Królewski sąd w Jersey nałożył formalny nakaz zamrożenia aktywów o wartości około siedmiu miliardów dolarów powiązanych z Romanem Abramowiczem - podał Reuters. Policja przeszukała nieruchomości rosyjskiego oligarchy - przekazał dział prawny jednej z Wysp Normandzkich.
Abramowicz to jeden z kilku najbogatszych Rosjan dodanych w zeszłym miesiącu do sankcji Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Od tego czasu rządy podejmują działania mające na celu odebranie im jachtów i innych luksusowych aktywów.
Majątek Abramowicza na wyspie Jersey zamrożony
Jak podał Reuters, policja z Jersey przeprowadziła we wtorek przeszukanie pomieszczeń podejrzanych o powiązanie z działalnością biznesową Abramowicza.
"Sąd Królewski nałożył również formalny nakaz zamrożenia w dniu 12 kwietnia (...) aktywów uznanych za wycenione na ponad 7 miliardów dolarów, a które podejrzewa się, że są powiązane z panem Abramowiczem, i które znajdują się na Jersey lub są własnością spółek zarejestrowanych na Jersey" - napisano w oświadczeniu departamentu prawnego wyspy Jersey.
Urzędnicy zaznaczyli, że na tym etapie nie będą udzielać komentarzy. Nikt z policji w Jersey również nie udzielił komentarza - podał Reuters.
Na początku tego miesiąca karaibski kraj Antigua i Barbuda zobowiązał się, że pomoże Wielkiej Brytanii w przejęciu jachtów należących do Abramowicza. Superjachty powiązane z biznesmenem o łącznej wartości szacowanej na 1,2 miliarda dolarów zostały również zadokowane w południowo-zachodniej Turcji.
Abramowicz próbował sprzedać klub piłkarski Chelsea z Premier League, zanim został ukarany sankcjami, ale przeszkodził mu w tym rząd brytyjski, po tym jak jego finanse znalazły się na czarnej liście sankcji - wyjaśnił Reuters.
Czytaj także: Jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki. Bruksela podaje dane o zamrożonych rosyjskich majątkach
Piąty pakiet sankcji na Rosję
Unia Europejska wprowadza piąty pakiet sankcji na Rosję po inwazji na Ukrainę. Restrykcje zostały zatwierdzone w piątek przez Radę UE.
Pakiet zakłada m.in. zakaz zakupu i importu węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub są z Rosji eksportowane, począwszy od sierpnia 2022 roku. Ponadto całkowity zakaz transakcji został nałożony na cztery kluczowe rosyjskie banki, które mają 23 proc. udziału w rynku rosyjskiego sektora bankowego.
Po usunięciu z systemu SWIFT banki te zostaną teraz poddane zamrożeniu aktywów, a tym samym zostaną całkowicie odcięte od rynków UE.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: eurosport