Innowacje pokonają biedę? Yunus: należy zmienić praktyki wolnego rynku

Aby skutecznie walczyć z biedą, należy zmienić praktyki wolnego rynku - uważa Muhammad YunusShutterstock

Aby skutecznie walczyć z biedą, należy zmienić praktyki wolnego rynku: zamiast na maksymalizację indywidualnego zysku postawić na rozwiązywanie problemów społecznych poprzez innowacyjne projekty biznesowe - uważa Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Prof. Yunus, ekonomista, założyciel Grameen Banku w Bangladeszu i twórca mikrokredytów, podkreśla, że chodzi o projekty, które mogą się samofinansować.

Model „biznesu społecznego”

Jego zdaniem na Zachodzie mogłoby to skutecznie odciążyć rozrośnięte systemy państwa opiekuńczego, które rozleniwiają obywateli i de facto utrwalają ich uzależnienie od czerpania z publicznych pieniędzy. Jednocześnie globalizacja i rozwój nowych technologii pozwalają uwolnić indywidualny potencjał każdej jednostki, jeśli da jej się taką szansę. Yunus propaguje ideę firm społecznych - przedsiębiorstw, które działają na rynku i zarabiają na siebie, ale ich właściciele nie pobierają dywidendy, natomiast wspierają powszechną edukację, opiekę zdrowotną, opiekę nad osobami starszymi itp. - Przedsiębiorstwo społeczne to firma jak inne, rządząca się klasycznymi prawami biznesu, tylko ma inne cele. Nie jest powołana do mnożenia indywidualnego zysku właścicieli, lecz do tego, by rozwiązać dostrzeżony przez nich problem społeczny, bez konieczności ciągłego sięgania po pieniądze cudze – państwa, filantropów lub dużych firm - powiedział Yunus podczas wizyty w Brukseli. - Ubóstwo (...) jest wytworem systemu. Aby je wyeliminować, trzeba stworzyć odmienną kulturę myślenia i działania, także na rynku, który musi się otworzyć również dla biednych - dodał. W Europie wzbudza ogromne zainteresowanie propagowany przez Yunusa model „biznesu społecznego” nie skierowanego na zysk, lecz na rozwiązywanie problemów. Przedsięwzięcia takie przynoszą zyski, ale te są inwestowane w kolejne przedsięwzięcia dobierane pod kątem rozwiązywania problemów, takich jak malaria czy bezdomność. - Przedsiębiorstwo społeczne to koncepcja wciąż słabo rozumiana. Osoby wrażliwe na kwestie społeczne najczęściej nie chcą i nie umieją działać biznesowo, a przedsiębiorcy utożsamiają tak nazywane przedsięwzięcia z akcjami charytatywnymi czy społeczną odpowiedzialnością biznesu polegającą na przeznaczaniu części zysków na akcje społeczne. Problemem są schematy myślowe, w których tkwimy – powiedziała PAP dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i partner w ośrodku dialogu i analiz ThinkThank, współorganizatorka wizyty noblisty w Brukseli. Muhammadowi Yunusowi i Grameen Bankowi przyznano w 2006 r. Pokojową Nagrodę Nobla za nowatorskie podejście i skuteczność w eliminowaniu biedy na świecie, m.in. poprzez udzielanie mikrokredytów najbiedniejszym mieszkańcom Bangladeszu, głównie kobietom. Rozwiązania proponowane przez Yunusa są stosowane także w krajach rozwiniętych, m.in. w Europie, gdzie przedsiębiorstwa społeczne stanowią dzisiaj około 10 proc. ogółu firm z sektora MŚP. W 2011 r. Yunus został odwołany ze stanowiska dyrektora Grameen Banku decyzją banku centralnego podjętą w imieniu rządu i uzasadnianą przekroczeniem wieku emerytalnego, wynoszącego w Bangladeszu 60 lat. Yunus wyrażał przekonanie, że w rzeczywistości ukarano go w ten sposób za ambicje polityczne i że rząd chciał przejąć kontrolę nad bankiem. Właścicielami Grameen Banku w Bangladeszu w 94 proc. są jego pożyczkodawcy, 6 proc. udziałów należy do państwa.

Przeciwnik instytucji charytatywnych

Zainteresowanie Grameen Bankiem i innymi inicjatywami Yunusa wzrosło po kryzysie finansowym, który wtrącił miliony ludzi w biedę, angażując jednocześnie ogromne pieniądze publiczne w ratowanie banków, które stanęły na krawędzi bankructwa z pogoni za krótkoterminowym zyskiem. - Po kryzysie finansowym trochę inaczej rozumiemy reguły i mamy świadomość, że nie mogą one służyć samym sobie, ale ludziom - powiedział PAP europoseł Michał Boni (PO), współorganizator konferencji z udziałem noblisty w Brukseli. Grameen Bank działa w kilkudziesięciu krajach, głównie rozwijających się, ale też np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie ma 19 oddziałów, choć nie jako bank, lecz organizacja pozarządowa. Osiąga wskaźnik spłaconych kredytów na poziomie 98 proc, choć opiera się na zaufaniu, a nie na gwarancjach i zabezpieczeniach jak tradycyjne banki. W odróżnieniu od banków komercyjnych w Grameen Banku kwota odsetek od otrzymanej pożyczki nigdy nie może przekroczyć kwoty samej pożyczki, niezależnie od okresu spłaty. Przykładem innowacyjnych sposobów walki z biedą jest walka z powodującym kurzą ślepotę u dzieci niedoborem witamin. Bank założony przez Yunusa zaczął rozprowadzać nasiona warzyw przy okazji pożyczek dla najbiedniejszych. W ten sposób stał się z czasem największym dystrybutorem nasion w Bangladeszu. Bank promuje podejmowanie problemów społecznych, edukacyjnych i zdrowotnych, takich jak zapewnienie dzieciom edukacji, budowanie higienicznych toalet, zapewnienie czystej wody pitnej itp. Mikropożyczki umożliwiają ludziom zakup narzędzi, sprzętu i pojazdów. Średnia kwota pożyczki wynosi około 350 dolarów. Ciekawa jest koncepcja elastyczności w organizacji pracy Grameen Banku. W razie klęsk żywiołowych, a te często zdarzają się w Bangladeszu, oddziały banku zamieniają się w sztaby zarządzania kryzysowego i pomocy humanitarnej. Yunus jest przeciwnikiem instytucji charytatywnych w walce z ubóstwem. - Jeśli coś się otrzymuje za darmo, człowiek nie czuje się za to odpowiedzialny ani tego nie szanuje. Oczywiście są sytuacje, w których dawanie pieniędzy jest konieczne, ale chodzi o to, by nie trwało to za długo - powiedział noblista.

Wizyta w Brukseli

Pytany o recepty na problemy Europy, takie jak bezrobocie wśród młodych, mówi. że zacząłby od eksperymentów – np. projektów z udziałem młodych ludzi w dwóch krajach. Ale projekty te miałby polegać nie na tworzeniu miejsc pracy dla młodych ludzi, lecz na tym, żeby oni sami tworzyli je dla siebie. Yunus zwrócił uwagę na wielkie możliwości, które dzięki technologii mają obecnie młodzi ludzie. Dodał, że on nie miał nawet 10 proc. takich możliwości. - Ale te nowe technologie mogą być dobrze lub źle spożytkowane. Powstają i są oparte na modelu biznesowym zysku, zarobienia jak największych pieniędzy, a nie z myślą o biednych - zauważył. - Technologie cyfrowe są bardzo istotne, bo mogą dokonać zmiany w życiu ludzi dotkniętych ubóstwem. To cyfrowa lampa Aladyna. Można dzięki niej rozwiązać wiele problemów, bo nowe technologie ułatwiają edukację, komunikację itp. - podkreślił Yunus. - Mamy wielką falę rewolucji cyfrowej, która buduje nowe możliwości ekonomiczne, nowe możliwości społeczne i ludzkie, umożliwia większą otwartość i wymianę doświadczeń i dzielenia się wszystkim - przyznał rację nobliście Michał Boni. Szansą dla walki z ubóstwem może być też globalizacja, o ile nie służy wyłącznie pogoni za zyskiem. - Globalizacja może zbliżać ludzi, a technologia może w tym pomagać. Ale chodzi o inny rodzaj globalizacji, nie nastawiony tylko na zysk i wysysanie bogactw naturalnych, ale na dzielenie się ideami, rozwiązaniami, wymienianie się nimi w dobrym celu - podsumował Yunus. Prof. Yunus przebywał w tym tygodniu w Brukseli, gdzie spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, europosłami oraz przedstawicielami instytucji europejskich i Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE. Był głównym bohaterem środowej konferencji w Komitecie Ekonomiczno-Społecznym "Future of Europe: Social Economy first?" z udziałem instytucji unijnych oraz europejskiej organizacji biznesowej BusinessEurope i polskiej Lewiatan.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Węgierska linia lotnicza Wizz Air wróci na podwarszawskie lotnisko w Modlinie - dowiedziała się nieoficjalnie redakcja tvn24.pl ze źródła zbliżonego do lotniska. Ogłoszenie nowych tras ma nastąpić podczas konferencji prasowej zaplanowanej na piątek.

Wizz Air wraca do Modlina

Wizz Air wraca do Modlina

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy podwyższającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Przywracają one brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym Sejmowi przez rząd, co oznacza między innymi usunięcie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS i Konfederacją.

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Źródło:
PAP

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowe źródła dochodów własnych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2028-2034 pozwolą uzyskać średnio 44 miliardy euro rocznie - wynika z dokumentów opublikowanych przez Komisję Europejską.

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk ocenił, że polityków PiS złości, że Polska "wywalczyła w Brukseli najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw UE" i są oni "zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw". Przedstawiciele PiS uważają, że propozycja kolejnego budżetu UE nie jest korzystna dla Polski.

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Źródło:
PAP

Ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku fotoradary działające pod nadzorem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej takich sytuacji odnotowano w stolicy Polski. Z kolei odcinkowy pomiar prędkości z największą liczbą wykroczeń znajduje się na dolnośląskim odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Oszczędności posiada 83 procent Polaków. Są jednak one tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Brak oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków. Tak wynika z badania "Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków", realizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Źródło:
tvn24.pl

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

Skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne podjęcie działań wspierających Grupę Barlinek po ataku rosyjskich dronów na fabrykę w Winnicy. "Konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpośredniej pomocy finansowej oraz uruchomienie systemowych rozwiązań" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Źródło:
tvn24.pl

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+