Prezydent Niemiec o współpracy Gerharda Schroedera z rosyjskimi firmami. "To nie było dobre"

Źródło:
PAP, Reuters

Współpraca byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z rosyjskimi firmami energetycznymi wywołała wiele pytań i postawiła Niemcy w kłopotliwym świetle w Europie, zwłaszcza wobec wschodnich sąsiadów - powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla "Bild am Sonntag". Prezydent Niemiec przyznał, że były kanclerz "podjął osobiste decyzje, które nas rozdzieliły".

- Zaangażowanie Schroedera w rosyjskie firmy energetyczne pozostawiło wiele znaków zapytania w Europie, zwłaszcza wśród naszych wschodnioeuropejskich sąsiadów, także w odniesieniu do naszego kraju. To nie było dobre - ocenił prezydent.

Konsekwencje współpracy z Rosjanami

- Wiele z tego, co Schroeder zapoczątkował w czasie swojej kadencji, zostało przyćmione przez jego zachowanie po odejściu z urzędu - dodał Steinmeier. Uzupełnił, że "ma to konsekwencje nie tylko dla samego Schroedera, ale także dla całych Niemiec".

Steinmeier w przeszłości blisko współpracował ze Schroederem - w latach 1999-2005 był szefem Urzędu Kanclerskiego za kadencji Schroedera. W wywiadzie prezydent zdystansował się również od niego osobiście. - Szliśmy razem drogą przez 15 lat, od 17 lat idę swoją drogą polityczną bez niego. W tym czasie Gerhard Schroeder podjął osobiste decyzje, które nas rozdzieliły - powiedział Steinmeier.

Schroeder jest od lat krytykowany za swoje zaangażowanie w rosyjskie spółki państwowe i bliskie relacje z prezydentem Władimirem Putinem. Sam Steinmeier, po tym jak Rosja 24 lutego rozpoczęła wojnę przeciwko Ukrainie na pełną skalę, był krytykowany za swoją politykę wobec Rosji w ciągu ostatnich dwóch dekad. Dopiero po długim wahaniu przyznał się do błędów, np. w ocenie Putina.

O tym, że Gerhard Schroeder może trafić na nowe stanowisko, napisał we wtorek portal niemieckiej stacji NTV. Portal podawał, powołując się na oświadczenie Gazpromu, że rosyjski koncern podtrzymuje nominację Schroedera do swojej rady nadzorczej. Faktyczna nominacja miała miejsce w lutym br. Jak przypomniano, były kanclerz w swoim jedynym wywiadzie od początku rosyjskiej inwazji (pod koniec kwietnia) dla dziennika "New York Times" pozostawił otwartą kwestię, czy przyjmie nominację na stanowisko w Gazpromie.

Schroeder odniósł się do pojawiających się informacji we wpisie na swoim koncie w serwisie LinkedIn. "Już dawno temu zrezygnowałem z nominacji do rady nadzorczej Gazpromu. Poinformowałem o tym również firmę" - napisał były czołowy niemiecki polityk, którego wpis cytuje Agencja Reutera.

Gerhard Schroeder odszedł z Rosnieftu

Rosnieft ogłosił w maju, że Gerhard Schroeder odchodzi z rady nadzorczej rosyjskiej spółki naftowej. Miał on przekazać, że nie może dłużej piastować swojej funkcji. Informacje w tej sprawie podał Reuters, powołując się na oświadczenie koncernu. "Nie ma możliwości przedłużenia jego mandatu w radzie nadzorczej" - przekazała rosyjska firma, nie podając szczegółów.

Gerhard Schroeder, który był kanclerzem Niemiec w latach 1998-2005, spotkał się z ostrą krytyką ze strony opinii publicznej za pozostawanie na lukratywnym stanowisku w spółce Rosnieft. 78-latek zasiadał w radzie nadzorczej koncernu naftowego od 2017 roku.

Z powodu zaangażowania po stronie Rosji Schroeder utracił także przywileje, przysługujące byłym kanclerzom, m.in. opłacane przez rząd niemiecki reprezentacyjne biuro wraz personelem. Także Parlament Europejski chce umieścić Schroedera na liście sankcji.

Autorka/Autor:/ams

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, o tym, co się wydarzyło na Ukrainie i jakie to ma konsekwencje również dla firm - mówił na antenie TVN24 szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o spotkanie z Jackiem Olczakiem, szefem Philip Morris International. Do spotkania doszło w trakcie rządowych prac nad ustawą antytytoniową.

Spotkanie wicepremiera z szefem tytoniowego giganta. "Normalne"

Spotkanie wicepremiera z szefem tytoniowego giganta. "Normalne"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska przyjęła propozycję przepisów w sprawie cyfryzacji paszportów i dowodów osobistych. - Proces przedstawiania dokumentu tożsamości na granicy Schengen będzie łatwiejszy i bezpieczniejszy, ponieważ straż graniczna będzie mogła identyfikować dokumenty o wiele szybciej - tłumaczyła komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Duże zmiany dla podróżnych. Nowy pomysł

Duże zmiany dla podróżnych. Nowy pomysł

Źródło:
PAP

W przyjętym przez rząd planie na lata 2025-2028 resort finansów założył zejście deficytu poniżej 3 procent PKB w 2028 roku i stopniową redukcję długu docelowo poniżej 60 procent PKB w 2030 roku - przekazał szef MF Andrzej Domański.

Rząd odkrywa karty. "Wierzymy, że ścieżka zostanie zaakceptowana"

Rząd odkrywa karty. "Wierzymy, że ścieżka zostanie zaakceptowana"

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy zdecydował, że GreenX Metals otrzyma odszkodowanie od Polski. Chodzi o sprawę kopalni Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl, że decyzje co do dalszego trybu postępowania zostaną podjęte po przeprowadzeniu analizy orzeczenia. Zwróciła jednocześnie uwagę, że "trybunał uznał za niezasadne roszczenia na kwotę około 4,9 miliarda złotych".

Polska przegrywa przed trybunałem. Ogromne odszkodowanie

Polska przegrywa przed trybunałem. Ogromne odszkodowanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zmiany w radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu. We wtorek akcjonariusze odwołali z jej składu syna Zygmunta Solorza - Tobiasa Solorza oraz prawnika Jarosława Grzesiaka.

Syn Zygmunta Solorza odwołany z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Syn Zygmunta Solorza odwołany z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poziom oszczędności Polaków w pierwszym kwartale 2024 roku był bardzo niski w porównaniu z wieloma krajami Unii Europejskiej - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nad Wisłą wskaźnik ten wynosił 4,9 procent, podczas gdy w strefie euro - 15,4 procent. W Niemczech, kraju na czele unijnego zestawienia, stopa oszczędności sięgnęła 21,2 procent.

W Polsce trzy razy gorzej niż w strefie euro

W Polsce trzy razy gorzej niż w strefie euro

Źródło:
PAP

Od 1 października rodzice złożyli blisko 270 tysięcy wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najpopularniejszym świadczeniem jest Aktywnie w żłobku, o które zawnioskowało niemal 137 tysięcy osób.

Nawet 1900 złotych miesięcznie. Fala wniosków o nowe świadczenia

Nawet 1900 złotych miesięcznie. Fala wniosków o nowe świadczenia

Źródło:
PAP

Po ostatniej aferze z alkotubkami, a także alarmujących danych dotyczących spożycia alkoholu, rząd zapowiedział szereg zmian w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi. Koniec promocji cenowych, nowe opakowania i ograniczona sprzedaż to tylko niektóre nowości. Jaki jest plan rządu na walkę z alkoholizmem w Polsce?

Będą zmiany w sprzedaży alkoholu. Co szykuje rząd?

Będą zmiany w sprzedaży alkoholu. Co szykuje rząd?

Źródło:
tvn24.pl, PAP, MZ, gov.pl

Część klientów mogła mieć kłopoty z połączeniami głosowymi. Awaria została już usunięta - przekazał we wtorek po południu w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński. Wcześniej klienci operatora zgłaszali problemy z wysyłaniem SMS-ów, połączeniami, a także prędkością internetu mobilnego. 

Awaria w Orange "usunięta". "Przepraszamy"

Awaria w Orange "usunięta". "Przepraszamy"

Źródło:
tvn24.pl

W Orlenie i jego spółkach trwają kontrole i audyty obejmujące okres od stycznia 2016 r. do lutego tego roku. Jak podaje spółka "spośród 28 kluczowych śledztw 12 dotyczy Orlenu, a 16 pozostałych spółek z grupy kapitałowej". Do tej pory skierowano 8 zawiadomień do prokuratury, a kolejne są w przygotowaniu. W dwóch z nich zaniechania poprzedniego zarządu spowodowały straty na ponad 5 mld zł - poinformowała spółka.

Wielkie sprzątanie w Orlenie. 28 śledztw, 8 zawiadomień do prokuratury i utracone miliardy

Wielkie sprzątanie w Orlenie. 28 śledztw, 8 zawiadomień do prokuratury i utracone miliardy

Źródło:
PAP

Lidl Polska opublikował komunikat o wycofaniu artykułu spożywczego, który dostępny był w sklepach sieci. Badania mąki żytniej chlebowej, wyprodukowanej przez firmę Gdańskie Młyny, wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A - substancji toksycznej mającej pochodzenie grzybiczne.

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Jest skażony toksyną wywołującą raka

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Jest skażony toksyną wywołującą raka

Źródło:
tvn24.pl

Chiny biorą odwet za nałożenie dodatkowych ceł na ich samochody elektryczne. Państwo Środka ogłosiło wprowadzenie czasowych "środków antydumpingowych" na brandy importowane z Unii Europejskiej. Dotknie to takie marki jak Hennessy czy Remy Martin. Chińskie ministerstwo handlu stwierdziło, że przeprowadzone dochodzenie wstępnie wykazało, że towary z EU zagrażają tamtejszemu sektorowi brandy.

Alkoholowy odwet. Chińczycy odpowiadają na cła na elektryki

Alkoholowy odwet. Chińczycy odpowiadają na cła na elektryki

Źródło:
Reuters

Sundog, spółka założona między innymi przez Olgę Tokarczuk, otrzyma od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości blisko 17 milionów złotych na technologię do tworzenia gier. W projekcie pomoże rzesza specjalistów oraz firma, której akcjonariuszem są Movie Games i Robert Lewandowski - podał "Puls Biznesu" w poniedziałek. W ramach programu Ścieżka SMART dofinansowanie otrzyma ponad 200 firm na łączną kwotę 1,4 mld złotych.

Spółka noblistki z wielomilionowym dofinansowaniem

Spółka noblistki z wielomilionowym dofinansowaniem

Źródło:
PAP

Na zakup 55-metrowego mieszkania w Warszawie trzeba przeznaczyć już 92 średnie pensje brutto. Oznacza to, że osobom o takich zarobkach uzbieranie na nowy lokal w teorii zajęłoby dziewięć lat - informuje "Rzeczpospolita".

92 pensje na zakup mieszkania. Dziewięć lat odkładania na 55 metrów

92 pensje na zakup mieszkania. Dziewięć lat odkładania na 55 metrów

Źródło:
PAP

Amerykański sędzia federalny orzekł, że Google musi wpuścić do swojego sklepu Google Play aplikacje opracowane przez rywali. To wynik pozwu złożonego przez Epic Games, firmy znanej między innymi z produkcji gry Fortnite.

Dotkliwa porażka Google w amerykańskim sądzie

Dotkliwa porażka Google w amerykańskim sądzie

Źródło:
BBC

Słabe zbiory kakao w krajach Afryki Zachodniej i jego rosnące ceny doprowadziły do znacznego wzrostu kradzieży surowca w całym regionie. Władze Wybrzeża Kości Słoniowej skonfiskowały właśnie 33 ciężarówki załadowane około 1100 tonami ziaren kakaowca, które złodzieje zamierzali przemycić przez granicę do Gwinei.

Wysokie ceny wzmogły kradzieże. Uzbrojeni w maczety rolnicy pilnują swoich upraw

Wysokie ceny wzmogły kradzieże. Uzbrojeni w maczety rolnicy pilnują swoich upraw

Źródło:
PAP

Zrealizowanie programu gospodarczego Donalda Trumpa zwiększyłoby dług publiczny USA o 7,5 biliona dolarów, zaś Kamali Harris - o 3,5 biliona - ocenili analitycy think tanku Committee for a Responsible Federal Budget (CRFB). Do zwiększenia deficytu przyczynić mają się przede wszystkim obietnice podatkowe kandydatów.

Podliczono, ile będą kosztowały obietnice Trumpa i Harris. Ogromna różnica

Podliczono, ile będą kosztowały obietnice Trumpa i Harris. Ogromna różnica

Źródło:
PAP

Przed słynną Fontanną di Trevi w Rzymie będzie obowiązywał limit osób zwiedzających - zapowiadają włoskie władze. Nie wyklucza się także wprowadzenia w przyszłości drobnej opłaty i biletów wstępu. Rocznie stolicę Włoch odwiedzają miliony turystów.

Limit zwiedzających we Włoszech. Chodzi o popularny zabytek

Limit zwiedzających we Włoszech. Chodzi o popularny zabytek

Źródło:
PAP