Półtora miliarda za lot Polaka w kosmos. Czy to ma sens? Pytamy eksperta

Źródło:
tvn24.pl
Karol Wójcicki o drugim locie Polaka w kosmos
Karol Wójcicki o drugim locie Polaka w kosmosTVN24
wideo 2/5
Karol Wójcicki o drugim locie Polaka w kosmosTVN24

Za krótki, komercyjny lot w kosmos nasz kraj zapłaci fortunę, a cały plan zapowiedziano akurat, gdy w kraju rusza kampania wyborcza. Czy drugi w historii lot Polaka w kosmos ma w ogóle sens? I dlaczego płacimy za niego tak dużo? Pytamy o to eksperta polskiego sektora kosmicznego, dr. inż. Krzysztofa Kanawkę.

O tym, że drugi w historii astronauta z Polski poleci w kosmos, poinformowano w środę. - To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak później dodał na Twitterze, do udziału w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zgłoszona będzie kandydatura Sławosza Uznańskiego, obecnie rezerwowego astronauty Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ale drugi polski astronauta nie pojawi się tam za darmo - Polska wyda na niego ogromne pieniądze. Nasza składka do Europejskiej Agencji Kosmicznej przez trzy lata wzrośnie łącznie o ok. 295 mln euro. To znacznie więcej, niż dotychczas Polska wydawała na udział w ESA. Ponadto 292,5 mln złotych z rezerwy budżetowej ma zostać wydane bezpośrednio na lot Polaka w kosmos. Razem wysłanie astronauty na orbitę będzie więc kosztować Polskę około 1,6 miliarda złotych. 

Dlaczego ta misja kosztuje tak dużo, po co ona Polsce i czy to w ogóle ma sens? Spytaliśmy o to eksperta, dr. inż. Krzysztofa Kanawkę - prezesa firmy Blue Dot Solutions oraz autora portalu kosmonauta.net.

ZOBACZ TEŻ: Polski inżynier czeka na lot w kosmos. "To spełnienie marzeń małego chłopca"

Drugi Polak w kosmosie

Maciej Michałek: Europejscy astronauci są regularnie wysyłani na orbitę w ramach rotacji załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale Polska nie korzysta z tego rozwiązania, zamiast niego za ogromne pieniądze wykupuje od amerykańskiej firmy Axiom Space komercyjny lot w kosmos. Jaki jest w tym sens?

Dr inż. Krzysztof Kanawka: Wbrew pozorom, spory. Dotąd trzeba było przez lata płacić większą składkę do ESA, licząc, że w bliższej lub dalszej przyszłości uda się wysłać swojego astronautę w kosmos. Ale w 2022 roku czasy się zmieniły, gdy na rynek weszła firma Axiom, oferująca komercyjne wysyłanie astronautów w kosmos na pokładzie amerykańskiej kapsuły Dragon. Ta oferta okazała się na tyle atrakcyjna, że skorzystały z niej już rządy Arabii Saudyjskiej, Włoch, Turcji i Szwecji, wysyłając swoich astronautów w kosmos.  W tym samym czasie, lub tuż po nas, to samo zrobią też na pewno Węgrzy - za sprawą Axiom powstał więc niejako drugi obieg astronautów, w tym tych z Europy.

A dlaczego oferta Axiom okazała się atrakcyjna?

Niedoskonale można by porównać ofertę wysłania w kosmos astronauty przez ESA albo Axiom do kupowania lotu na pokładzie Qatar Airways albo Ryanaira. To drugie rozwiązanie nie wymaga wieloletniego koordynowania swoich planów, łatwiej można znaleźć połączenie i szybciej polecieć.

Tylko w tym porównaniu lot Ryanairem byłby też znacznie tańszy.

To, czy wykupienie lotu przez Axiom jest droższym rozwiązaniem, niż wysłanie zawodowego astronauty w ramach misji ESA, jest bardzo trudne do stwierdzenia. Jeśli mielibyśmy przez lata płacić dodatkowe kilkadziesiąt milionów euro rocznie, czekając na swoją kolej, to może się okazać, że skorzystanie ze współpracy z Axiom "jednorazowo" jest znacznie tańsze. Było zaś wiadome, że nie zanosi się, aby Polska miała szansę wysłać swojego astronautę stosunkowo szybko, w najbliższych latach. A naszego kraju prawdopodobnie też wciąż nie stać na długofalowe zaangażowanie w drogim programie załogowym ESA na wysokim poziomie nakładów.

Rozumiem, ale za lot Axiom płacimy przecież oddzielnie. Po co więc jednocześnie tak drastycznie zwiększamy swoją składkę do ESA?

Tu dochodzimy do sedna sprawy. Składka ta tylko w niewielkiej części idzie na lot polskiego astronauty. Te pieniądze przede wszystkim przeznaczone zostaną na szerszą aktywność Polski w ramach ESA i dostęp do prowadzonych przez nią działań rozwojowych - technologicznych czy naukowych, które były dotąd dla Polski niedostępne.

To też znacznie większy dostęp do modułu naukowego Columbus na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w którym polskie technologie mogą być testowane także przez astronautów z innych państw. Nasze wydatki per capita były dotąd drugimi najniższymi w całej Europie, zarzucano nawet, że powoduje to stagnację polskiego przemysłu kosmicznego. Każde inne państwo miało aspiracje w kosmosie i zaczynało działać, a my tymczasem mogliśmy coraz bardziej odstawać w tyle.

Ponad półtora miliarda złotych to jednak trochę za duże pieniądze, by tłumaczyć je tylko spełnianiem aspiracji. Jakie konkretne korzyści Polska może odnieść z tej inwestycji?

Bardzo liczne. Sektor kosmiczny to tylko w niewielkim stopniu rakiety, misje naukowe i stacje kosmiczne. Przede wszystkim to wykorzystywanie na Ziemi danych pozyskiwanych w kosmosie, głównie przez satelity. A my wciąż jesteśmy jedynie konsumentem zagranicznych rozwiązań satelitarnych, często na tym przepłacając. W komunikacji: to łącza satelitarne, w mediach: to telewizja satelitarna, w pozycjonowaniu - to nawigacja satelitarna. Nie jesteśmy jednak producentem tych rozwiązań, musimy więc zwiększyć wydatki na badania i rozwój, i zacząć gonić inne państwa.

ZOBACZ TEŻ: Mirosław Hermaszewski nie żyje. Był pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem w kosmosie

Dlaczego właściwie to takie ważne?

Pierwszy z brzegu przykład to tocząca się za naszą granicą wojna w Ukrainie. Polska nadal nie ma własnych źródeł obrazowania satelitarnego albo też własnych systemów telekomunikacyjnych. Wojskowo oczywiście możemy liczyć na dostęp do sojuszniczych systemów, cywilnie również mamy dostęp do Copernicus (europejski satelitarny program obserwacji Ziemi - red.), ale wciąż nie mamy własnych rozwiązań.

Tak samo w telekomunikacji - Polska nie ma ani jednego satelity komunikacyjnego, mamy jedynie dwa niewielkie satelity naukowe, reszta nie działa, albo nigdy nie działała. Dochodzi przez to do absurdów, na przykład takiego, że kilkanaście lat temu polskie wojska w Afganistanie do swojej komunikacji korzystały z rosyjskiego satelity telekomunikacyjnego.

I w jaki sposób pieniądze przekazywane do ESA pomogą nam rozwinąć własne rozwiązania satelitarne?

ESA bardzo dużą część funduszy przekazuje na rozwój technologii. A moim zdaniem w Polsce są przynajmniej cztery bardzo dobre firmy zajmujące się technikami telekomunikacyjnymi, które teraz na pewno będą wnioskować do ESA o współpracę. Taka międzynarodowa współpraca umożliwi im rozwój własnych technologii i sprawdzenie ich w praktyce, a następnie też ewentualną sprzedaż ich za granicę. A z czasem firmy te możliwe, iż stwierdzą, że na tyle znają już technologie i rynek, że będą gotowe nawet do zbudowania własnego satelity.

Ale my nie zwiększamy swojego zaangażowania w sektor kosmiczny stopniowo, my z dnia na dzień decydujemy o wlaniu do niego gigantycznych pieniędzy. I polski przemysł jest gotowy, aby móc je wykorzystać?

To bardzo dobre pytanie. Odpowiedziałbym jednak: "tak", łamane na "nie wiem". Polska Agencja Kosmiczna wykonuje teraz bardzo fajną pracę, próbuje wszystko zorganizować i zbiera informacje na temat tego, jakie projekty polskiego przemysłu możemy zrealizować w kosmosie. I polskie firmy w tej chwili dopiero przedstawiają swoje pomysły.

Rzeczywiście, jest tutaj bardzo wiele obaw, czy te pieniądze zostaną właściwie wydane i zaprocentują kolejnymi projektami, a nie zostaną niejako przejedzone. Osobiście mam jednak wrażenie, że duża część polskiego sektora kosmicznego od lat komunikowała, że ma większy potencjał, ale czeka na więcej funduszy. Teraz te fundusze będą, a dodatkowo tam, gdzie pojawiają się fundusze państwowe, zwykle przybywa też funduszy prywatnych.

Firma Axiom w lotach w kosmos współpracuje z NASA oraz SpaceXPAP

Jakie konkretne polskie technologie można wskazać, które czekają na takie dodatkowe pieniądze?

Jest bardzo dużo technologii w Polsce, które zostały przetestowane do etapu prototypu, ale nie udało im się wejść na rynek. Sam mam system, który potrafi zoptymalizować pracę na lotniskach w oparciu o systemy satelitarne. Jest firma, która stworzyła bardzo obiecujący polski odbiornik nawigacyjny. Są firmy, które mają technologie obserwacji satelitarnej, platformy satelitarne, technologie obrazowania satelitarnego. Gdyby zaprezentować możliwości polskiego sektora kosmicznego, to ludzie byliby bardzo pozytywnie zdziwieni, co jest w naszym kraju możliwe.

Czyli Pana zdaniem wydanie ponad półtora miliarda złotych z polskiego budżetu na taki krótki lot w kosmos broni się biznesowo? I to - całkiem przypadkiem - ogłoszony krótko przed wyborami parlamentarnymi?

Nie ma co ukrywać, że termin ogłoszenia lotu może być nieprzypadkowy, warto pytać, jakim cudem akurat teraz znalazły się na to pieniądze. Ale nie zmienia to faktu, że ten plan broni się od strony biznesowej. Dotychczas bardzo brakowało możliwości sprawdzenia naszych rozwiązań w warunkach końcowych, czyli zdobycia tak zwanego "flight heritage" - udowodnienia, że coś naprawdę działa w kosmosie. Teraz będzie to możliwe.

ZOBACZ TEŻ: "Ziemia przepiękna, błękitno-biała. Aż się krzyczeć chce"

Autorka/Autor:Maciej Michałek

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Dwóch przedstawicieli demokratów wezwało Kongres i prezydenta Joe Bidena do wydłużenia terminu, wyznaczonego spółce ByteDance na sprzedaż TikToka. Jeżeli przepisy nie zostaną zmienione, już w przyszłym tygodniu zacznie obowiązywać zakaz działalności platformy w Stanach Zjednoczonych. Bloomberg donosi, że chińskie władze prowadzą wstępne rozmowy na temat sprzedaży Elonowi Muskowi. Sąd Najwyższy USA ogłosił w piątek, że decyzja o sprzedaży amerykańskiego oddziału TikToka lub zakazie używania aplikacji w kraju zapadnie do 19 stycznia.

Znana platforma może zniknąć, trwa poszukiwanie chętnego. "Miliony stracą środki do życia"

Znana platforma może zniknąć, trwa poszukiwanie chętnego. "Miliony stracą środki do życia"

Źródło:
Reuters, PAP

Sieć odzieżowa Primark, sprzedająca tanią odzież, akcesoria i wyposażenie do domu, planuje otworzyć w Polsce w najbliższych latach trzy nowe sklepy. Jak firma podaje, wartość inwestycji to ponad 25 mln euro. Inwestycja ma przynieść czterysta nowych miejsc pracy.

Jeden z liderów szybkiej mody stawia na rozwój w Polsce. 400 nowych miejsc pracy

Jeden z liderów szybkiej mody stawia na rozwój w Polsce. 400 nowych miejsc pracy

Źródło:
PAP

Starbucks wycofał zasadę, obowiązującą w amerykańskich kawiarniach, która pozwalała ludziom korzystać z kawiarni, nawet jeśli nic nie kupili. Osoby, które nie zastosują się do nowych reguł, mają być wypraszane, w razie potrzeby nawet przy asyście policji. Zmiany wejdą w życie już pod koniec stycznia.

Kupujesz albo wychodzisz. Zmiana zasad w popularnych kawiarniach

Kupujesz albo wychodzisz. Zmiana zasad w popularnych kawiarniach

Źródło:
Reuters

Największym udziałem w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce może pochwalić się grupa Warner Bros. Discovery - wynika z badań przeprowadzonych przez platformę badawczą Nielsen. WBD pozostawiło w tyle konkurencję - Telewizją Polską i Grupę Polsat. Kanały i treści Warner Bros. Discovery wyprzedziły także zarówno Netflix, jak i Telewizję Republika. 

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
tvn24.pl

Wielka wymiana władz w spółkach Skarbu Państwa wymiotła niemal wszystkie dotychczasowe władze. Jak wylicza "Rzeczpospolita" barometr mierzący rotację szefów spółek z udziałem Skarbu Państwa bliski był rekordowi z czasu rządów PiS. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiada zmiany zasad nadzoru nad spółkami.

Miotła wymiata, karuzela nie zwalnia. Niemal wszystkie spółki Skarbu Państwa z nowymi władzami

Miotła wymiata, karuzela nie zwalnia. Niemal wszystkie spółki Skarbu Państwa z nowymi władzami

Źródło:
PAP

Sieć sklepów z kosmetykami The Body Shop kończy działalność na polskim rynku - poinformowała firma w komunikacie. Do wycofania się z Polski ma dojść jeszcze w lutym tego roku.

Sieć wycofuje się z Polski. Jest data

Sieć wycofuje się z Polski. Jest data

Źródło:
tvn24.pl

Minister finansów będzie miał nowe grono doradców. W poniedziałek opublikowano ustawę o Radzie Fiskalnej. Nowe ciało będzie się składało z siedmiu ekspertów, zgłaszanych między innymi przez prezydenta, prezesa NIK, czy stronę samorządową. Rada Fiskalna rozpocznie swoją działalność w 2026 roku.

Nowe grono doradców ministra finansów

Nowe grono doradców ministra finansów

Źródło:
PAP

Hiszpania planuje nałożyć wysoki podatek na nieruchomości kupowane przez osoby spoza krajów Unii Europejskiej, które nie posiadają statusu rezydenta. Stawka może sięgać nawet 100 procent wartości domu lub mieszkania. Premier Pedro Sanchez przekonuje, że tylko dzięki tak radykalnym krokom będzie można rozwiązać kryzys mieszkaniowy w Hiszpanii.

Kupią mieszkanie, nawet drugie tyle oddadzą państwu. Hiszpania chce zmienić przepisy dla obcokrajowców

Kupią mieszkanie, nawet drugie tyle oddadzą państwu. Hiszpania chce zmienić przepisy dla obcokrajowców

Źródło:
BBC

Pepco planuje otworzyć 300 nowych sklepów do końca 2025 roku, w większości w Europie Środkowo-Wschodniej - podała spółka w komunikacie prasowym.

300 nowych sklepów. Popularna sieć rozpycha się w Europie

300 nowych sklepów. Popularna sieć rozpycha się w Europie

Źródło:
PAP

Powstanie nowa fabryka podzespołów do aut elektrycznych na Węgrzech - zapowiedział minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto. To kolejna wielka inwestycja Chin w tym kraju. Coraz bliższe relacje obu krajów spotykają się z krytyką nie tylko węgierskiej opozycji, ale także zachodnich partnerów Budapesztu – szczególnie w NATO i Unii Europejskiej, gdzie Węgry coraz częściej są określane mianem "europejskiego przyczółku Chin".

"Europejski przyczółek Chin" z kolejną wielką inwestycją. W tle obawy o rosnące uzależnienie

"Europejski przyczółek Chin" z kolejną wielką inwestycją. W tle obawy o rosnące uzależnienie

Źródło:
PAP

Polska 2050 zamierza przedstawić projekt ustawy dotyczącej między innymi kwestii podawania cen mieszkań przez deweloperów - poinformowała w poniedziałek szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W jej ocenie "nie ma nic bardziej oczywistego" od podawania ceny oferowanego produktu.

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

Źródło:
PAP

Tesla po raz pierwszy w historii wyprzedziła Audi pod względem sprzedaży aut - informuje Bloomberg. Agencja zwraca uwagę, że sukces ten udało się osiągnąć, pomimo że amerykański koncern sprzedał mniej pojazdów, niż oczekiwano. 

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tesla wyprzedza słynną niemiecką markę

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tesla wyprzedza słynną niemiecką markę

Źródło:
tvn24.pl

W Unii Europejskiej w 2023 roku emisje gazów cieplarnianych generowane przez działalność gospodarczą w krajach członkowskich wyniosły 3,4 miliarda ton ekwiwalentu dwutlenku węgla – poinformował w poniedziałek Eurostat. Polska wyemitowała 377,2 milionów ton, co plasuje ją na czwartym miejscu.

Polska w niechlubnej czołówce

Polska w niechlubnej czołówce

Źródło:
PAP

Rosyjski Gazprom, który mocno odczuwa utratę europejskiego rynku, szykuje zwolnienia pracowników centrali firmy - poinformował w poniedziałek portal Moscow Times. Według mediów pracę może stracić 1,6 tysiąca z 4,1 tysiąca zatrudnionych.

Duże zwolnienia w centrali rosyjskiego giganta

Duże zwolnienia w centrali rosyjskiego giganta

Źródło:
PAP

Zakaz emisji reklam sugerujących, że zaciągniecie kredytu poprawi sytuację finansową konsumenta - między innymi takie rozwiązanie ma znaleźć się w projekcie ustawy, nad którym pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Dokument ma w drugim kwartale przyjąć rząd.

Takie reklamy mają być zakazane

Takie reklamy mają być zakazane

Źródło:
PAP

Trzy tankowce z rosyjską ropą naftową utknęły u wybrzeży Chin z powodu najnowszych amerykańskich sankcji - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Sankcje na zbiornikowce, przewożące dwa miliony baryłek ropy, zostały nałożone w ostatni piątek.

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Źródło:
PAP

Położony w mieście Albuquerque w Nowym Meksyku dom bohatera serialu "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Nowy nabywca będzie miał do dyspozycji nieruchomość o powierzchni ponad 177 metrów kwadratowych z czterema sypialniami, dwiema łazienkami i ogródkiem z basenem. Właścicielka ostrzega jednak przed pochopnym podejmowaniem decyzji.

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu rozesłało gminom listy dobrych praktyk, zachęcające samorządowców do szerszego zaangażowania w kwestie zbiórek odpadów tekstylnych - ogłosiła w poniedziałek wiceministra klimatu Anita Sowińska. Wśród propozycji znalazły się między innymi zbiórki charytatywne, giełdy wymiany ubrań, a także gminne re-butiki.

Giełdy wymiany ubrań i re-butiki. Ministerstwo chce zmian w recyklingu

Giełdy wymiany ubrań i re-butiki. Ministerstwo chce zmian w recyklingu

Źródło:
PAP

Projektujemy przepisy mające służyć zwalczaniu nielegalnych treści w internecie - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ekspert cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" wskazał, że "proponowana procedura wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla wolności słowa w internecie".

Kontrowersje wokół planów rządu. Wicepremier o projekcie

Kontrowersje wokół planów rządu. Wicepremier o projekcie

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Ryanair złożył pozew przeciwko Irlandczykowi, którego zachowanie zakłóciło lot z Dublina na Lanzarote i wymusiło lądowanie w Porto. Teraz linia lotnicza przedstawiła szczegóły rachunku na około 15 tysięcy euro, który wystawiła pasażerowi.

Samolot musiał lądować, linia chce odszkodowania. Oto szczegóły rachunku

Samolot musiał lądować, linia chce odszkodowania. Oto szczegóły rachunku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

2024 rok był rekordowy dla greckiej turystyki - zauważają greckie media. Jednocześnie władze w Atenach pracują nad zaostrzeniem przepisów dotyczących najmu krótkoterminowego, turystom nie będzie można udostępniać piwnic i magazynów. To kolejny europejski kraj, który zmienia przepisy na rynku najmu.

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Źródło:
PAP

Turkmenistan na siłę chce zasiedlić miasto Arkadag, które zbudowano jako kaprys byłego prezydenta. Pracownicy instytucji budżetowych są przymuszani do zaciągania kredytów na zakup mieszkania, przez co wiąże się ich z miastem na zawsze - podało Radio Swoboda.

"Oferują takie umowy, aby uniemożliwić opuszczenie kraju"

"Oferują takie umowy, aby uniemożliwić opuszczenie kraju"

Źródło:
PAP

Wartość wymiany handlowej między Chinami a Rosją osiągnęła w 2024 roku rekordowy poziom 1,74 biliona juanów (244,8 miliarda dolarów) - podała chińska Generalna Administracja Celna.

Koło ratunkowe dla rosyjskiej gospodarki? Rekordowa wymiana handlowa

Koło ratunkowe dla rosyjskiej gospodarki? Rekordowa wymiana handlowa

Źródło:
PAP

Ukraina może pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego w Naddniestrzu dostawami węgla - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił przy tym, że na wsparcie muszą się zgodzić ci, którzy kontrolują tam sytuację.

"To jest świadomie robione przez Rosję"

"To jest świadomie robione przez Rosję"

Źródło:
PAP

Milion używanych aut ma trafić z zagranicy do Polski w 2025 roku - podała "Rzeczpospolita". Podkreśliła przy tym, że sprowadzane samochody to zwykle kilkunastoletnie pojazdy po wypadkach i kolizjach.

To sprowadzamy do Polski. "O jedną piątą więcej"

To sprowadzamy do Polski. "O jedną piątą więcej"

Źródło:
PAP

Firma Blue Origin, należąca do Jeffa Bezosa, odwołała start swojej rakiety New Glenn ze względu na problemy techniczne. Próba dotarcia na orbitę i konkurowania ze SpaceX została opóźniona o co najmniej dobę, choć ze względu na wysoką stawkę i duże ryzyko misji, przerwa może być znacznie dłuższa.

Odwołano start rakiety Jeffa Bezosa. "Kilka anomalii"

Odwołano start rakiety Jeffa Bezosa. "Kilka anomalii"

Źródło:
Reuters

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

Źródło:
tvn24.pl

Producenci części do aut stają w obliczu bezprecedensowych trudności - zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben. Przedstawiciel branży przytacza dane, według ktorych blisko 70 procent europejskich dostawców części motoryzacyjnych prognozuje utrzymanie w tym roku niskiej rentowności, a niemal 40 procent przewiduje, że będzie balansować na jej granicy.

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny