Amerykanie podniosą stopy procentowe w czerwcu?

Ze świata

sxc.huKiedy Fed zdecyduje o zmianie stóp procentowych?

Urzędnicy amerykańskiej rezerwy federalnej Fed są nadal pewni, że ożywienie gospodarcze będzie kontynuowane i położy podwaliny pod podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku - wynika z opublikowanego w środę protokołu z posiedzenia Fed (tzw. minutes). Wszystko pomimo ryzyka związanego z wydarzeniami zagranicznymi i słabym początkiem roku w amerykańskiej gospodarce.

Jak pisze Reuters, marcowe spotkanie (17-18 marca) zakończyło się konkluzją otwarcia drzwi przez Fed dla podwyżki stóp w czerwcu. Jednak w minutes "kilku uczestników" "poszło na rekord" oceniając gotowość do podwyżki jeszcze w tym miesiącu.

Kiedy?

Jednak wśród członków Fedu istnieją rozbieżności dotyczące czerwca, zdaniem części nie wiadomo czy gospodarka poprawi się na tyle by podnieść stopy - czytamy.

"Nawet w obliczu słabego pierwszego kwartału uczestnicy zobaczyli szeroką poprawę sytuacji na rynku pracy, w tym dotyczącą płacy i zatrudnienia. Prawie wszyscy uczestnicy spotkania zauważyli jednak potencjalne zagrożenie dla gospodarki wynikające z zagranicznych wydarzeń" - czytamy. William Dudley, szef Fed w Nowym Jorku zapytany w środę w wywiadzie dla Reutersa o stopy procentowej podkreślił, że jeśli dane makroekonomiczne się poprawią, Fed może podwyższyć je jeszcze w czerwcu. Zastrzegł, że taki scenariusz wchodziłby w grę, jeśli "następny raport z rynku pracy będzie mocny".

Nieco szybciej

Amerykańska Rezerwa Federalna w komunikacie wydanym po zakończeniu marcowego zrezygnowała z umieszczenia słowa "cierpliwy" w odniesieniu do terminu podwyżek stóp procentowych. Fed zasygnalizował tym samym zbliżanie się podwyżki stóp procentowych. Fed jednocześnie jednak podkreślił, że zdecyduje się na ten ruch dopiero, gdy będzie przekonany, że spełnione są ku temu warunki, w tym wzrost inflacji w USA. Federalny Komitet Otwartego Rynku "spodziewa się, że podwyższenie stóp procentowych będzie wskazane, gdy widoczna stanie się dalsza poprawa na rynku pracy oraz będzie w dużym stopniu przekonany, ze inflacja powróci do 2-proc. poziomu celu w średnim terminie" - napisano w komunikacie Fed. "Podwyżka stóp procentowych pozostaje mało prawdopodobna w kwietniu" - dodano.

Autor: mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu