Zgoda prezydenta Rosji Władimira Putina na zawieszenie broni na Ukrainie może wynikać nie z obawy przed kolejnymi sankcjami gospodarczymi, które może nałożyć Zachód, ale z tego, że we własnym kraju zmaga się on z problemami trudnymi do rozwiązania. Co ważne nie mają one wiele wspólnego z restrykcjami Unii Europejskiej, czy Stanów Zjednoczonych. Jakie problemy ma Władimir Putin?
Najważniejsze problemy Władimira Putina:
1. Surowce
Joseph Dayan, szef zespołu analityków BCS Financial Group uważa, że sankcje nie są najważniejszym problemem ekonomicznym dla Rosji. Wiele koncernów pokazało, że istnieją sposoby prawne, by je obejść. - 50 proc. przychodów w rosyjskim budżecie pochodzi od tego, co można znaleźć pod ziemią, czyli ropy i gazu. Ich ceny od miesięcy są niskie. Ogromne uzależnienie Rosji od sprzedaży tych surowców jest głównym czynnikiem negatywnie wpływającym na tamtejszą gospodarkę - uważa Dayan.
- To, co w dobrych czasem jest plusem, w złych jest ciężarem. Rosja opiera się głównie na jej zasobach naturalnych. Kraj czeka w tym roku recesja. Putin będzie mógł tak przetrwać rok albo dwa, nawet z sankcjami, ale pod warunkiem, że ceny ropy nie spadną poniżej 50 dolarów za baryłkę. Jeśli tak się stanie, to wszystko może skończyć się bardzo źle - przewiduje Dayan.
2. Słabość instytucji
Rosja znajduje się w czołówce rankingu najbardziej skorumpowanych państw na świecie - wynika z danych Transparency International za 2014 rok. Jej ocena w zestawieniu to 27 na 100, gdzie 0 oznacza kraj doszczętnie przeżarty korupcją, a 100 czysty. Podobny wynik, jak Rosja osiągnęły takie państwa jak: Pakistan, Gambia, Sierra Leona czy Nigeria.
Ogromny poziom korupcji przekłada się na rozwój gospodarki. Odsuwa też rządzących od wprowadzania kluczowych reform, bo nikt z korumpujących nie zyskuje na zmianach. Jednak w efekcie liczba inwestycji w skorumpowanym kraju spada. Podobnie jak wydajność firm i poziom innowacyjności.
3. Bezrobocie
Brak nowych miejsc pracy i likwidacja istniejących to kolejny z głównych problemów Rosji. Wraz z dławioną sankcjami i cenami ropy gospodarką podupadają biznesy. Produkcja spada i w wielu firmach nie potrzeba już tak wielu pracowników, jak wcześniej.
W styczniu nawet wicepremier ostrzegał Rosjan, że powinni spodziewać się wzrostu bezrobocia. Potwierdzą to statystyki, które obrazują, że od sierpnia ubiegłego roku, kiedy zaczęły obowiązywać zachodnie restrykcje, liczba bezrobotnych stale się zwiększa.
4. Presja społeczna
Władimir Putin nadal cieszy się zaskakująco wysokim poparciem społecznym, ale przy tak silnych zawirowaniach gospodarczych wkrótce może się to zmienić. Kiedy głęboki kryzys dosięgnie Rosjan, państwo nie będzie w stanie wypłacać świadczeń, czyli np. emerytur, bezrobocie dalej będzie rosnąć, a rubel stanie się jeszcze bardziej bezwartościowy, to społeczeństwo może powiedzieć “dość”.
Poza sytuacją ekonomiczną wielu Rosjanom przeszkadza brak wolności prasy, naciski na środowisko LGBT, czy fala emigracji klasy średniej. Te wszystkie czynniki sprawiają, że presja społeczeństwa na władzę będzie coraz silniejsza.
5. Zagrożenie islamskim ekstremizmem
Już ponad 800 rosyjskich obywateli dołączyło do dżihadystów Państwa Islamskiego. Rosja, podobnie jak część państw w Europie, zmaga się z rosnącym nacjonalizmem i ksenofobią, które prowadzą do zwiększonej działalności organizacji ekstremistycznych.
Autor: msz/gry/kwoj / Źródło: Independent