"Cipras skapitulował. Nie będzie Grexitu, ale będzie Brexit"


Prawdopodobnie Grecji uda się zostać w strefie euro, natomiast szanse na to, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską są coraz większe - powiedział PAP Denis MacShane, były brytyjski minister ds. europejskich.

Zdaniem MacShane’a, z wykształcenia ekonomisty, Grecji nie można trzymać latami w więzieniu za długi, jak jednej z postaci w powieściach Charlesa Dickensa. Premier Grecji Aleksis Cipras poddał się żądaniom eurolandu i zrobił to dla dobra Grecji. Należy go za ten pragmatyzm cenić - dodał były minister. - Cipras skapitulował i przyjął wszystkie warunki jakie postawiły przed nim instytucje. Zrobił to dla dobra Grecji, aby mogła pozostać w strefie euro i aby Grecy mogli dalej używać tej waluty - twierdzi MacShane.

A co, jeśli nie?

Gdyby Cipras tak nie postąpił, od przyszłego tygodnia greckie banki musiałyby zacząć posługiwać się pieniędzmi podobnymi do tych, których używa się w grze Monopoly. Nie byłaby to nawet nowa drachma, bo włączenie w obieg prawdziwej nowej waluty zajęłoby co najmniej pół roku. Grecja w praktyce zostałaby więc usunięta z ekonomicznej mapy świata – uważa MacShane. Jego zdaniem Cipras odniósł pewien sukces, bo sprawił, że wreszcie w Paryżu, Madrycie, Brukseli, a nawet w Berlinie przyjęto do wiadomości, że dług grecki jest nie do spłacenia i musi być poddany restrukturyzacji. - Co prawda z Berlina wciąż dochodzą do nas pomruki, że jakiekolwiek porozumienie z Grecją powinno być oparte na niemieckich zasadach, ale powiedzmy sobie wprost, przecież Niemcy też mieli swoje długi umorzone w latach 50., zresztą tak samo Polska w latach 90. - przypomina MacShane, którego ojciec był Polakiem.

Kilka powodów

MacShane uważa, że do Grexitu nie dojdzie z kilku powodów. Po pierwsze, gdyby tak się stało wzbudziłoby to w Europie silne antyniemieckie nastroje i z tego zdają sobie sprawę w Berlinie. Po drugie, we wrześniu Angela Merkel będzie obchodzić 10. rocznicę piastowania urzędu kanclerza i MacShane nie wierzy, aby naprawdę chciała przejść do historii jako „polityk, który wyrzucił Grecję z eurolandu”. Po trzecie, autor popularnej książki "Brexit: How Britain Will Leave Europe" (Brexit: jak Wielka Brytania opuści Europę) jest przekonany, że w przypadku Grexitu, Brexit byłby nie do uniknięcia, ponieważ od czasów poety lorda George'a Byrona Brytyjczycy jako naród są hellenofilami i mają dla Greków wiele współczucia, co przełożyłoby się na znaczny wzrost antyeuropejskich tendencji. Po czwarte, przeciwne Grexitowi są USA, ponieważ oznaczałby on, że bardzo słaba południowa flanka NATO mogłaby się dostać w ręce Rosji, a do tego Amerykanie nie chcą dopuścić. Były laburzystowski polityk ma też sporo słów uznania dla premiera Grecji. Według MacShane’a Cipras jest zręcznym politykiem, który szybko się uczy. W ciągu ostatnich kilku tygodni okazał się też taktycznie lepszy niż większość jego unijnych partnerów, często zaskakując ich swoimi politycznymi woltami. - Polityka jest oparta na oportunizmie, uprawianie polityki można porównać do tego, jak zachowuje się dobra drużyna piłkarska: trzeba znać słabości swoich przeciwników i własne mocne strony, a kiedy jest okazja, umieć słuchać swojej intuicji i strzelić bramkę - uważa MacShane. Dodaje, że dobrym przykładem politycznych umiejętności greckiego premiera jest sposób, w jaki użył on niedawnego referendum i jego wyników.

Czarne lub białe

Przyjmuje się zwykle, że podstawą referendum powinien być wybór: czarne albo białe, wewnątrz czy na zewnątrz, za albo przeciw, ale tu było inaczej. Kampania Ciprasa przed referendum głosiła „nie dla oszczędności, ale tak dla Europy”. - Slogan Ciprasa był więc dwojaki. Szczerze mówiąc, nigdy takiego czegoś przedtem nie widziałem. To było bardzo wygodne, bo oznaczało, że cokolwiek odpowiesz, głosujesz jednocześnie i na tak i na nie. Cipras swoim referendum dowiódł, że można jednocześnie całować żonę i kochankę - powiedział MacShane. - Teraz Cipras używa tego dwojakiego rezultatu i mówi Grekom: 'dostałem od was dwie wiadomości - po pierwsze, nie chcecie więcej oszczędności i cięć, a po drugie, chcecie zostać w euro i Unii; dobrze usłyszałem tę drugą informację, bo była bardzo głośna, więc tym zajmę się teraz, a jeśli chodzi o pierwszą, to musicie trochę poczekać. Jeśli Grecja pozostanie w eurolandzie, a Ciprasowi uda się przeprowadzić reformy, o których mówi, to może się jeszcze okazać, że stanie się jednym ze „złotych chłopców” europejskiej polityki. Ma na to duże szanse, ponieważ w Europie wkrótce będzie musiała nastąpić polityczna zmiana warty i 40-letni grecki premier w pewnym sensie jest awangardą tej zmiany.

Na Wyspach podobnie?

MacShane uważa, że to, co się w tej chwili dzieje z partią Ciprasa Syrizą można w pewnym sensie porównać do tego, co właśnie miało miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie konserwatywny rząd Davida Camerona obiecał w czwartek 40-procentowe podniesienie minimalnej stawki godzinowej. - Pragmatyzm jest w tej chwili ważniejszy od ideologii. Margaret Thatcher (była konserwatywna premier W. Brytanii) pewnie się w grobie przewraca, ale torysi robią to, bo chcą się utrzymać u władzy. Cipras też jest pragmatyczny i też chce pozostać u władzy, bo wierzy, że Grecja potrzebuje reform i że on jest człowiekiem, który może je przeprowadzić. Ponieważ nie może tego zrobić na platformie pozbycia się euro, będzie musiał oczyścić szeregi swojej partii z tych, którzy do tego nawołują - przewiduje MacShane. Będzie to wymagało od premiera bezwzględności, ponieważ będzie się musiał odciąć od dawnych sprzymierzeńców. Weteran brytyjskiej polityki wierzy jednak, że jest to możliwe, ponieważ tylko wtedy Cipras będzie miał szanse na sukces. - Jeśli chcesz być politykiem, który odniesie sukces, musisz być totalnie bezwzględny. To jest ziemia Edypa, jeśli nie jesteś gotowy zabić swojej matki i ojca, nie powinieneś być w polityce - mówi MacShane. Dodaje jednocześnie, że wierzy, iż większość przywódców Syrizy zaakceptuje stanowisko premiera, gdyż także będzie im bardziej zależało na władzy niż na „przekształceniu Grecji w Wenezuelę”. MacShane powiedział też, że to, co się dzieje przez ostatnie tygodnie w Grecji, będzie miało głębokie reperkusje, jeśli chodzi o zaplanowane na rok 2017 referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. - To, co się działo w Grecji było manną z nieba dla brytyjskich eurosceptyków. Od tygodni obrazki z Grecji są przez nich używane jako antyreklama Unii. Kolejki do bankomatów po 60 euro dziennie, rekordowe bezrobocie, minister finansów Grecji Janis Warufakis oskarżający Brukselę i Berlin o próbę uduszenia jego kraju. To młyn na wodę dla tych, którzy chcą, żeby Wielka Brytania wyszła z Europy - mówi MacShane.

Myślenie praktyczne

Według niego Brytyjczycy, którzy myślą praktycznie, nie mieli nic przeciwko UE póki działo się tam ekonomicznie lepiej niż w Wielkiej Brytanii. Teraz jednak jest odwrotnie, czego dowodzi nie tylko sytuacja z Grecją, ale generalne kłopoty Unii na wszystkich frontach, więc zwolennikom członkostwa trudno jest używać tego rodzaju argumentu. Coraz więcej Brytyjczyków patrzy na kraje takie jak Szwajcaria i myśli, że tego rodzaju połączenie z UE byłoby o wiele bardziej korzystne. Co więcej, eurosceptykom w swojej kampanii udało się połączyć przynależność do UE z problemem imigracji. - Obecnie ani konserwatyści, którzy zresztą od 20 lat prowadzą antyeuropejską politykę, ani laburzyści, którzy uważają, że jeśli chcą odzyskać władzę, muszą zaostrzyć swoją politykę wobec imigrantów, nie ośmielają się powiedzieć niczego pozytywnego o członkostwie w UE. Jedyną osobą, która opowiedziała się za Brukselą była królowa w czasie swojej wizyty w zeszłym miesiącu w Berlinie. Moje prognozy jeśli chodzi o Brexit są fatalne - mówi MacShane.

Autor: mn / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Produkcja przemysłowa w październiku 2024 roku wzrosła o 4,7 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Produkcję przemysłową w październiku wyrwało z butów" - napisali ekonomiści Pekao.

"Produkcję wyrwało z butów"

"Produkcję wyrwało z butów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wreszcie! Według prognoz analityków produkcja miała wzrosnąć o 1,8 procent, a tymczasem mamy 4,7! I to mimo pogarszającej się sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 roku wyniosło 8316,57 złotego, co oznacza wzrost o 10,2 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Potentat branży finansowej Klarna otwiera w Warszawie centrum innowacji. Założona przez Sebastiana Siemiątkowskiego firma jest jedną z wielu, które chcą inwestować w Polsce w nowe technologie - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Źródło:
PAP

Zaległości alimentacyjne Polaków sięgnęły 16 miliardów złotych. W bazie znajduje się już ponad 290 tysięcy rodziców, którzy unikają płacenia na swoje dzieci - przekazał Krajowy Rejestr Długów. Średnie zadłużenie tak zwanego alimenciarza wynosi obecnie blisko 54 tysiące złotych.

Średnie zadłużenie to blisko 54 tysiące złotych

Średnie zadłużenie to blisko 54 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Premier zamierza powołać specjalny superurząd do walki z szarą strefą - przekazał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". W zespole zasiądą między innymi przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

W Polsce ma powstać "superurząd"

W Polsce ma powstać "superurząd"

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie o wycofaniu zabawki dla dzieci z popularnej sieci dyskontowej KiK. Powodem jest stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej zawartości ołowiu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Rolnicy protestujący w Medyce przed granicą z Ukrainą zdecydowali, że do 10 grudnia zawieszają swoją akcję. Do tego czasu minister rolnictwa ma odpowiedzieć na zgłoszone przez nich postulaty.

Rolnicy zawiesili protest przed granicą w Medyce

Rolnicy zawiesili protest przed granicą w Medyce

Źródło:
PAP

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP