TVN24 Biznes | Ze świata

Szwajcaria dołącza się do unijnych sankcji na Rosję

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters
Rosyjska agresja na Ukrainę. Mapa
Rosyjska agresja na Ukrainę. Mapa
wideo 2/8
Rosyjska agresja na Ukrainę. Mapa

Szwajcarski rząd zamrozi aktywa należące do określonych osób i firm związanych z Rosją. Tym samym Szwajcaria włączy się w pakiet sankcji, który został nałożony przez Unię Europejską.

Jeszcze w niedzielę prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis zapowiadał, że jest "bardzo prawdopodobne", że Szwajcaria pójdzie w ślady UE. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szwajcaria dołącza do Unii Europejskiej

"W związku z dalszą interwencją wojskową Rosji na Ukrainie, 28 lutego Rada Federalna podjęła decyzję o przyjęciu pakietów sankcji nałożonych przez UE 23 i 25 lutego" - poinformował rząd w oświadczeniu. Szwajcaria przyjęła również sankcje finansowe wobec rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, ze skutkiem natychmiastowym. "Szwajcaria potwierdza swoją solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami; będzie dostarczać pomoc humanitarną dla ludzi, którzy uciekli do Polski" - przekazał rząd, ponawiając ofertę mediacji w sporze.

Rosyjskie interesy w Szwajcarii

W poniedziałek niemiecki dziennik Bild wyliczał rosyjskie interesy z Zurichem. "W niewielkiej Szwajcarii, która "zawsze lubiła robić interesy z despotami, dyktatorami i oligarchami, ląduje rocznie nawet 10 mld dolarów" - podkreślił "Bild", powołując się na informacje portalu Swissinfo.

"Zwłaszcza mniejsze, dyskretne banki prywatne są popularne wśród oligarchów Putina - i zarabiają na tym fortunę" - napisał "Bild".

Szwajcarski minister finansów Ueli Maurer powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że handel towarami pozostał w większości nienaruszony. Wyjaśnił, że sankcje Unii Europejskiej przeciwko Rosji, które przyjęła Szwajcaria, nie objęły tego sektora.

Szwajcaria jest głównym ośrodkiem handlu rosyjskimi towarami - zaznaczył Reuters.

"Prawie jedna trzecia wszystkich rosyjskich fortun trzymanych za granicą znajduje się w Szwajcarii. 80 proc. rosyjskiego handlu towarami przechodzi przez Szwajcarię" - napisał "Bild".

Szwajcaria zakazuje wjazdu rosyjskim oligarchom

Szwajcaria zakazała wjazdu do kraju pięciu oligarchom bliskim prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi - przekazała cytowana przez Agencję Reutera szwajcarska minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter. Nie wymieniła ich nazwisk, powołując się na względy prywatności.

Z kolei Maurer poinformował, że rosyjskie inwestycje w Szwajcarii stanowią zaledwie 1 proc. spośród wszystkich inwestycji w tym kraju.

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Mikadun / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości