Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy mają dać państwom członkowskim między innymi podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają się też przyczynić do zwiększenia inwestycji w wodór.
Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w piątek po południu w Brukseli. Pakiet gazowo-wodorowy zawiera m.in. ramy prawne dla rozwoju rynku wodoru w UE, w tym szczególne wsparcie jego rozwoju w regionach górniczych, zachęty taryfowe dla inwestycji w biometan i prawną możliwość wstrzymania przez kraje unijne importu gazu z Rosji.
"Porozumienie to przyniesie wiele korzyści konsumentom i naszej planecie. Ograniczy zużycie paliw kopalnych i zmniejszy naszą zależność od importowanych paliw kopalnych. Umożliwi przejście na energię odnawialną i zwiększy bezpieczeństwo dostaw. I co ważne, będzie chronić konsumentów" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Teresa Ribera Rodriguez, hiszpańska wicepremier i minister transformacji ekologicznej i demografii. Hiszpania sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE.
Pod koniec listopada br. Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie kształtu dyrektywy.
Jerzy Buzek o porozumieniu w sprawie pakietu gazowo-wodorowego
- Historyczne porozumienie w sprawie regulacji pakietu gazowo-wodorowego osiągnięte! Nowe przepisy dotyczące wodoru, biometanu (taryfy), wspólnych zakupów gazu i narzędzi prawnych dla państw członkowskich umożliwiających stopniowe wycofywanie jakiegokolwiek gazu z Rosji – te kluczowe punkty wzmacniają unijne cele klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność - poinformował Jerzy Buzek, były premier RP, europoseł Platformy Obywatelskiej, który brał udział w negocjacjach.
Jak podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami Buzek, po raz pierwszy w prawie unijnym zapisano wprost możliwość odcięcia przez kraj UE jakiegokolwiek importu gazu z Rosji, jeśli miałoby to zagrozić bezpieczeństwu tego kraju.
Europoseł PO wyjaśnił, że pakiet zawiera również zakaz importu gazu z Rosji poprzez platformę dla wspólnych zakupów gazu i wodoru. - Wpisaliśmy również taką konieczność dla Unii Europejskiej całkowitego odcięcia się od importu gazu z Rosji w skali europejskiej. (...) Zależało nam, żeby nie było mowy o powrocie do handlu z Rosją, jak to było 5 czy 10 lat temu - wyjaśnił.
Inwestycje w wodór
W kwestii wodoru Jerzy Buzek podkreślił, że jest on przyszłością energetyki. - Obok prądu z energii odnawialnej to będzie drugi najważniejszy nośnik energii w UE. Prąd będzie produkowany z energii odnawialnej, a zielony wodór z tego prądu. Ten wodór będzie służył do magazynowania energii elektrycznej. Możemy ją w każdej chwili znów przekształcić w prąd elektryczny przy pomocy ogniw paliwowych. Z drugiej strony będzie również dawał możliwość uruchomienia transportu morskiego, transportu lotniczego i ciężkiego transportu drogowego w oparciu o urządzenia wodorowe - ocenił były premier.
Europoseł zaznaczył, że wodór będzie również ważny dla przemysłu nawozowego i produkcji stali, z których to sektorów będzie eliminowany w przyszłości gaz ziemny i koks.
- Mamy platformę, dzięki której można będzie kupować wodór w imieniu UE również poza jej granicami. To jest niezwykła korzyść dla Polski. Prawdopodobnie w ciągu 10-15 lat nie będziemy mieli aż takiej produkcji wodoru, aby nam wystarczyła dla naszych wewnętrznych potrzeb. Trzeba zrobić wszystkie, aby tę produkcję uruchomić. Tu mamy daleko idące możliwości finansowania z infrastruktury gazowej przede wszystkim - podkreślił. Buzek dodał, że wykorzystanie środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji będzie możliwe w regionach górniczych właśnie w inwestycje w wodór.
Były premier ocenił, że produkcja biometanu będzie wielka szansa dla Polski, skoro Polska ma możliwość produkować 8-10 mld metrów sześciennych rocznie w perspektywie kilku lub kilkunastu lat. - Trzeba tę możliwość wykorzystać - powiedział.
Jak czytamy w komunikacie Rady UE, wstępne porozumienie z Parlamentem Europejskim musi teraz zostać zatwierdzone i formalnie przyjęte przez obie instytucje.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Andrey Sharpilo / Shutterstock.com