Polski inżynier czeka na lot w kosmos. "To spełnienie marzeń małego chłopca"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Co mogło mieć wpływ na sukces Uznańskiego
Co mogło mieć wpływ na sukces UznańskiegoTVN24
wideo 2/11
Co mogło mieć wpływ na sukces UznańskiegoTVN24

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór do grona astronautów. Z 22 tysięcy ochotników wyłoniono grupę 17 szczęśliwców, którzy w niedalekiej przyszłości mogą odbyć lot w kosmos. Jednym z nich jest doktor inżynier Sławosz Uznański. To drugi - po generale Mirosławie Hermaszewskim - Polak, który otrzymał zaszczytny tytuł astronauty.

Część nowych astronautów ESA już przygotowuje się do misji. Uznański jest w gronie osób, które nieco później rozpoczną swoją kosmiczną przygodę.

- Trening dla astronautów trochę trwa. To szkolenie jest podstawowe, a później zaczyna się szkolenie związane z misją. I pierwsza data, o której możemy tutaj mówić, to jest pewnie 2025 albo 2026 rok - dla tej podstawowej piątki. Dla nas - nie wiadomo, ale myślę, że ta sama data jest w miarę realna - opowiadał na antenie TVN24 dr inż. Sławosz Uznański.

Sławosz UznańskiESA

Doświadczenie, wiedza, umiejętności komunikacyjne

Astronauta na co dzień pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Jest operatorem Wielkiego Zderzacza Hadronów - największego na świecie akceleratora cząstek. W przeszłości zajmował się między innymi projektowaniem systemów do tego urządzenia. Ogromna wiedza i spore doświadczenie były jednymi z czynników, które przyczyniły się do sukcesu w ESA. Jak powiedział Uznański, wzięto pod uwagę także inne elementy.

- Oczywiście pewne zdolności psychologiczne radzenia sobie ze stresem, jak również komunikatywność w grupie - jak komunikujemy się z innymi, jak współpracujemy w stresujących sytuacjach. I z mojej strony - bardzo lubię eksplorację i myślę, że ta część mojego charakteru również mi pomogła - mówił.

Astronauta powiedział, że do jednego z testów ochotnicy zostali podzieleni na grupy i musieli rozwiązać zadanie matematyczno-logiczne pod presją czasu. - Tutaj już trzeba było poradzić sobie z syntezą informacji i komunikacją. W trakcie się nic nie działo, ale zadanie było skonstruowane w ten sposób, żeby w zadanym czasie nie móc osiągnąć celu. I oczywiście to generuje również konflikty w grupie, w której również jesteśmy bezpośrednimi konkurentami. Także z tymi wszystkimi emocjami trzeba sobie radzić i mimo wszystko dążyć do rozwiązania, jak również utrzymać otwartą komunikację z innymi - opowiadał.

Wszystkie zadania były skonstruowane na podobnych schematach, tak, aby poradzić sobie w rzeczywistości. Uznański był jedną z osób, które najlepiej przeszły testy. - To jest taka część mojego charakteru, która pozwala mi zostać dosyć spokojnym, nadal myśleć analitycznie, dążyć do rozwiązania, szczególnie w stresujących sytuacjach - przyznał.

Eksperci, jakich mało

Uznański powiedział, że podczas całego procesu rekrutacji miał szansę poznać niesamowitych ludzi, wyspecjalizowanych nie tylko w matematyce, ale i fizyce, biologii, medycynie i wojskowości. - Także możliwość aplikacji jest otwarta dla wielu ścieżek zawodowych - mówił. - To spełnienie marzeń małego chłopca we mnie drzemało - wyjaśnił swoją decyzję o wzięciu udziału w konkursie ESA.

Jak dodał, swoje doświadczenie budował już od czasów studenckich. Teraz ma nadzieję rozwijać się i zdobywać kolejne umiejętności już w przestrzeni kosmicznej, pracując bezpośrednio na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP

- Projektuję niezawodne systemy elektroniczne, szczególnie dla przestrzeni kosmicznej, gdzie mamy duże promieniowanie i inne wyzwania środowiskowe. To jest moja specjalizacja. Również ekspozycja na promieniowanie ciała ludzkiego i dawki promieniowania, na które astronauci są narażeni. Także to jest taka moja część - jak diagnozować pewne problemy i jak radzić sobie z problemami środowiskowymi na orbicie lub poza - opowiadał.

Jak dodał, w grupie jest też Belg, który pracuje nad mapowaniem ludzkiego mózgu. Drugi kolega - pochodzący ze Szwajcarii - jest lekarzem w szpitalu. Wśród wyłonionych osób jest także Francuzka, która jest pilotem helikopterów z dużym doświadczeniem wojskowym. W grupie jest również dwoje Hiszpanów, którzy są naukowcami, podobnie jak Uznański.

Grupy astronautów formowane są tak, by w każdej znalazł się specjalista z danej dziedziny. - Po bazowym szkoleniu astronautów i szkoleniu do misji, mimo wszystko każdy astronauta jest postrzegany jako kandydat z takim samym doświadczeniem. Także trzeba posiąść wiedzę z różnych dziedzin i być efektywnym w różnych sytuacjach - mówił.

Teraz pozostaje oczekiwanie na start misji z Polakiem. Jednak jak skromnie powiedział Uznański, "nie jest najlepszą osobą, która czeka w takich sytuacjach". - Myślę, że cały proces budowania strategii, jak dążyć do tej misji kosmicznej, jest również przede mną - podsumował.

Całą rozmowę z drugim polskim astronautą zobaczysz tutaj:

Polak może lecieć w kosmos. Sławosz Uznański w rozmowie z TVN24
Polak może lecieć w kosmos. Sławosz Uznański w rozmowie z TVN24TVN24

Autorka/Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pogodę w najbliższych dniach kształtować będą wyżowe układy baryczne. Opady - jeśli w ogóle się pojawią - będą bardzo słabe. Za dnia temperatura będzie sięgać kilku stopni powyżej zera, zaś nocami może gwałtownie spadać.

Pogodą rządzić będą wyże. Czego możemy się spodziewać?

Pogodą rządzić będą wyże. Czego możemy się spodziewać?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które pojawią się w nocy ze środy na czwartek w części kraju. Warunki na drogach będą szczególnie trudne w centralnych i południowych regionach Polski. Sprawdź szczegóły.

Ostrzeżenia pogodowe w 10 województwach

Ostrzeżenia pogodowe w 10 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Lód załamał się pod dzieckiem w West Long Branch w stanie New Jersey (USA). Z uwagi na niesprzyjające warunki wezwany na miejsce funkcjonariusz policji musiał sam wskoczyć do jeziora i przebijać się przez lód, by dotrzeć do tonącego. Jak później opowiadał, w takich sytuacjach liczy się każda sekunda.

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Źródło:
ABC7 News

Turyści i mieszkańcy kolejny dzień z rzędu opuszczają Santorini w obawie przed wstrząsami sejsmicznymi na Morzu Egejskim. Według nielicznych pozostałych tam osób, ulice wyglądają niemal jak podczas lockdownu w 2020 roku, związanego z pandemią COVID-19. Opuszczone domy zachęcają także rabusiów.

Dziesięć dni, ponad tysiąc wstrząsów. Ulice na Santorini jak podczas lockdownu

Dziesięć dni, ponad tysiąc wstrząsów. Ulice na Santorini jak podczas lockdownu

Aktualizacja:
Źródło:
The Guardian, AP, Protothema

Tygrys i dzik zostały uwięzione w studni w środkowych Indiach. Zwierzęta wpadły do wody po nieudanym polowaniu, ale w wodzie drapieżnik i ofiara zawarły tymczasowy rozejm. Na pomoc ruszyli im pracownicy pobliskiego parku narodowego. Uwięzionym udało się bezpiecznie opuścić pułapkę.

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Źródło:
NDTV, Times of India

Śnieżyce nie przestają nawiedzać Japonii. We wtorek w miejscowości Obihiro spadło rekordowo dużo śniegu, ale opady dają się we znaki także mieszkańcom innych regionów, a w kolejnych dniach może dosypać go nawet 170 centymetrów. Atak zimy może potrwać nawet do niedzieli.

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Źródło:
Reuters, NHK, The Japan Times

W związku ze złą jakością powietrza Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert smogowy. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego w Wielkopolsce.

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Źródło:
RCB

Hiszpańska policja rozbiła grupę przestępczą, która przez internet oferowała sprzedaż zwierząt, głównie psów. Potencjalnych nabywców przekonywała zdjęciami czworonogów, zwierzęta te jednak w rzeczywistości nie istniały. W ten sposób wyłudzono ponad 150 tysięcy euro.

Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro

Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Dom wpadł do rzeki po ulewach, jakie nawiedziły północną Kalifornię. Na nisko położonych terenach hrabstwa Sonoma doszło do powodzi i konieczne były ewakuacje. Nieco na południe, w San Francisco, wtorkowe ulewy okazały się rekordowe.

Lawina błotna porwała dom i zepchnęła go do rzeki

Lawina błotna porwała dom i zepchnęła go do rzeki

Źródło:
ABC7 News, NWS Bay Area

Ogromna bryła lodu spadła na dach jednego z domów w północno-wschodniej Florydzie. W wyniku zderzenia w metalowej strukturze powstała sporych rozmiarów dziura, na szczęście nikt nie został ranny. Służby podejrzewają, że lód mógł oderwać się od lecącego samolotu. Sprawę bada amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa.

Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura

Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura

Źródło:
CNN, FOX Weather

Warunki na szlakach w Beskidach są trudne - ostrzegają ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Największe zagrożenie sprawia oblodzenie. W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Oblodzone szlaki w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność

Oblodzone szlaki w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność

Źródło:
PAP, TOPR

W pobliżu indonezyjskiej prowincji Moluki Północne miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 - poinformowała agencja BMKG. Według ekspertów wstrząsy nie spowodowały zagrożenia wystąpienia tsunami.

Trzęsienie ziemi w Indonezji

Trzęsienie ziemi w Indonezji

Źródło:
Reuters, BMKG

Zmiany klimatu sprawiają, że nasza planeta staje się coraz bardziej niegościnna dla wielu gatunków zwierząt, ale nie dla szczurów. Populacja tych gryzoni ma się znakomicie, ich liczebność stale rośnie w dużych miastach i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak się dzieje.

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Źródło:
livescience.com, Science

Do Finlandii dotarła fala mrozu. W nocy z poniedziałku na wtorek w Laponii odnotowano najniższą temperaturę w obecnym sezonie zimowym. Termometry w północnym regionie tego kraju pokazały -39,6 stopnia Celsjusza.

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Źródło:
PAP, Yle, hs.fi

Na Morzu Egejskim blisko wysp Santorini i Amorgos występują silne wstrząsy. Wzmożona aktywność sejsmiczna utrzymuje się tam od kilku dni. Eksperci nie są pewni, jak długo potrwa fala trzęsień ziemi i czy może doprowadzić do tsunami. O tym, co dzieje się obecnie na Santorini, opowiedziała mieszkająca tam od 20 lat Polka.

"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Opony samochodowe są głównym źródłem zanieczyszczenia nanoplastikiem w Alpach Wysokich - ustaliła grupa naukowców. Analiza zebranych próbek wykazała także obecność polistyrenu, a także polietylenu. Eksperyment jest elementem szerszego badania, mającego na celu oszacowanie skali zanieczyszczenia nanoplastikiem na świecie.

Mikrocząstki opon na alpejskich szczytach

Mikrocząstki opon na alpejskich szczytach

Źródło:
The Guardian

Niezwykle intensywne opady śniegu sparaliżowały część Japonii. W wielu miastach w zachodniej i północnej części kraju pokrywa śnieżna sięga kilkudziesięciu centymetrów, a w niektórych miejscach wynosi ponad metr. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na całej wyspie Hokkaido zamknięto blisko 400 szkół.

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, The Japan Times, NHK, Weathernews, PAP

Powódź w Queenslandzie w Autralii wyrządziła "nieprawdopodobne" szkody wśród lokalnej społeczności - ocenił premier tego stanu David Crisafulli. Walka z wielką wodą trwa tam od soboty, gdy północne regiony zalała fala deszczu. Choć nie spełniły się najgorsze prognozy meteorologów, wielu mieszkańców obawia się, że nie będzie miało do czego wracać.

Deszcz padał kilka dni. Premier o "nieprawdopodobnych" szkodach

Deszcz padał kilka dni. Premier o "nieprawdopodobnych" szkodach

Źródło:
BBC

Pióropusz pyłu saharyjskiego nad Morzem Śródziemnym został uchwycony na zdjęciu satelitarnym programu Copernicus. W niedzielę i poniedziałek cząsteczki pyłu zabarwiły niebo nad południowymi Włochami i zachodem Grecji. Co ciekawe, to, gdzie trafi saharyjski pył, może zależeć od pory roku.

Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto

Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto

Źródło:
Copernicus, NOAA

Rodzina została uwięziona na dachu auta w Kalifornii, otoczona podnoszącymi się wodami powodziowymi. Pojazd ugrzązł w wodzie po ulewach, jakie nawiedziły północ stanu. To nie jedyna akcja ratunkowa, jaką musieli przeprowadzić lokalni strażacy.

Ugrzęźli z dziećmi na dachu auta. Dookoła podnosiła się woda

Ugrzęźli z dziećmi na dachu auta. Dookoła podnosiła się woda

Źródło:
CBS News, KRCR, Shasta County Sheriff's Office, NWS

Wystarczyła niecała godzina, by burza utrudniła życie mieszkańcom hiszpańskiej prowincji Malaga. Oszacowano, że w tym czasie na jeden metr kwadratowy spadło kilkadziesiąt litrów deszczu.

Intensywne opady deszczu w Maladze. Zmyło bar na plaży

Intensywne opady deszczu w Maladze. Zmyło bar na plaży

Rekin zaatakował nastolatkę, która pływała przy jednej z plaż w stanie Queensland w Australii. Choć pomoc nadeszła bardzo szybko, dziewczyny nie udało się ocalić.

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Źródło:
BBC

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gleba z plaż w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, gdzie doszło do zatonięcia dwóch rosyjskich tankowców, zawiera w sobie bardzo duże stężenie benzopirenu. Jak wynika z badań Rosyjskiej Akademii Nauk, które opisał dziennik "The Moscow Times", w przebadanych próbkach dopuszczalne normy tej rakotwórczej substancji zostały przekroczone ponad 22,5-krotnie.

Duże stężenie rakotwórczego benzopirenu na plaży, przy której zatonęły dwa tankowce

Duże stężenie rakotwórczego benzopirenu na plaży, przy której zatonęły dwa tankowce

Źródło:
PAP, The Moscow Times

Orki polują na żarłacze białe dla ich wątroby. Badaczom z Australii udało się po raz pierwszy zgromadzić genetyczne dowody takiego zachowania. Co ciekawe, konsumpcja zaledwie fragmentu ciała rekina ma spore znaczenie dla lokalnych ekosystemów.

Orki rozsmakowały się w tej części ciała rekinów. Może to mieć wpływ na całe ekosystemy

Orki rozsmakowały się w tej części ciała rekinów. Może to mieć wpływ na całe ekosystemy

Źródło:
Flinders University

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii został wyciągnięty z nory. Gryzoń zobaczył swój cień i się ukrył, co według wierzeń oznacza, że zima ma potrwać jeszcze kolejne sześć tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Źródło:
CNN, ENEX