Zarobki w Wielkiej Brytanii. "Nieprzyzwoity poziom nierówności płac"

Źródło:
"The Guardian"
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnych
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/8
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnychReuters Archive

Szefowie największych brytyjskich firm zarobią więcej pieniędzy w 2024 roku do godziny 13 w czwartek niż przeciętny obywatel Zjednoczonego Królestwa przez cały rok. Tak wynika z analizy thinktanku "High Pay Centre", który nawołuje do uczciwszych płac dla pracowników.

High Pay Centre, thinktank prowadzący kampanię na rzecz sprawiedliwszych wynagrodzeń dla pracowników, wyliczył, że do lunchu, czyli do godziny 13:00 trzeciego roboczego dnia w roku przeciętny dyrektor naczelny z firmy należącej do indeksu FTSE 100 będzie zarabiał więcej w przeliczeniu na godzinę niż roczna pensja pracownika w Wielkiej Brytanii wynosząca 34 963 funty (na podstawie mediany średnich wynagrodzeń dla obu grup).

- Podczas gdy pracownicy byli zmuszeni znosić najdłuższe we współczesnej historii zamrożenie płac, to szefom z City pozwolono zgarnąć podwyżki, a bankierom przyznano nieograniczone premie - powiedział Paul Nowak, sekretarz generalny TUC, organu zrzeszającego brytyjskie związki zawodowe. Nowak zarzucił politykom, że pozwalają na zwiększenie się różnicy pomiędzy wynagrodzeniami szefów i pracowników.

- Konserwatyści umożliwiają i przewodniczą w tworzeniu nieprzyzwoitego poziomu nierówności płac - powiedział Nowak. - To nie musi tak wyglądać. Potrzebujemy gospodarki, która nagradza pracę – a nie tylko bogactwo. Oznacza to umieszczenie pracowników w zarządach spółek, aby wnieśli do zarządów tak potrzebny zdrowy rozsądek. Oznacza to sprawiedliwe opodatkowanie bogactwa. Oznacza to także rząd chętny do współpracy ze związkami zawodowymi i pracodawcami, aby podnieść poziom życia wszystkich - dodał.

Jak podaje "The Guardian" od marca 2023 r. średnie wynagrodzenie dyrektorów generalnych wzrosło o 9,5 proc., podczas gdy mediana wynagrodzenia pracowników wzrosła o 6 proc. Średnia płaca dyrektorów generalnych FTSE 100 nieznacznie spadła podczas pandemii, ale od tego czasu wzrosła o około jedną czwartą.

Zarobki najbogatszych w Zjednoczonym Królestwie

Jednocześnie pojawiają się głosy wzywające do zapewnienia dyrektorom generalnym Wielkiej Brytanii znacznych podwyżek, aby mogli konkurować z kwotami wypłacanymi szefom amerykańskich firm. Legal & General Investment Management, jedna z największych brytyjskich firm emerytalnych i ubezpieczeniowych, w zeszłym miesiącu wezwała do "niezbędnej elastyczności" wynagrodzeń, aby przyciągnąć najlepsze talenty za pomocą "struktur wynagrodzeń bardziej dostosowanych do wynagrodzeń w stylu amerykańskim".

High Pay Center obliczyło również, ile czasu zajmie innym najlepiej zarabiającym pracownikom przekroczenie mediany zarobków pełnoetatowego pracownika w Wielkiej Brytanii:

- Pozostali członkowie kadry kierowniczej FTSE 350 (w tym dyrektorzy FTSE 100 inni niż dyrektor generalny oraz dyrektorzy generalni i inni członkowie kadry kierowniczej spółek z indeksu FTSE 250) zarabiają średnio 1,3 mln funtów, więc musieliby pracować tylko do 10 stycznia, aby ich wynagrodzenie przewyższyło roczne zarobki przeciętnego pracownika.

- Partnerzy kancelarii prawnych zwanych "magicznym kręgiem" zarabiają średnio 1,9 miliona funtów, więc aby osiągnąć taki sam wynik, musieliby pracować do 8 stycznia.

- Partnerzy firm księgowych "wielkiej czwórki" zarabiają średnio 870 000 funtów, więc będą musieli pracować do 16 stycznia.

- Czołowi bankierzy (tzw. "osoby podejmujące ryzyko materialne") w pięciu największych brytyjskich bankach zarabiają średnio 807 000 funtów i do 16 stycznia również przegonią przeciętnych pracowników.

- Każda osoba należąca do górnego 1 proc. osób pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy w Wielkiej Brytanii zarabia co najmniej 145 000 funtów, więc do 29 marca przewyższy średnią medianę osób pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy.

W zeszłym roku rząd odrzucił unijną zasadę ograniczającą premie bankierów do 100 proc. wynagrodzenia, którą wprowadzono w 2014 r. w celu uniknięcia kolejnego kryzysu bankowego.

- Lobbyści na rzecz wielkiego biznesu i branży usług finansowych spędzili większą część 2023 roku argumentując, że najlepiej zarabiający w Wielkiej Brytanii nie otrzymują wystarczających wynagrodzeń i że jesteśmy zbyt zaniepokojeni rozbieżnościami między super bogaty i wszyscy inni. Uważają, że sukces gospodarczy jest dziełem niewielkiej liczby osób na szczycie i że wszyscy inni mogą wnieść bardzo niewiele - powiedział "The Guardian" Luke Hildyard, dyrektor High Pay Centre. - Kiedy politycy słuchają tych błędnych poglądów, nie jest zaskakujące, że skończymy z ogromnymi nierównościami i stagnacją w poziomie życia większości populacji - dodał.

Laurence Turner, szef ds. badań i polityki związku zawodowego GMB, powiedział, że "pogłębiająca się nierówność wynagrodzeń w pracy jest szkodliwa dla przedsiębiorstw i zła dla gospodarki". Dodał, że "zamiast kierować zyski do osób na szczycie, potrzebujemy trwałego ożywienia gospodarczego, w którym więcej pieniędzy trafi do kieszeni ludzi pracy".

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: "The Guardian"

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC