Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień spada na NYMEX w Nowym Jorku o 0,16 proc. do 79,84 dolarów. Brent na ICE na kwiecień zniżkuje o 0,01 proc. i kosztuje 83,54 dolarów za baryłkę.
Kraje OPEC+ przedłużają ograniczenia w wydobyciu
Kraje OPEC+ ogłosiły w niedzielę, że dobrowolne cięcia wydobycia o 2,2 mln baryłek dziennie, które były planowane na pierwszy kwartał tego roku, będą kontynuowane w kolejnym kwartale.
Arabia Saudyjska, faktyczny lider OPEC+, zapowiedziała, że przedłuży cięcie wydobycia o 1 mln baryłek dziennie do końca drugiego kwartału - podała w niedzielę państwowa Saudyjska Agencja Prasowa. Do końca czerwca produkcja ropy naftowej w Rijadzie wyniesie około 9 milionów baryłek dziennie.
Rosja zmniejszy swoją produkcję i dostawy eksportowe łącznie o 471 tys. baryłek dziennie do końca czerwca. W pierwszym kwartale Moskwa zobowiązała się do zmniejszenia dostaw o 500 tys. baryłek dziennie. Inni kluczowi producenci, Irak i Zjednoczone Emiraty Arabskie, również przedłużą swoje dobrowolne cięcia produkcji, odpowiednio o 220 tys. baryłek dziennie i 163 tys. baryłek dziennie, do końca drugiego kwartału.
"To posunięcie OPEC+ wyraźnie pokazuje silną jedność w grupie, coś, co zostało poddane w wątpliwość po listopadowym spotkaniu ministerialnym, na którym Angola opuściła OPEC" - ocenił w raporcie Jorge Leon, starszy wiceprezes w firmie konsultingowej Rystad Energy.
Jak wskazał, przedłużenie ograniczenia wydobycia sygnalizuje "silną determinację" do obrony dolnego pułapu cenowego powyżej 80 dolarów za baryłkę w drugim kwartale.
- Jeśli OPEC+ szybko zlikwiduje cięcia, ceny ropy spadną do 77 dolarów za baryłkę w maju - powiedział analityk. - Takie posunięcie OPEC+ może być również postrzegane jako znak, że perspektywy popytu w drugim kwartale są mniej optymistyczne niż grupa sądziła w listopadzie ubiegłego roku - zaznaczył.
Ceny ropy naftowej od początku roku utrzymują się w wąskim przedziale od 75 do 85 dolarów za baryłkę, pomimo cięć podaży OPEC+, ciągłych ataków morskich Huti na Morzu Czerwonym i ciągłego ryzyka geopolitycznego związanego z wojną Izraela przeciwko Hamasowi.
Czytaj też: Media: pierwsze użycie broni przez niemiecką fregatę na Morzu Czerwonym zakończyło się sukcesem
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: RachenStocker/Shutterstock