Zarobki w Wielkiej Brytanii. "Nieprzyzwoity poziom nierówności płac"

Źródło:
"The Guardian"
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnych
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/8
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnychReuters Archive

Szefowie największych brytyjskich firm zarobią więcej pieniędzy w 2024 roku do godziny 13 w czwartek niż przeciętny obywatel Zjednoczonego Królestwa przez cały rok. Tak wynika z analizy thinktanku "High Pay Centre", który nawołuje do uczciwszych płac dla pracowników.

High Pay Centre, thinktank prowadzący kampanię na rzecz sprawiedliwszych wynagrodzeń dla pracowników, wyliczył, że do lunchu, czyli do godziny 13:00 trzeciego roboczego dnia w roku przeciętny dyrektor naczelny z firmy należącej do indeksu FTSE 100 będzie zarabiał więcej w przeliczeniu na godzinę niż roczna pensja pracownika w Wielkiej Brytanii wynosząca 34 963 funty (na podstawie mediany średnich wynagrodzeń dla obu grup).

- Podczas gdy pracownicy byli zmuszeni znosić najdłuższe we współczesnej historii zamrożenie płac, to szefom z City pozwolono zgarnąć podwyżki, a bankierom przyznano nieograniczone premie - powiedział Paul Nowak, sekretarz generalny TUC, organu zrzeszającego brytyjskie związki zawodowe. Nowak zarzucił politykom, że pozwalają na zwiększenie się różnicy pomiędzy wynagrodzeniami szefów i pracowników.

- Konserwatyści umożliwiają i przewodniczą w tworzeniu nieprzyzwoitego poziomu nierówności płac - powiedział Nowak. - To nie musi tak wyglądać. Potrzebujemy gospodarki, która nagradza pracę – a nie tylko bogactwo. Oznacza to umieszczenie pracowników w zarządach spółek, aby wnieśli do zarządów tak potrzebny zdrowy rozsądek. Oznacza to sprawiedliwe opodatkowanie bogactwa. Oznacza to także rząd chętny do współpracy ze związkami zawodowymi i pracodawcami, aby podnieść poziom życia wszystkich - dodał.

Jak podaje "The Guardian" od marca 2023 r. średnie wynagrodzenie dyrektorów generalnych wzrosło o 9,5 proc., podczas gdy mediana wynagrodzenia pracowników wzrosła o 6 proc. Średnia płaca dyrektorów generalnych FTSE 100 nieznacznie spadła podczas pandemii, ale od tego czasu wzrosła o około jedną czwartą.

Zarobki najbogatszych w Zjednoczonym Królestwie

Jednocześnie pojawiają się głosy wzywające do zapewnienia dyrektorom generalnym Wielkiej Brytanii znacznych podwyżek, aby mogli konkurować z kwotami wypłacanymi szefom amerykańskich firm. Legal & General Investment Management, jedna z największych brytyjskich firm emerytalnych i ubezpieczeniowych, w zeszłym miesiącu wezwała do "niezbędnej elastyczności" wynagrodzeń, aby przyciągnąć najlepsze talenty za pomocą "struktur wynagrodzeń bardziej dostosowanych do wynagrodzeń w stylu amerykańskim".

High Pay Center obliczyło również, ile czasu zajmie innym najlepiej zarabiającym pracownikom przekroczenie mediany zarobków pełnoetatowego pracownika w Wielkiej Brytanii:

- Pozostali członkowie kadry kierowniczej FTSE 350 (w tym dyrektorzy FTSE 100 inni niż dyrektor generalny oraz dyrektorzy generalni i inni członkowie kadry kierowniczej spółek z indeksu FTSE 250) zarabiają średnio 1,3 mln funtów, więc musieliby pracować tylko do 10 stycznia, aby ich wynagrodzenie przewyższyło roczne zarobki przeciętnego pracownika.

- Partnerzy kancelarii prawnych zwanych "magicznym kręgiem" zarabiają średnio 1,9 miliona funtów, więc aby osiągnąć taki sam wynik, musieliby pracować do 8 stycznia.

- Partnerzy firm księgowych "wielkiej czwórki" zarabiają średnio 870 000 funtów, więc będą musieli pracować do 16 stycznia.

- Czołowi bankierzy (tzw. "osoby podejmujące ryzyko materialne") w pięciu największych brytyjskich bankach zarabiają średnio 807 000 funtów i do 16 stycznia również przegonią przeciętnych pracowników.

- Każda osoba należąca do górnego 1 proc. osób pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy w Wielkiej Brytanii zarabia co najmniej 145 000 funtów, więc do 29 marca przewyższy średnią medianę osób pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy.

W zeszłym roku rząd odrzucił unijną zasadę ograniczającą premie bankierów do 100 proc. wynagrodzenia, którą wprowadzono w 2014 r. w celu uniknięcia kolejnego kryzysu bankowego.

- Lobbyści na rzecz wielkiego biznesu i branży usług finansowych spędzili większą część 2023 roku argumentując, że najlepiej zarabiający w Wielkiej Brytanii nie otrzymują wystarczających wynagrodzeń i że jesteśmy zbyt zaniepokojeni rozbieżnościami między super bogaty i wszyscy inni. Uważają, że sukces gospodarczy jest dziełem niewielkiej liczby osób na szczycie i że wszyscy inni mogą wnieść bardzo niewiele - powiedział "The Guardian" Luke Hildyard, dyrektor High Pay Centre. - Kiedy politycy słuchają tych błędnych poglądów, nie jest zaskakujące, że skończymy z ogromnymi nierównościami i stagnacją w poziomie życia większości populacji - dodał.

Laurence Turner, szef ds. badań i polityki związku zawodowego GMB, powiedział, że "pogłębiająca się nierówność wynagrodzeń w pracy jest szkodliwa dla przedsiębiorstw i zła dla gospodarki". Dodał, że "zamiast kierować zyski do osób na szczycie, potrzebujemy trwałego ożywienia gospodarczego, w którym więcej pieniędzy trafi do kieszeni ludzi pracy".

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: "The Guardian"

Pozostałe wiadomości

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W kwietniu ten wskaźnik wynosił 4,1 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Przejęcie wyłącznej kontroli w VeloBanku przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską - podano na stronie KE. Fundusz zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości ponad miliarda złotych. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP

Od lipca urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego - podał urząd w informacji prasowej.

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Źródło:
PAP

Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska, ostrzega przed fałszywymi reklamami z jej wizerunkiem, zachęcającymi do zakupu udziałów w Baltic Pipe bądź informujące o rzekomych sposobach na obniżenie cen gazu.

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Źródło:
tvn24.pl

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

W 2025 roku ma wzrosnąć najniższa krajowa, czyli minimalne wynagrodzenie. Wpłynie to na wysokość składek na preferencyjny tak zwany mały ZUS - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Szykuje się podwyżka dla firm. Mamy wyliczenia

Szykuje się podwyżka dla firm. Mamy wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden jest gotowy udostępnić więcej ropy ze strategicznych zapasów państwowych, aby powstrzymać możliwe skoki cen benzyny w okresie letnim – podał w poniedziałek dziennik "Financial Times".

Ta decyzja ma powstrzymać skoki cen paliw

Ta decyzja ma powstrzymać skoki cen paliw

Źródło:
PAP

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg