Japonia zamraża aktywa między innymi prezydenta Rosji Władimira Putina, ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa i trzech rosyjskich banków - w tym centralnego - poinformował premier Japonii Fumio Kishida. Z kolei Tajwan przyłącza się do inicjatywy odcięcia Rosji od systemu międzynarodowych rozliczeń finansowych SWIFT - podał rząd w Tajpej.
Japonia zakazuje też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami, a sankcje obejmą ponadto cztery inne osoby z otoczenia Putina.
Japonia nakłada sankcje
- Uzgodniliśmy, że konieczne jest wdrożenie potężnych sankcji na Rosję - powiedział Kishida po rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem.
Premier zapowiadał już wcześniej ograniczenie transakcji z bankiem centralnym Rosji. A wcześniej w poniedziałek, po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Kishida powiedział, że Japonia nałoży też restrykcje na podmioty z Białorusi.
Reuters przypomina, że rosyjskie rezerwy zagraniczne warte były w czerwcu 2021 roku 585,3 mld dol., z czego 5,7 proc. ulokowane było w jenach. Japonia przeznacza 100 mln dol. na pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Tokio przyłączyło się też do inicjatywy odcięcia wybranych rosyjskich banków od systemu SWIFT, ogłosiło ograniczenie handlu rosyjskimi obligacjami skarbowymi oraz zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych.
Tajwan też będzie blokował Rosji dostęp do SWIFT
Prezydent Caj Ing-wen powiedziała, że Tajwan będzie nakładał sankcje na Rosję w porozumieniu z zachodnimi partnerami.
Resort spraw zagranicznych poinformował, że Tajwan, jako "członek demokratycznego obozu wspólnoty międzynarodowej (...) oraz ze względów humanitarnych dostarczy Ukrainie pilnie potrzebne materiały umożliwiające pomoc medyczną".
Rząd w Tajpej już w piątek ogłosił, nie informując wtedy jeszcze o szczegółach planowanych retorsji, że dołączy do sankcji nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone i inne kraje.
Czytaj także: Szwajcaria dołącza się od unijnych sankcji na Rosję >>>
Monako nakłada sankcje na Rosję
Monako będzie zamrażać aktywa i nakładać sankcję na niektórych Rosjan po inwazji prezydenta Władimira Putina na Ukrainę - przekazał cytowany przez Agencję Reutera Pałac Książęcy w Monako. Księstwo nad Morzem Śródziemnym jest uważane za raj podatkowy dla najbogatszych.
Francja zapowiada konfiskatę dóbr luksusowych
Wcześniej w poniedziałek sąsiadująca z księstwem Francja poinformowała, że przeczesuje aktywa finansowe należące do Rosjan, znajdujące się na listach sankcji związanych z wojną na Ukrainie, w tym nieruchomości, jachty i luksusowe samochody.
- Mamy środki prawne do przejęcia wszystkich tych aktywów - powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire po spotkaniu kryzysowym z prezydentem Emmanuelem Macronem.
Czytaj także: Francja chce odbierać Rosjanom dobra luksusowe >>>
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock