zakup mieszkania w najbliższym czasie - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass oraz RynekPierwotny.pl. Autorzy informacji zwrócili uwagę, że coraz dłużej trwa proces sprzedaży mieszkania.

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

Źródło:
PAP

Niecodzienny pomysł na relaks miał były prawnik, Kwon Yong-Seok, który założył hotel Prison Inside Me, inspirowany więzieniem. W obiekcie położonym 80 kilometrów od Seulu goście mogą zamknąć się w pięciometrowych celach.

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Źródło:
PAP