Media: pierwsze użycie broni przez niemiecką fregatę na Morzu Czerwonym zakończyło się sukcesem

Źródło:
PAP
Morze Czerwone
Morze Czerwone
Google Earth
Morze CzerwoneGoogle Earth

Biorąca udział w unijnej misji na Morzu Czerwonym niemiecka fregata "Hessen" odparła atak milicji Huti działającej z Jemenu. Okręt skutecznie walczył we wtorek wieczorem z dwoma dronami wroga - poinformowała Bundeswehra.

Było to pierwsze użycie przez niemiecką marynarkę wojenną ostrej broni w operacji, która rozpoczęła się w piątek i jest uważana za najniebezpieczniejszą misję marynarki wojennej w historii Bundeswehry - podkreśliła dpa. Według konta X "Bundeswehra w akcji" celem ataku były dwa bezzałogowe drony. W związku z jego powodzeniem na okręcie nie doszło do żadnych obrażeń ani uszkodzeń mienia - podano.

Niemiecka fregata "Hessen"Shutterstock

Misja Aspides na Morzu Czerwonym

Celem obronnej operacji Unii Europejskiej Aspides, w której biorą udział okręty Francji, Niemiec, Włoch i Belgii, jest przywrócenie i ochrona wolności żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej.

Rebeliancki ruch jemeńskich Huti od listopada ubiegłego roku ostrzeliwuje statki handlowe, żądając od Izraela zaprzestania działań bojowych w Strefie Gazy. Ich ataki na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej zaburzyły funkcjonowanie międzynarodowego transportu. Szlakiem przez Morze Czerwone przepływa około 12 proc. światowej wymiany handlowej.

CZYTAJ TEŻ: Amerykańskie samoloty i okręt koalicyjny zestrzeliły pięć dronów szturmowych Huti na Morzu Czerwonym

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock