Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Źródło:
PAP
Ekonomista Sławomir Dudek o skutkach ubocznych ceł Trumpa
Ekonomista Sławomir Dudek o skutkach ubocznych ceł TrumpaTVN24
wideo 2/7
Ekonomista Sławomir Dudek o skutkach ubocznych ceł TrumpaTVN24

Spadki na europejskich parkietach. Tak giełdy zareagowały na dodatkowe cła prezydenta USA Donalda Trumpa, które w środę weszły w życie. Indeksy w Azji zakończyły dzień pod kreską.

Główne europejskie giełdy po otwarciu były na minusie od 1,5 do 3,5 proc.

Giełdy reagują na dodatkowe cła Trumpa

DAX we Frankfurcie oscylował w okolicach minus 2,8 proc. Podobnie wyglądał początek wtorkowych notowań na innych dużych giełdach Europy: francuski CAC również notował spadek o blisko 2,8 proc., a główny wskaźnik giełdy w Londynie FTSE250 - o 2,3 proc.

Od silnej przeceny zaczęły się w środę notowania szwajcarskiego indeksu SMI, którego wartość spadła w stosunku do wtorkowego zamknięcia o około 4 proc. Dość skutecznie przed takiego rzędu spadkami bronił się warszawski WIG, który notował spadek na poziomie około 1,3 proc.

"Na czerwono" zakończyły się notowania na giełdzie w Tokio. Indeks Nikkei spadł o 3,93 proc. w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Nieco niższy spadek notowała giełda w Singapurze - minus 2,3 proc.

Na minimalnym plusie dzień zakończył się natomiast w Hongkongu, gdzie w poniedziałek odnotowano największy od 1997 r. dzienny spadek notowań (-13,32 proc.); w środę indeks Hang Seng wzrósł o 0,68 proc. Na lekkim wzroście zakończyły się też notowania na giełdzie w Szanghaju (0,49 proc.).

Kolejne cła Trumpa wchodzą w życie

Zawirowania na światowych giełdach, które trwają od drugiej połowy ubiegłego tygodnia, są przede wszystkim efektem ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa na większość państw świata. Dodatkowo w środę czasu polskiego Biały Dom wprowadził podwyższone stawki na towary z blisko 60 krajów, w relacjach z którymi Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy. Wśród nich jest 20-procentowe cło na produkty z UE oraz 84-procentowe na towary z Chin. Łącznie chiński eksport do USA obłożony jest już stawką w wysokości 104 proc.

Wysokie stawki dotknęły szczególnie te państwa, w których produkowane są towary w największym stopniu obecne na amerykańskim rynku, tj.: Kambodżę (49 proc.), Wietnam (46 proc.), Bangladesz (37 proc.), Indonezję i Tajwan (po 32 proc.), Indie (26 proc.), Koreę Płd. (25 proc.), Japonię (24 proc.). Według ekspertów eskalacja napięć w polityce handlowej, zwłaszcza pomiędzy USA a Chinami, może w dalszym ciągu negatywnie wpływać na decyzje inwestorów.

Czytaj również: Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie >>>

"Rynki przygotowują się na większą presję"

To wywołuje widmo przedłużającego się starcia handlowego największych gospodarek na świecie, które mogą poważnie zaszkodzić obu krajom. Premier Chin Li Qiang powiedział, że jego kraj dysponuje wystarczającymi narzędziami w swojej polityce, aby w pełni "zrównoważyć" negatywne skutki zewnętrzne związane z taryfami. Inwestorzy czekają na prawdopodobną odpowiedź chińskich władz i spekulują o możliwym wprowadzeniu nowych środków stymulujących chińską gospodarkę.

- W związku z ogłoszeniem przez USA surowszych taryf celnych rynki oczekują mocniejszych bodźców wsparcia gospodarki w celu pobudzenia konsumpcji - mówi Kenny Ng, strateg w China Everbright Securities Management.-

- Trump sygnalizuje twarde stanowisko wobec Chin, więc rynki przygotowują się na większą presję, a nastroje pozostają kruche - wskazuje z kolei Charu Chanana, główna strateg ds. inwestycji w Saxo Markets.

Dodaje, że teraz wiele zależy od odpowiedzi Chin. - Silny odwet ze strony chińskich władz może jeszcze bardziej zaszkodzić nastrojom inwestorów - podkreśla Chanana.

Rynki reagują na cła Trumpa

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 145,10 za 1 USD, wyżej o 0,8 proc., Euro jest po 1,1059 USD, w górę o 0,9 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,41 proc., wyżej o 12 pb. Bitcoin kosztuje 76.621,02 USD za token, niżej o 0,6 proc. Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.017,25 USD za uncję, wyżej o 1,1 proc.

Ropa WTI na NYMEX jest po 58,16 USD za baryłkę - niżej o 2,38 proc., a Brent na ICE zniżkuje o 2,36 proc. do 61,34 USD.

Autorka/Autor:Pkarp/kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLE BERG-RUSTEN

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP