Rosjanie boleśnie odczują gwałtowny wzrost cen

Ze świata

EPAGwałtowny wzrost inflacji i obniżenie płac realnych, może doprowadzić do sytuacji, w której Rosjanie połowę swoich dochodów wydawać na jedzenie

Gwałtowny wzrost inflacji i obniżenie płac może doprowadzić do sytuacji, w której Rosjanie połowę swoich dochodów w tym roku wydadzą na jedzenie.

Badanie cen detalicznych przeprowadzone przez VTB Capital przewiduje, że wydatki Rosjan na żywność do końca 2015 roku mogą wynosić między 50-55 proc. dochodów gospodarstw domowych, informuje dziennik "Wiedomosti".

W zeszłym roku wydatki wynosiły 40 proc.

Przyczyny

Przewidywanej podwyżce kosztów żywności, jest winna obniżka płac realnych, związana z dewaluacją rubla - podaje The Moscow Times za raportem. Wahania kursu rubla zostały zaś spowodowane przez spadek cen ropy i sankcje nałożone na Moskwę przez Zachód. Stopień inflacji cen produktów spożywczych osiągnął w lutym poziom aż 22 proc., jednak analitycy spodziewają się stabilizacji w drugim kwartale i inflacji oscylującej wokół 9,6 proc. do końca 2015 roku.

Jeszcze w styczniu, Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji przewidywało jednak, że inflacja w tym kraju osiągnie swój szczyt w marcu-kwietniu, kiedy to może dojść do 15-17 proc. w ujęciu rocznym, a 2015 rok zakończy na dwucyfrowym poziomie.

Prognozę taką sformułował, wiceminister rozwoju gospodarczego Aleksiej Wiedjew. W jego ocenie wpływ na inflację w 2015 roku wywierać będą dynamika importu i wahania kursu rubla.

Federalna Służba Statystyki Państwowej (Rosstat) wstępnie podała, że inflacja w 2014 roku wyniosła 11,4 proc. wobec 6,5 proc. w 2013, 6,6 proc. - w 2012, 6,1 proc. - w 2011 i 8,8 proc. - w 2010. Bank Rosji stawiał sobie za cel sprowadzenie inflacji w 2014 roku do 5 proc. Po raz ostatni dwucyfrową inflację w Rosji odnotowano w 2008 roku, kiedy to wyniosła 13,3 proc.

Mniejsze rezerwy

Topnieją także rosyjskie rezerwy walutowe. Bank Centralny Rosji na początku lutego informował, że wynoszą one 374,7 mld dolarów. Oznacza to, że zapasy gotówki tylko od grudnia skurczyły się o ponad 24 mld dolarów, bowiem wynosiły wtedy 398,9 mld dolarów. Obecny stan rezerw walutowych, czyli 374,7 mld dolarów to najniższy poziom od marca 2009 roku, kiedy na świecie szalał globalny kryzys gospodarczy. Wówczas rosyjskie rezerwy walutowe wynosiły 376,1 mld dolarów.

Rosja wprowadza kartki na jedzenieTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: EPA